22. týždeň tehotenstva

Vymeňte topánky na vysokom podpätku za pohodlné nízke balerínky. Teraz je dôležité vaše zdravie a pohoda, preto sa rozmaznávajte všetkým, čo vám je príjemné. Vyložené nohy, jemná masáž či poobedňajší spánok vo vankúšmi vystlanej posteli. Je to len na vás. Robte všetko pre to, aby vaše tehotenstvo prebiehalo bez problémov.

Čo sa deje s mamičkou

Je to obdobie, kedy môžeme pozorovať zvýšenie libida. Estrogén vo vašom tele spôsobuje zvýšený prietok krvi v prsníkoch a aj v panvovej oblasti. Niektoré ženy zažijú prvé svoje orgazmy v tehotenstve. Bezpečné je nežné milovanie, ktoré si môžeme vychutnať ako kedykoľvek predtým.

V tomto období môžete spozorovať mierne tvrdnutie vášho bruška. Ak sa opakuje, nič nepodceňujte a navštívte svojho lekára. Môže ísť o tzv. Braxton-Hicksove kontrakcie, ktoré nie sú nebezpečné, ale signalizovať môžu i predčasný pôrod.

Preto, ak sa vám čokoľvek nepozdáva, ak sú kontrakcie pravidelné a opakujú sa častejšie ako štyrikrát za hodinu, neváhajte s konzultáciou. 

Tvrdnutie brucha u tehuľky
Prečítajte si tiež:

Tvrdnutie brucha u tehuľky

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko v tomto období nielen intenzívne rastie, ale vzhľadom na náročné fyziologické procesy – dokončujú sa detaily správneho fungovania všetkých orgánov, tiež často spí. Striedajú sa chvíle intenzívnej aktivity s dlhými chvíľami pokoja.

Meria už približne 26 cm a jeho hmotnosť dosahuje asi 400 gramov. Má vyvinuté očné viečka, obočie, mihalnice i nechtíky. Rapídne rastie mozog, ktorého vývojový proces pokračuje až do obdobia piatich rokov dieťaťa. Pokožka dieťatka je stále červená, ale vďaka pribúdajúcemu podkožnému tuku menej vráskavá. Dobre vyvinutý je v tomto období hmat.

Ak čakáte chlapca, v jeho semenníkoch sa vyvinuli primitívne spermie. V maternici získava dieťatko dva druhy „vlasov“ – jemné, mäkké ochlpenie na tele, nazývané lanugo, ktoré väčšinou zmizne krátko pred narodením (predčasne narodené deti však môžu mať toto ochlpenie i niekoľko dní po narodení) a vlasy na hlave. 

Možno máte pocit, že najviac sa vaše dieťatko hýbe vtedy, keď sa chystáte spať. Je to vraj preto, lebo keď si ľahnete, dieťaťu prekáža vaša chrbtica (prípadne náhlou zmenou polohy iné orgány či „prekážky“ vo vašom tele). Dieťa si teda hľadá v maternici pohodlnejšiu polohu a vrtí sa tak dlho, kým si ju nenájde.

Pečeň dieťatka začína tvoriť rôzne enzýmy špecifické pre tehotenstvo. Napríklad červené krvinky. Po ich rozpade sa vytvára bilirubín, ktorý je odplavovaný placentou do vášho obehu a odtiaľ vylučovaný. Po pôrode už musí byť bilirubín odstránený z tela novorodeniatka úplne. Ak si s tým dieťatko nevie poradiť samé, vzniká tzv. novorodenecká žltačka. Ide o bežný jav, ktorý najmä vďaka „osvecovaniu“ dieťatka modrým svetlom po pár dňoch pominie. 

Tip MAMA a ja

Keďže v období tehotenstva radikálnou zmenou prechádzajú i vaše prsia, bude nevyhnutné zaobstarať si novú podprsenku. Modely vhodné na obdobie tehotenstva či dojčenia sa výrazne líšia od tých, ktoré ste nosili pred graviditou. Nestačí preto kúpiť si rovnakú, len o nejaké číslo väčšiu. Líšia sa materiálom, odopínaním ramienok, tvarom košíkov. Na trhu sa už objavujú dokonca i podprsenky, ktoré sa prispôsobujú rastu vašich prsníkov počas jednotlivých štádií tehotenstva. Nechajte si poradiť a urobte si radosť novým kúskom do svojho šatníka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: