25. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod meria 35cm a váži 600-750g.

Plod rastie, rozmnožujú sa mozgové bunky, zahusťujú sa kosti. Hýbe sa, pláva v plodovej vode, môžete cítiť štikútku, pretože už má vyvinuté hlasivky.

Telesné príznaky u ženy

Priberanie je teraz rýchlejšie, približne 0,5kg za týždeň. Vyššie priberanie nie je vhodné ani potrebné. Zvýrazňujú sa problémy so spánkom, častejšie je pálenie záhy, sú problémy s toleranciou strukovín a mastnejších jedál. Môže to súvisieť s tlakom plodu na pečeň a žlčník. Rovnako je dôležité udržiavať činnosť čriev, predchádzať zápche hlavne zvýšeným príjmom vlákniny a pohybom.

Je vhodné navštevovať tehotenskú gymnastiku a začať navštevovať predpôrodné kurzy.

Dôležitý je šetrný pohyb, najlepšie prechádzky ale aj dostatočný oddych. Sťahmi maternice sa môžu zvýrazňovať bolesti chrbtice. Striedajte polohy, vyhýbajte sa nefyziologickým polohám. 

V prevencii proti kŕčovým žilám nestojte dlho, doma v kľude vyložte nohy do vyvýšenej polohy.

Je potrebné začať rozmýšľať o usporiadaní bytu, začať si robiť  zoznam vecí, ktoré budete potrebovať. Zistite si informácie ohľadom typu pôrodu – spontánny bez  alebo s epidurálnou analgéziou.

Isto sa už pomaličky obzeráte po detskej výbavičke, zariadení novej izby. Teraz máte ešte čas a aj dostatok sily, preto si urobte prehľad toho, čo budete pre svoje dieťatko potrebovať. Je lepšie mať veci nachystané popredu, pretože nikdy neviete, kedy sa drobček vypýta na svet. I keď v tomto týždni má ešte naozaj čas.

Nezabudnite na prsia

Vaše telo sa mení, preto nezabúdajte pri nakupovaní detského oblečenia ani na starostlivosť o seba. Špeciálnu pozornosť venujte prsníkom. Dôležitá pre vás je vhodná podprsenka a každodenné natieranie, aby ste sa vyhli suchej a popraskanej pokožke. Vynechajte ale krémovanie bradaviek. Starostlivo pristupujte i k neustále rastúcemu brušku. Jemnú masáž vám môže urobiť i váš partner. Bude to pre vás príjemným zážitkom. Prihovárajte sa svojmu dieťatku, nechajte sa hladkať a masírovať. 

Váš hmotnostný prírastok by od začiatku tehotenstva nemal byť vyšší ako sedem kilogramov. Dbajte stále na príjem rozmanitej stravy, aby ste pre svoje dieťatko zabezpečili všetky potrebné živiny. Svrbenie bruška trápi v období tehotenstva veľa mamičiek. Súvisí s rozťahovaním pokožky. Ak vás však neprestajne svrbí celé telo, zbystrite pozornosť. Môže ísť o tehotenskú cholestázu – poruchu pečene a žlčníka. Obráťte sa hneď na svojho lekára.

Tehotenstvo: kríza vo vzťahu?
Prečítajte si tiež:

Tehotenstvo: kríza vo vzťahu?

Ako rastie bábätko

Napriek tomu, že jeho telíčko je stále chudé a zvráskavené, dieťa veľmi rýchlo rastie a začína vypĺňať svoje miesto v maternici.

Jeho pohyby i kopnutia cítite s každým nastávajúcim týždňom oveľa výraznejšie. Neustále sa zdokonaľujú všetky orgány a pohyby sú koordinovanejšie. Koncom tohto týždňa má dieťatko už dokonale vyvinuté očné viečka, otvárajú sa i nosné dierky. Citlivejšie sú nervové zakončenia v okolí úst a na perách. Formujú sa tiež jednotlivé časti chrbtice, ktoré budú chrániť miechu. Dieťatko reaguje zvýšenou aktivitou na váš príjem potravy. Napríklad po zjedení čokolády alebo iného sladkého pokrmu, môžete pocítiť intenzívne pohyby.

Prenatálna poradňa

Niekedy v období 2. trimestra (väčšinou medzi 24. a 28. týždňom) vám v tehotenskej poradni urobia glukózový tolerančný test. Vďaka nemu možno rozpoznať, či netrpíte tzv. tehotenskou cukrovkou. Cukrovka je zapríčinená poruchou glukózového metabolizmu – hormón inzulín nedokáže regulovať v krvi hladinu cukru (glukózy). Tehotenská cukrovka je zvláštnou formou cukrovky, pretože sa vyvinie v druhej polovici tehotenstva u ženy, ktorá cukrovkou pred tehotenstvom nikdy netrpela.

Napriek tomu, že sa väčšinou jej príznaky po pôrode stratia, môže viesť k makrosomii (vysokej pôrodnej hmotnosť dieťatka, obyčajne nad 4 500 g) spolu s ostatnými zvyčajnými komplikáciami. Dnešná medicína však dokáže tieto komplikácie dobre zvládnuť. Glukózový tolerančný test je jednoduchý. Zoberú vám vzorku krvi a požiadajú vás, aby ste vypili sladký roztok (glukózu) a hodinu počkali. Po jej ubehnutí krvný test (krv sa berie z prsta) môže stanoviť, či vaše telo správne spracovalo glukózu.

Test možno zopakovať i po uplynutí ďalšej hodiny. Okolo 15 percent žien nemá výsledky testu v norme. Ak ste jednou z nich, bude nasledovať komplexnejší test, na základe ktorého sa z tejto druhej skupiny vyčlení približne 15 percent žien, u ktorých je diagnostikovaná tehotenská cukrovka. Vo väčšine prípadov jej liečenie prebieha iba vhodnou úpravou jedálnička.

Tip MAMA a ja

Či vás už trápi tehotenská cukrovka alebo nie, výrazne počas tehotenstva obmedzte najmä kryštálový cukor, sladké druhy pečiva, zákusky či čokoládu. Nevhodné sú i sladené nápoje, kompóty, med alebo zmrzlina. Ak neviete chuti na sladké odolať, siahnite radšej po ovocí. Uprednostnite v strave zložité cukry, tzv. polysacharidy, ktoré sa nachádzajú v strukovinách, obilninách, kukurici, zemiakoch či zelenine. Pite iba čistú vodu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: