24. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod meria 30cm a váži 500g.

Hranica 500g sa pokladá za hranicu životaschopnosti. Aj keď plod je životaschopný, je potrebné predchádzať predčasnému pôrodu, pretože porodiť v tomto týždni je z hľadiska plodu veľmi rizikové obdobie. S veľkou pravdepodobnosťou môžeme očakávať menej závažné ale aj veľmi závažne trvalé následky.

Plod je dostatočne veľký, jeho pohyby sú výraznejšie, ale má aj obdobia spánku, ktoré sú dostatočne dlhé. Dieťa je plne vyvinuté, pokračuje už len vývoj mozgu, dieťa sa zväčšuje, rastie. Je stále pokryté lanugom, koža je tenká, podkožný tuk ešte chýba.

Dochádza k zreniu pľúc, pľúca sa napĺňajú tekutinou, tvorí sa v nich surfaktant. Je to látka, ktorá je potrebná na normálne dýchanie. U predčasne narodených detí, keď tejto látky nie je ešte dostatok, môže viesť k ochoreniu RDS. Viac Syndróm dychovej tiesne

Telesné zmeny u ženy

Okrem priberania nie sú väčšie telesné zmeny. Začínajú sa zvýrazňovať problémy so spánkom kvôli zväčšujúcemu sa brušku. Ako náhle si zvyknete na spánok v polohe na boku, tieto problémy vymiznú. Môžete mať problém s kŕčmi v lýtkach. Vhodné je kalcium a magnézium, u niektorých žien sa kŕče minimalizujú po užití pyridoxinu - je to vitamín s zo skupiny B.

Sexuálne návyky nemusíte meniť, avšak je potrebné vyhýbať sa prudkým pohybom a zvoliť polohu, ktorá neohrozí plod.

Vyšetrenia v poradni

24. týždeň tehotenstva je obdobie, kedy ba Vám mal gynekológ urobiť test na gestačný diabetes. Je to istý typ cukrovky, síce prechodnej, ale pri nepoznaní, môže ohroziť bábätko. Viac Tehotenská cukrovka

Vyšetrenie je jednoduché, žena dostane vypiť roztok cukru a následne sa vyšetruje hladina cukru. Pri zvýšených hodnotách sa gynekológ rozhodne či bude potrebná diéta alebo inzulín na zníženie hladín cukru. Pri dobre kompenzovanej cukrovke dieťa zvyčajne nie je ohrozené.

Odoberá sa krv na vyšetrenie krvného obrazu, robia sa bežné vyšetrenia ako v každej poradni.

Uvedomujete si to stále viac a v súvislosti s tým môžete začať pociťovať vzrušené očakávanie. Na vašu životnú etapu očakávania potomka buďte patrične hrdá.

Čo sa deje s mamičkou

Naďalej priberáte na váhe. Váš celkový hmotnostný prírastok by však doteraz nemal prekročiť 6 kilogramov. Pokiaľ máte problém s tým, že ste pribrali oveľa viac, skúste prehodnotiť svoj jedálniček. Obmedzte v strave tuky a cukor. Neustále pamätajte na to, že pohyb je ideálny prostriedok na zredukovanie viacerých tehotenských problémov (bolestí chrbta, krížov).

Ak je ešte navyše formou prechádzky na čerstvom vzduchu, pomáha upokojiť i nepokojnú myseľ. Pri každej aktivite však buďte opatrná.

V súvislosti s tehotenstvom sa častejšie môžu objaviť i infekcie močových ciest. Skúste im predísť pitím dostatočného množstva čistej vody, ktorá riedi moč, preplachuje močové cesty a znižuje tak riziko infekcie.  

Môžete začať premýšľať i o výbere pôrodnice. Väčšina mamičiek volí tú, ktorá je najbližšie k miestu bydliska. Ak však patríte k náročnejším, vyberajte a hľadajte podľa kritérií, ktoré považujete za najdôležitejšie.

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko váži okolo 500 - 600 gramov a meria viac ako 30 cm. Svaly svoje pohyby neustále zdokonaľujú, vyvíja sa chrup, napriek tomu, že prvé zúbky sa u dieťaťa objavia až niekoľko mesiacov po narodení.

Na koži sa začínajú tvoriť potné žľazy. Sú vyvinuté chuťové poháriky aj vnútorné ucho, ktoré kontroluje rovnováhu tela pri pohybe. K dieťatku sa kyslík zatiaľ dostáva prostredníctvom placenty, čo sa samozrejme po pôrode zmení. Jeho malý organizmus sa na to pripravuje už teraz. Tvorí sa kapilárny cievny systém  a od 24. týždňa sa alveoly a dýchacie cesty napĺňajú tekutinou. V pľúcach sa začínajú tvoriť aktívne lipoproteíny – surfaktant. Táto látka napomáha rozťahovaniu pľúcnych mechúrikov, zabraňuje ich zlepeniu a umožňuje roztiahnutie pľúc po pôrode. 

Rýchlym vývojom prechádza mozog a nervový systém. Dieťatko si začína omnoho viac uvedomovať prostredie okolo seba. Očká sa na konci týždňa prvýkrát otvoria. Tep sa zníži na 140 – 150 úderov za minútu. Na konci tohto týždňa môže bábätko, s veľkou pomocou odborníkov, prežiť aj mimo maternice. Napriek tomu, že väčšina orgánov je ešte stále veľmi nezrelých.

Tip MAMA a ja

Pred niekoľkými rokmi sa verilo tomu, že tehotné ženy nemôžu cvičiť a športovať, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu plodu. Ale v dnešnej dobe vieme, že opak je pravdou. Ľahké až stredne náročné cvičenie zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha plod zásobovať kyslíkom. A navyše, budúce mamičky, ktoré cvičia pravidelne, majú lepší spánok a minimalizujú riziko kŕčových žíl i hemoroidov, bolesti chrbta a ďalších bežných problémov patriacich k tehotenstvu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: