23. týždeň tehotenstva
S 80% pravdepodobnosťou by vaše dieťatko prežilo, i keby sa narodilo v tomto období. Samozrejme, zatiaľ mu je lepšie vo vašom brušku. Ak však patríte medzi mamičky, ktoré všetko prežívajú intenzívne a s obavami, môže vám táto informácia pomôcť upokojiť vašu psychiku.
Ako rastie bábätko
Meria okolo 30cm a váži približne 450g.
Krvné cievy v jeho pľúcnych lalokoch sa začínajú pripravovať na jeho príchod na svet. Na to je však stále priskoro. Až okolo 50 percent veľmi predčasne narodených detí má rôzne komplikácie. Preto každý ďalší týždeň strávený vo vašom brušku je pre dieťatko nesmierne dôležitý.
Stále viac sa podobá na novorodenca, ale jeho koža je ešte vždy vráskavá pre nedostatok podkožného tuku. Okrem toho, že vaše dieťatko môže mať v brušku štikútku, vie aj zívať. Očká sú vyvinuté, ale dúhovka je zatiaľ bez pigmentu. Dieťatko počuje a stále intenzívne kope nožičkami a udiera pästičkami. Prihovárajte sa mu čo najčastejšie a dajte túto možnosť i oteckovi dieťatka.
V tomto období prebieha vývoj mozgu a častí centrálnej nervovej sústavy, ku ktorej patrí aj miecha. Miecha bola doteraz v celej chrbtici, od teraz sa začína skracovať. Vzhľadom na vyššie výživové požiadavky dieťatka sa zväčšuje aj placenta, aby dokázala zabezpečiť dostatočný príjem krvi, kyslíka a živín potrebných na rast.
Miešok u chlapcov je plne vyvinutý, vaječníky u dievčat už obsahujú dokonca niekoľko miliónov vajíčok. Pri pôrode sú ich už len 2 milióny a po narodení sa počet stále znižuje.
Bábätko v brušku: Je absolútne závislé na mame a potrebuje jej LÁSKU
Čo sa deje s mamičkou
Vrchol maternice sa teraz nachádza kúsok pod vaším pupkom. Stále sa môžu objavovať mierne tvrdnutia vášho bruška, ktoré sa nazývajú ako Braxton-Hicksove kontrakcie. Váš organizmus sa tak pripravuje na pôrod. Tie sťahy totiž uvoľňujú krček maternice.
Môžu sa stupňovať problémy so zaspávaním a pokojným spánkom celkovo. Dieťatko vám tlačí na močový mechúr, preto i návšteva toalety počas noci môže byť častejšia. A navyše, niektoré mamičky môžu „trápiť čudné sny". Ale nemajte obavy. Netýka sa to všetkých tehuliek a stav je to iba dočasný. A vy si v tomto krásnom požehnanom stave môžete dovoliť oddychovať hocikedy, i v priebehu dňa.
Vzhľadom na zvyšujúce sa nároky plodu na dostatok živín, je dôležité sa primerane stravovať, dbať na dostatočný príjem minerálov hlavne vápnika, horčíka a železa.
Ak máte problémy s kŕčami v lýtkach, je potrebné prijímať viac vápnika horčíka, vhodné sú aj vitamíny zo skupiny B. Ak dlhšie stojíte, doprajte si polohu v sede s vyloženými nohami.
Kolostrum: Pre bábätko je veľmi dôležité!
Vyšetrenia v poradni
Serkláž: Kedy sa indikuje?
Tip MAMA a ja
Ak sa u vás objaví problém s predčasným otváraním, dodržujte striktne rady lekára. Určite k nim bude patriť i obmedzenie v oblasti sexuálneho života. Dôležité je tiež oveľa viac oddychovať, nenamáhať sa dvíhaním ťažkých predmetov či menšieho dieťatka, ktoré už máte doma. Nehanbite sa a požiadajte o pomoc blízkych či priateľov. Dajte sa obslúžiť, navariť si i vyzdvihnúť dieťa zo škôlky. Na prvom mieste je teraz vaše nenarodené bábätko.