Život s bruškom: 10 trápení tehuliek

Život s bruškom: 10 trápení tehuliek
24.11.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor MUDr. Peter Brenišin, foto: istockphoto.com

Je panický strach z pôrodu či rodičovstva nenormálny? Ako spoznáte, že ide o skutočný pôrod? Prečo vás páli záha a nakoľko sa zmení partnerstvo, keď ste v radostnom očakávaní?

1.     „Stále sa potím!“

Stále mám pocit, že som rozpálená a nadmerne sa potím. Je to normálne?
Nadmerné potenie nie je v tehotenstve ničím výnimočným. Pripisuje sa jednak hormonálnym zmenám, ktoré v tomto období v organizme prebiehajú, a tiež zmene hmotnosti, ktorá počas gravidity neustále stúpa. Mimoriadne sa môže tento pocit vystupňovať v horúcom lete, rovnako však aj v zime vo vykurovaných miestnostiach, pričom pocit diskomfortu môže zvyšovať nevhodná vlhkosť vzduchu.

Veľmi nepríjemný je tento pocit v noci, môže spôsobovať nespavosť.

2.    „Trápi ma pálenie záhy...“

Z čohokoľvek, čo v poslednej dobe zjem, mám pálenie záhy. Už neviem, čo mám jesť a ako si pomôcť. Mám si kúpiť nejaký prípravok proti páleniu záhy?

Pálenie záhy je pomerne častým problémom v tehotenstve a stretnú sa s ním aj ženy, ktoré ho inak – pred alebo po tehotenstve – nepoznajú. Skôr, ako pristúpite k užívaniu nejakých preparátov, skúste vypozorovať, čo u vás vyvoláva alebo zhoršuje pálenie záhy. Pomáha konzumovanie menších dávok, večerať dostatočne zavčasu predtým, ako si ľahnete.

3.    „Nie som tehuľka s krásnymi vlasmi!“

Všade čítam, aké krásne vlasy i pleť majú mať budúce mamičky počas tehotenstva. U mňa je to celkom naopak. Vlasy mám bez objemu, spľasnuté a mastné. Je to normálne?
  

Áno, mnohé ženy majú za celý svoj život najlepšiu pleť a vlasy práve počas tehotenstva. Existuje však skupinka žien, ktorá je na tom počas gravidity presne opačne. Lekárska veda ešte neodhalila všetky tajomstvá ľudského tela a toto patrí práve k tým, ktoré sme ešte nespoznali.

Takže skúsme siahnuť aspoň do kategórie „babských zaručených“ predpovedí: Hovorí sa, že ak čakáte dievčatko, kradne vám krásu. Znamená to teda, že sa máte na čo tešiť. A ešte jedna útecha: Aj keď mnoho žien má počas tehotenstva krásne vlasy, môže sa im stať, že po pôrode akoby „obmieňali srsť“ – začnú im viac vypadávať, aby potom opäť krásne narástli. Takže – vydržať, vydržať, vydržať! Veď sa máte na čo tešiť!

4.     „Cítime sa v pasci a totálne nepripravení!“

Teraz, keď moje bruško „vykuklo“, moje tehotenstvo sa akoby „zreálnilo“. Hoci sme bábo s manželom veľmi chceli, zrazu nás chytila panika, strach, neistota, cítime sa v pasci a totálne nepripravení.

Je to úplne normálne! ☺ Máte pocity budúcich rodičov a zodpovednosť, ktorú cítite, vo vás vyvoláva aj spomínanú neistotu či stres, či to zvládnete. Samozrejme, so strachom a stresom to netreba preháňať. Vyberte si len tú rozumnú mieru, ktorá vás nasmeruje k čítaniu literatúry, ku kladeniu otázok lekárom a k tomu, aby ste si včas nachystali detskú izbu a potrebnú výbavičku.

Ak vás dovedie aj na nejaký predpôrodný kurz, tak si zatlieskajte. Rodičovstvo je raz pre každého nová skúsenosť a nikto sa naň necíti dostatočne pripravený. Vrodený inštinkt a materská či otcovská láska, ktorá sa vo vás s príchodom dieťatka prebudí vám v novej situácii veľmi pomôžu a nedovolia nič dôležité zanedbať.

5.    „Gynekológ i pôrod = obrovský stres!“

Mám panický strach z pôrodu. Som síce len na konci prvého trimestra, ale každým mesiacom sa môj strach zhoršuje. Čo mám robiť? Viem, aký je stres pre bábätko zlý, ale kedykoľvek si to prestavím... a to nehovorím, že aj každá návšteva u gynekológa je pre mňa veľký stres...

Váš strach je celkom normálny – veď porodiť dieťa je síce normálne, ale nepatrí to k najľahším ľudským činnostiam. Skúste si však svoj strach rozmeniť na drobné podľa toho, čoho sa presne sa bojíte.

  • Ak neviete nič o pôrode, nájdite si nejakú knihu pre budúce mamičky a niečo si o ňom prečítajte. Kvalitnú literatúru rozhodne uprednostnite pred internetom alebo ukážkami z filmov. Neskôr je vhodné navštevovať predpôrodný kurz (skúste v miestnej pôrodnici či v materskom centre).
  • Bojíte sa bolesti? Dnes je k dispozícii široká škála prostriedkov na tlmenie bolesti a vy si ich použitie môžete pred pôrodom prediskutovať.
  • Uvažujete nad prítomnosťou partnera či inej blízkej osoby pri pôrode? Alebo radšej budete sama? Máte ešte dostatok času na rozhodovanie – všetko má však svoje plusy aj mínusy.
A ešte jedna malá rada: filtrujte informácie, ktoré získavate – vyberajte si skôr tie pozitívne. Ak vám niekto začne farbisto prehrávať priebeh vlastného príšerného pôrodu, slušne sa ospravedlňte a odíďte.

6.    „Čo ak pôrodnicu nestihneme?“

Manžel pracuje v zahraničí, o pár týždňov budem rodiť, nemám tu rodičov, iba pár priateľov – čo ak to do pôrodnice nestihneme?

No, také riziko existuje vždy, a to aj keby boli vaši blízki neustále pri vás – napriek tomu je „prekotný“ (enormne rýchly priebeh) pôrod veľmi zriedkavý, špeciálne u prvorodičky. V ére mobilných telefónov sa však hádam netreba obávať, že by ste si nedokázali privolať pomoc.

Majte svoj telefón vždy poruke a nabitý. Na prvom mieste v mobile by ste mali mať telefónne číslo záchranky, ktorú si možno budete musieť zavolať, a na druhom mieste telefónne číslo tej osoby, ktorá k vám aj v noci dobehne – keby „niečo“.

7.    „Pôrod alebo len poslíčkovia?“

Ako spoznám, že ide o skutočný pôrod?

Určitý čas pred pôrodom (asi 2 týždne – ale nie je to absolútne pravidlo) môže vzniknúť falošný poplach, pretože sa objavia ľahké kontrakcie. Voláme ich predzvestné, pretože sú predzvesťou blížiaceho sa pôrodu a ich úlohou je začať trochu pripravovať organizmus na pôrod. Tieto sťahy však nemajú pravidelný charakter a zakrátko utíchnu.

Na rozdiel od týchto predzvestných sťahov kontrakcie na začiatku pôrodu pozvoľna silnejú, interval medzi nimi je kratší a postupne sa skracuje. Do pôrodnice by ste mali vyraziť vtedy, keď sú intervaly medzi kontrakciami v rozmedzí 5 až 10 minút. Určitým signálom začínajúceho pôrodu je odchod hlienovej zátky (niekedy s jemnou prímesou krvi) alebo dokonca plodovej vody. Ak vám odtečie plodová voda, vyberte sa do pôrodnice, aj pokiaľ nemáte kontrakcie.

8.    „Budem sa vedieť postarať o vlastné dieťa?“

Teraz, keď sa blíži príchod dieťatka, začínam mať obavy, či sa oň naučím postarať. Ja som to totiž nikdy nerobila, nemám ani staršiu sestru či kamarátku, ktorej by som pomáhala s bábätkom.

Toto trápi každú budúcu mamičku – často aj tie, ktoré už doma dieťatko majú a boja sa, že už všetko zabudli. Verte, že tie, ktoré majú túto obavu, sa vďaka svojmu záujmu o svoje bábätko vedia vzorne postarať. Skúste sa obrátiť na svoju mamu, sestru či priateľku, ale aj na knihy či časopisy venujúce sa tejto problematike. Určite vám poradia aj novorodenecké či detské sestry v nemocnici.

Ak budete v pôrodnici so systémom rooming-in, neostýchajte sa od prvej chvíle pýtať, či už sestričiek alebo „spolubývajúcich“. Je fajn mať pri sebe po návrate z pôrodnice niekoho, kto vám pomôže – napr. pri kúpaní dieťatka. Nemusí všetko robiť za vás, stačí, že pri sebe cítite oporu pre prípad potreby. Zároveň je výborné, ak vás odbremení od bežných starostí o domácnosť, aby ste si prípadne ešte čo-to o starostlivosti o bábätko doštudovali.

Tip MAMA a ja
Pokiaľ rodíte v pôrodnici, ktorá je zapojená do projektu BABY BAG (kliknite na Zoznam pôrodníc), tak by ste mali obdržať tašku, v ktorej okrem iných drobností nájdete aj knihu Od narodenia po 1. rok, pripravenú redakciou časopisu MAMA a ja. V nej sa dočítate všetky dôležité informácie o starostlivosti o bábätko.

9.    „Môžem rodiť spontánne?“

Mám týždeň po plánovanom termíne pôrodu, je možné, že budem rodiť spontánne?

„Zaručený“ termín pôrodu je trochu chúlostivá záležitosť, pretože určiť ho „na chlp“ presne nie je jednoduché. Mimochodom, štatisticky sa len 5% pôrodov „udeje“ v deň predpokladaného termínu.

Samozrejme, musí byť stanovený určitý termín, ktorý sa považuje za predpokladný termín pôrodu – podľa dátumu poslednej menštruácie, prvých pohybov, ultrazvukových vyšetrení. Za normálne sa považuje, ak sa skutočný termín pôrodu pohybuje v intervale zhruba dvoch týždňov plus-mínus okolo vypočítaného predpokladaného termínu pôrodu.

Ak sa dieťatku na svet „nechce“, treba ho sledovať ultrazvukom, pričom sa špeciálna pozornosť venuje funkčnosti placenty – ak by placenta prestala plniť svoju funkciu, alebo ak by nastal iný problém ohrozujúci zdravie matky či plodu, musí sa niekedy situácia riešiť veľmi rýchlo, teda cisárskym rezom.

Je však možné, že ak je všetko ostatné v poriadku, vy pokojne porodíte „normálne“ trebárs na 11. deň. Ak by sa bábätku predsa len nechcelo a nie je nutné sa príliš ponáhľať s pôrodom, možno lekári naordinujú podávanie liekov na vyvolanie pôrodu, čo spravidla končí fyziologickým pôrodom a niekedy aj cisárskym rezom.

10.     „Kam sa stratil náš vzťah?“

Všetok svoj záujem a starostlivosť sme počas tehotenstva zamerali na bábätko. Dnes som si uvedomila, že už sme to dávno neboli len ja a on, ale iba my traja... akoby sa naše partnerstvo stratilo...

Nie ste prvý ani posledný pár, ktorému sa to prihodilo. Podľa otázky nevedno, či už máte dieťatko, alebo ho ešte len čakáte. Ak je to ten druhý prípad, naplánujte si trebárs víkend niekde v hoteli alebo na chate – nemusí to byť ďaleko od vášho bydliska. Stačí, ak trochu zmeníte prostredie, nebudete sa musieť starať o bežné každodenné veci, len sami o seba.

Pokojne sa dohodnite, že o bábätku počas víkendu hovoriť nebudete – hoci to nie je nutné. Stačí, ak to rozumne obmedzíte. Ak už dieťatko máte, vyhraďte si čas len pre vás dvoch vtedy, keď malé spinká. Možno netreba ani veľa slov, len sa k sebe pritúliť, aby ste opäť cítili puto, ktoré vás k sebe viaže.

Nie je to jednoduché obdobie, ale pripomeňte si, že muži sú tak trochu ako malé deti a chcú vašu pozornosť aj popri vašom drobčekovi. Možno ste už počuli, že sú dokonca schopní tak trochu na vlastné dieťa žiarliť – nečudo, veď sú v situácii, keď prišli o výlučnú pozornosť svojej partnerky, takže mužská „ješitnosť“ zažíva ťažkú ranu.

Vyžadujte pomoc pri dieťatku – ak vás partner odbremení, budete mať viac síl, aby ste sa venovali aj jemu. Niektoré veci môžete robiť i spoločne (kúpanie, prechádzky) – a možno pri týchto činnostiach, prekvapivo, príde reč aj na iné témy, než je váš potomok. A časom možno príde na rad aj ten víkend vo dvojici...