Sex a tehotenstvo

MUDr. Monika Antošová | 7. marec 2019
Sex a tehotenstvo

Sex počas tehotenstva je trochu tabuizovaný.

Sex a tehotenstvo

Tehotenstvo rozhodne nie je obdobím, v ktorom je potrebné meniť sexuálne zvyklosti, pokiaľ sa samozrejme nejedná o rizikové tehotenstvo.  Normálne prebiehajúce tehotenstvo nie je choroba, je to prirodzený stav, preto pohlavný styk nie je potrebné obmedziť. 9 mesačný celibát nie je potrebný ani vhodný. Sex patrí k životu tak ako jedlo a pitie. V tehotenstve neprestávate jesť ani piť. 

Načo nezabúdať pri sexe v tehotenstvo

 • Sex v tehotenstve je z hľadiska ďalšieho otehotnenia bezpečný, nie je potrebné používať kondóm. Avšak pri sexe s náhodným  partnerom je kondóm nutný.
 • Dodržiavajte osobnú hygienu, vy aj partner.
 • Vyberajte polohy, pri ktorých nie je tlak na bruško.
 • Vyhýbajte sa extrémnym praktikám.
 • Neobávajte sa orgazmu. Orgazmus neohrozuje bábätko.

Kedy pohlavný styk v tehotenstve nie je vhodný

 • Ak má žena príznaky hroziaceho potratu alebo predčasného pôrodu (krvácanie, kontrakcie- sťahy maternice, užíva lieky na udržanie tehotenstva, ak má pootvorené hrdlo maternice alebo skrátený kŕčok maternice).
 • Ak placenta je uložená vo vchode pôrodných ciest tzv. vcestná placenta.
 • Ak má infekciu pôrodných ciest spojenú s výtokom.
 • Ak muž má aktívne pohlavné ochorenie.
 • Ak ste opakovane potratili, sex sa neodporúča v čase najväčšieho rizika potratu, teda do 10.-12. týždňa, potom sa vždy poraďte s gynekológom.
 • Ak ste mali predčasný pôrod pred týmto tehotenstvom.

Sex v prvej tretine tehotenstva

Prvé mesiace tehotenstva nie je potrebné vôbec meniť sexuálne zvyklosti. Avšak je vhodné vyvarovať sa pohlavného styku hlavne v obdobiach, kedy by mala dôjsť menštruácia, ak by žena nebola tehotná. V tomto období sa chuť ženy na sex zvyčajne zníži. Je to jednak hormonálnymi zmenami a jednak ťažkosťami, ktoré má napr. nevoľnosť, neznášanlivosť niektorých chutí a pachov alebo zbytočná obáva potratu.

Je potrebné vedieť, že mnoho športových aktivít sú pre tehotenstvo oveľa nebezpečnejší ako sex, napr. bicyklovanie, jazda na kolieskových korčuliach, lyžovanie. Koncom obdobia sa tento stav zmení a väčšina žien  sex v tehotenstve neodmieta, naopak.

Sex v druhej tretine tehotenstva

Je to obdobie, keď hormóny u ženy sa stabilizovali, tehotenská nevoľnosť ustúpila, žena nemá ešte tak veľké bruško aby jej  bránilo normálnemu sexu. V tomto období je možné intenzívne prežívať pôžitok zo sexu. Niekedy sa žena necíti príjemné, má obavy, či je pre partnera dostatočne príťažlivá s rastúcim bruškom. Je potrebné ženu zbaviť týchto zbytočných obáv

Sex v poslednej tretine tehotenstva

Aj v tomto období je sex úplne prirodzená vec. Rastúce bruško je dôvodom na zmenu tradičných polôh pri milovaní a na hľadanie iných možností. Nemusíte sa obávať o dieťa ani o partnerku. Ženské pohlavné orgány sú veľmi v tomto období prekrvené a pri nešetrnom a veľmi hlbokom styku je možné mierne krvácanie z rodidiel. Nemusí to znamenať nič, avšak stav by mal vyšetriť gynekológ. V tomto prípade sa odporúča šetrnejší pohlavný styk. 

Nezabúdajte okrem starostlivosti o dieťa a prípravy na jeho príchod sa starať a pestovať aj váš partnerský vzťah. Len dobre fungujúci vzťah je zárukou dobrej starostlivosti a potešenia z potomka.

späť na začiatok