26. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod meria asi 35 cm a váži 750g.

Od 8. týždňa tehotenstva až do tohto obdobia boli viečka zrastené, teraz plod už dokáže otvoriť oči. Vnútorná stavba oka je už ukončená, okrem zrenice. Ešte nie sú plne vyvinuté cievy v sietnici. Práve preto, ak sa bábätko narodí v tomto termíne je riziko, že cievy nebudú vrastať tak ako majú.

Plod  je ešte stále veľmi chudý, ale od teraz začína o týždňa naberať na hmotnosti, postupne sa mu bude meniť koža, začnú sa ukladať tuky do podkožného priestoru. Do 30. týždňa je priberanie resp. ukladanie tuku do podkožia veľmi pomalé, neskôr sa priberanie zrýchli. Pohyby cítite jasne, viete nájsť miesto, kde sa opiera hlavičkou, viete identifikovať miesto, kde kopne nožičkou.

Telesné príznaky

Nič nové oproti minulému týžnu okrem zvýšenia hmotnosti. Celkový prírastok by mal byť okolo 8-9 kg.
Viac o priberaní v tehotenstve Tehotenstvo všeobecne.

Môže sa stať, že v tomto období sa začnete cítiť nepríťažlivo, máte obavu z pribúdajúcich kíl. Ak ste však doteraz pribrali + - 9 kg, je to v poriadku.

Vyšetrenia

V tomto týždni vás nečaká žiadne mimoriadne vyšetrenie, len bežná poradňa.

Dieťatko rastie, zdokonaľujú sa všetky orgány, najväčšími zmenami prechádzajú pľúca. Vaše bruško sa pekne guľatí. Možno vás i naďalej trápia niektoré z tehotenských príznakov. Určite všetky pominú a možno vám za tehotenským bruškom bude i smutno.

Čo sa deje s mamičkou

Takmer polovica žien počas tehotenstva trpí samovoľným unikaním moču. Spôsobuje ho zvyšujúci sa tlak maternice na močový mechúr a najčastejšie k tejto nepríjemnosti dôjde, ak sa smejete, kýchnete či zakašlete. Ak máte tento problém, používajte špeciálne tenučké vložky a cvičte špeciálne cviky na posilnenie svalstva panvového dna.

Možno sa stretávate aj s nadmerným potením. Najmä v noci, keď sa budíte celá spotená. Noste bavlnené, voľné oblečenie, často sa sprchujte vlažnou vodou (nie úplne studenou – to môže návaly horúčavy zvyšovať) a veľa pite.

V tomto období môžete pociťovať i problémy s trávením. Dochádza totiž k spomaľovaniu trávenia. Maternica neustále rastie a zvyšuje tlak na tráviace ústrojenstvo. Dôsledkom tohto môže byť pocit plnosti, pálenie záhy či zápcha. Skúste sa týmto nepríjemným pocitom vyhnúť konzumáciou malých porcií jedla v pravidelných intervaloch.

Ak vás začínajú prenasledovať obavy z blížiaceho sa pôrodu, začnite sa venovať meditácii. Pôrod je úplne prirodzená vec a určite ho zvládnete aj vy. Vaša dôkladná príprava vám môže pomôcť zbaviť sa akýchkoľvek obáv.

Nebojte sa pôrodu - 1. časť
Prečítajte si tiež:

Nebojte sa pôrodu - 1. časť

Ako rastie bábätko

Dieťatko sa  vyvíja a pevnie chrbtica, má už 33 stavcov a zhruba tisíc väzivových vlákien. Pľúca naďalej produkujú surfaktant.

Látku, ktorá pokrýva vnútorné obloženie vzdušných vakov a umožňuje pľúcam rozťahovať sa. Bez nej by zostali zlepené a dieťatko by nebolo schopné samé dýchať. Napriek tomu, že až približne o 10 týždňov budú pľúca plne schopné svojej funkcie, produkcia surfaktantu je základný krok k tomu, aby bol plod schopný života mimo maternice.

Už v maternici urobí dieťatko z času na čas dýchací pohyb. I keď ešte bez vzduchu, je tento proces dôležitý na správne dozrievanie pľúcneho tkaniva. Ukončuje sa vývin očí. Dozrieva posledná vrstva sietnice, ktorá má štyri vrstvy. Dúhovka je modrej farby. Občas dieťatko v brušku otvorí očné viečka. 

Tip MAMA a ja

Naše staré mamy označovali tehotnú ženu ako ženu v požehnanom stave. Správajte sa tak k sebe počas gravidity. Spomaľte, relaxujte a meditujte. S obavami z blížiaceho sa pôrodu sa pokúste popasovať napríklad meditáciou. Každý deň si nájdite čas pre seba, zatvorte oči, sadnite si do polohy, ktorá vám je príjemná a myslite na pozitívne veci.

Na bábätko vo vašom brušku, na jeho úsmev, na to, ako sa hýbe a na to, ako ho budete držať vo svojom náručí. Zamerajte sa na vedomé dýchanie. Dych by mal byť pomalý a hlboký. Uvoľnite takto svoju myseľ každý deň aspoň niekoľko minút.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: