24. týždeň tehotenstva

Uvedomujete si to stále viac a v súvislosti s tým môžete začať pociťovať vzrušené očakávanie. Na vašu životnú etapu očakávania potomka buďte patrične hrdá.

Čo sa deje s mamičkou

Naďalej priberáte na váhe. Váš celkový hmotnostný prírastok by však doteraz nemal prekročiť 6 kilogramov. Pokiaľ máte problém s tým, že ste pribrali oveľa viac, skúste prehodnotiť svoj jedálniček. Obmedzte v strave tuky a cukor. Neustále pamätajte na to, že pohyb je ideálny prostriedok na zredukovanie viacerých tehotenských problémov (bolestí chrbta, krížov).

Ak je ešte navyše formou prechádzky na čerstvom vzduchu, pomáha upokojiť i nepokojnú myseľ. Pri každej aktivite však buďte opatrná.

V súvislosti s tehotenstvom sa častejšie môžu objaviť i infekcie močových ciest. Skúste im predísť pitím dostatočného množstva čistej vody, ktorá riedi moč, preplachuje močové cesty a znižuje tak riziko infekcie.  

Môžete začať premýšľať i o výbere pôrodnice. Väčšina mamičiek volí tú, ktorá je najbližšie k miestu bydliska. Ak však patríte k náročnejším, vyberajte a hľadajte podľa kritérií, ktoré považujete za najdôležitejšie.

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko váži okolo 600 gramov a meria viac ako 30 cm. Svaly svoje pohyby neustále zdokonaľujú, vyvíja sa chrup, napriek tomu, že prvé zúbky sa u dieťaťa objavia až niekoľko mesiacov po narodení.

Na koži sa začínajú tvoriť potné žľazy. Sú vyvinuté chuťové poháriky aj vnútorné ucho, ktoré kontroluje rovnováhu tela pri pohybe. K dieťatku sa kyslík zatiaľ dostáva prostredníctvom placenty, čo sa samozrejme po pôrode zmení. Jeho malý organizmus sa na to pripravuje už teraz. Tvorí sa kapilárny cievny systém  a od 24. týždňa sa alveoly a dýchacie cesty napĺňajú tekutinou. V pľúcach sa začínajú tvoriť aktívne lipoproteíny – surfaktant. Táto látka napomáha rozťahovaniu pľúcnych mechúrikov, zabraňuje ich zlepeniu a umožňuje roztiahnutie pľúc po pôrode. 

Rýchlym vývojom prechádza mozog a nervový systém. Dieťatko si začína omnoho viac uvedomovať prostredie okolo seba. Očká sa na konci týždňa prvýkrát otvoria. Tep sa zníži na 140 – 150 úderov za minútu. Na konci tohto týždňa môže bábätko, s veľkou pomocou odborníkov, prežiť aj mimo maternice. Napriek tomu, že väčšina orgánov je ešte stále veľmi nezrelých.

Tip MAMA a ja

Pred niekoľkými rokmi sa verilo tomu, že tehotné ženy nemôžu cvičiť a športovať, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu plodu. Ale v dnešnej dobe vieme, že opak je pravdou. Ľahké až stredne náročné cvičenie zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha plod zásobovať kyslíkom. A navyše, budúce mamičky, ktoré cvičia pravidelne, majú lepší spánok a minimalizujú riziko kŕčových žíl i hemoroidov, bolesti chrbta a ďalších bežných problémov patriacich k tehotenstvu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: