23. týždeň tehotenstva

Samozrejme, zatiaľ mu je lepšie vo vašom brušku. Ak však patríte medzi mamičky, ktoré všetko prežívajú intenzívne a s obavami, môže vám táto informácia pomôcť upokojiť vašu psychiku.  

Vývoj plodu

Plod meria 30cm  a váži 450g.

V tomto období prebieha vývoj mozgu a častí centrálnej nervovej sústavy, ku ktorej patrí aj miecha. Miecha bola doteraz v celej chrbtici, od teraz sa začína skracovať. Vzhľadom na vyššie výživové požiadavky plodu sa zväčšuje aj placenta, aby dokázala zabezpečiť plodu dostatočný príjem krvi, kyslíka a živín potrebných na rast.

Plod má vyvinutý hmat, chytá si pupočnú šnúru, hladká si tvár. Miešok u chlapcov je plne vyvinutý, vaječníky u dievčat obsahujú niekoľko miliónov vajíčok. Pri pôrode je ich už len 2 milióny a po narodení sa počet stále znižuje.

Plod sa čoraz viac podobá novorodencovi.

Telesné zmeny u ženy

Okrem priberania na váhe, zvyšuje sa dušnosť pri námahe. Je to preto, že bránica je uložená vyššie, kvôli zväčšujúcej sa maternici. V dôsledku produkcie hormónov sa ženia viac potí. Telesná aktivita začína byť tak trochu obmedzená. Žena je menej pohyblivá jednak kvôli rastúcemu brušku a jednak kvôli opatrnosti zo strachu pred úrazom.

Vzhľadom na zvyšujúce sa nároky plodu na dostatok živín, je dôležité sa primerane stravovať, dbať na dostatočný príjem minerálov hlavne vápnika, horčíka a železa.

Je možne doplniť stravu o preparáty vhodné pre tehotné ženy.

Životospráva ženy

Ak máte problémy s kŕčami  v lýtkach, je potrebné prijímať viac vápnika horčíka, vhodné sú aj vitamíny zo skupiny B. Ak dlhšie stojíte, doprajte si polohu v sede s vyloženými nohami.

V strave nie sú obmedzenia, okrem škodlivín ako sú alkohol, nikotín, lieky, drogy.

Čo sa deje s mamičkou

Vrchol maternice sa teraz nachádza kúsok pod vaším pupkom. Stále sa môžu objavovať mierne tvrdnutia vášho bruška, ktoré sa nazývajú ako Braxton-Hicksove kontrakcie. Váš organizmus sa tak pripravuje na pôrod. Tie sťahy totiž uvoľňujú krček maternice.

Môžu sa stupňovať problémy so zaspávaním a pokojným spánkom celkovo. Bruško sa vám zväčšuje, preto nájsť vhodnú polohu bude čoraz zložitejšie. Dieťatko vám tlačí na močový mechúr, preto i návšteva toalety počas noci môže byť častejšia. A navyše, niektoré mamičky môžu „trápiť čudné sny. Ale nemajte obavy. Netýka sa to všetkých tehuliek a stav je to iba dočasný. A vy si v tomto krásnom požehnanom stave môžete dovoliť oddychovať hocikedy, i v priebehu dňa. 

Všetko sa na príchod bábätka pripravuje. Inak tomu nie je ani s vašimi prsníkmi, z ktorých vám môže začať vytekať biela tekutina, tvz. kolostrum. Aby ste sa vyhli nepríjemným pocitom, použite do podprsenky prsné vložky. Môžu sa objaviť i problémy s dýchaním, pretože zväčšujúca sa maternica začína tlačiť na bránicu. V prípade takýchto problémov si ľahnite na bok a pomaly, zhlboka dýchajte.

Bláznivé sny v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Bláznivé sny v tehotenstve

Ako rastie bábätko

Krvné cievy v jeho pľúcnych lalokoch sa začínajú pripravovať na jeho príchod na svet. Na to je však stále priskoro. Až okolo 50 percent veľmi predčasne narodených detí má rôzne komplikácie. Preto každý ďalší týždeň strávený vo vašom brušku je pre dieťatko nesmierne dôležitý.

Stále viac sa podobá na novorodenca, ale jeho koža je ešte vždy vráskavá pre nedostatok podkožného tuku. Okrem toho, že vaše dieťatko môže mať v brušku štikútku, vie v tomto týždni aj zívať. Očká sú vyvinuté, ale dúhovka je zatiaľ bez pigmentu. Dieťatko počuje a stále intenzívne kope nožičkami a udiera pästičkami. Prihovárajte sa mu čo najčastejšie a dajte túto možnosť i oteckovi dieťatka. 

Prenatálna poradňa

Na pravidelných prenatálnych poradniach vám gynekológ kontroluje i krček maternice. Jedným z ukazovateľov rizika predčasného pôrodu je tzv. cervikálne skóre. Označuje sa ním stupeň otvorenia krčku maternice (0, 1 a 2) – čím je krček otvorenejší, tým je skóre vyššie. V tomto a nasledujúcich týždňoch by mal byť stále 0. V prípade zvyšujúceho sa skóre môže lekár mamičku vypísať na rizikové tehotenstvo, hospitalizovať či prípadne previesť nenáročnú operáciu – cerkláž (stiahnutie krčka maternice). 

Tip MAMA a ja

Ak sa u vás objaví problém s predčasným otváraním, dodržujte striktne rady lekára. Určite k nim bude patriť i obmedzenie v oblasti sexuálneho života. Dôležité je tiež oveľa viac oddychovať, nenamáhať sa dvíhaním ťažkých predmetov či menšieho dieťatka, ktoré už máte doma. Nehanbite sa a požiadajte o pomoc blízkych či priateľov. Dajte sa obslúžiť, navariť si i vyzdvihnúť dieťa zo škôlky. Na prvom mieste je teraz vaše nenarodené bábätko.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: