23. týždeň tehotenstva

Samozrejme, zatiaľ mu je lepšie vo vašom brušku. Ak však patríte medzi mamičky, ktoré všetko prežívajú intenzívne a s obavami, môže vám táto informácia pomôcť upokojiť vašu psychiku.  

Čo sa deje s mamičkou

Vrchol maternice sa teraz nachádza kúsok pod vaším pupkom. Stále sa môžu objavovať mierne tvrdnutia vášho bruška, ktoré sa nazývajú ako Braxton-Hicksove kontrakcie. Váš organizmus sa tak pripravuje na pôrod. Tie sťahy totiž uvoľňujú krček maternice.

Môžu sa stupňovať problémy so zaspávaním a pokojným spánkom celkovo. Bruško sa vám zväčšuje, preto nájsť vhodnú polohu bude čoraz zložitejšie. Dieťatko vám tlačí na močový mechúr, preto i návšteva toalety počas noci môže byť častejšia. A navyše, niektoré mamičky môžu „trápiť čudné sny. Ale nemajte obavy. Netýka sa to všetkých tehuliek a stav je to iba dočasný. A vy si v tomto krásnom požehnanom stave môžete dovoliť oddychovať hocikedy, i v priebehu dňa. 

Všetko sa na príchod bábätka pripravuje. Inak tomu nie je ani s vašimi prsníkmi, z ktorých vám môže začať vytekať biela tekutina, tvz. kolostrum. Aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom, použite do podprsenky prsné vložky. Môžu sa objaviť i problémy s dýchaním, pretože zväčšujúca sa maternica začína tlačiť na bránicu. V prípade takýchto problémov si ľahnite na bok a pomaly, zhlboka dýchajte.

Bláznivé sny v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Bláznivé sny v tehotenstve

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko v tomto týždni meria asi 30 cm a váži približne 550 gramov. Je teda dlhé ako pravítko a ťažké ako pol kila múky:)

Krvné cievy v jeho pľúcnych lalokoch sa začínajú pripravovať na jeho príchod na svet. Na to je však stále priskoro. Až okolo 50 percent veľmi predčasne narodených detí má rôzne komplikácie. Preto každý ďalší týždeň strávený vo vašom brušku je pre dieťatko nesmierne dôležitý.

Stále viac sa podobá na novorodenca, ale jeho koža je ešte vždy vráskavá pre nedostatok podkožného tuku. Okrem toho, že vaše dieťatko môže mať v brušku štikútku, vie v tomto týždni aj zívať. Očká sú vyvinuté, ale dúhovka je zatiaľ bez pigmentu. Dieťatko počuje a stále intenzívne kope nožičkami a udiera pästičkami. Prihovárajte sa mu čo najčastejšie a dajte túto možnosť i oteckovi dieťatka. 

Prenatálna poradňa

Na pravidelných prenatálnych poradniach vám gynekológ kontroluje i krček maternice. Jedným z ukazovateľov rizika predčasného pôrodu je tzv. cervikálne skóre. Označuje sa ním stupeň otvorenia krčku maternice (0, 1 a 2) – čím je krček otvorenejší, tým je skóre vyššie. V tomto a nasledujúcich týždňoch by mal byť stále 0. V prípade zvyšujúceho sa skóre môže lekár mamičku vypísať na rizikové tehotenstvo, hospitalizovať či prípadne previesť nenáročnú operáciu – cerkláž (stiahnutie krčka maternice). 

Tip MAMA a ja

Ak sa u vás objaví problém s predčasným otváraním, dodržujte striktne rady lekára. Určite k nim bude patriť i obmedzenie v oblasti sexuálneho života. Dôležité je tiež oveľa viac oddychovať, nenamáhať sa dvíhaním ťažkých predmetov či menšieho dieťatka, ktoré už máte doma. Nehanbite sa a požiadajte o pomoc blízkych či priateľov. Dajte sa obslúžiť, navariť si i vyzdvihnúť dieťa zo škôlky. Na prvom mieste je teraz vaše nenarodené bábätko.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: