Tvrdnutie brucha u tehuľky

MAMA a ja | 21. júl 2014

Tvrdnutie bruška je pomerne častou komplikáciou v tehotenstve.

Tvrdnutie brucha - keď nie je dôvod na obavy...

Pokiaľ ide len o občasné stiahnutie brušnej svaloviny, nie je dôvod na paniku. Ak sa sťahovanie, resp. tvrdnutie brucha neopakuje a trvá len chvíľu, netreba sa ničoho obávať. Tvrdnutie bruška nie je bolestivá záležitosť, ide skôr o nepríjemný pocit, kedy sa napína svalstvo maternice.

Kedy povedať o tvrdnutí bruška gynekológovi?

Sťahy maternice (kontrakcie), ktoré sa často opakujú, môžu však byť predzvesťou predčasného pôrodu. Vtedy je potrebné o tvrdnutí brucha informovať gynekológa, ktorý vaginálnym alebo USG vyšetrením zhodnotí, či nejde len o neškodné tvrdnutie brucha.

Ak sa vyskytnú sťahy len občas, je potrebné informovať gynekológa na najbližšej kontrole, ak sú sťahy intenzívne, časté a neprestávajú, je potrebné ísť ku gynekológovi okamžite.

Prečítajte si aj:  Pelvimeter - Prečo sa u tehuľky meria panva?

Poslíčkovia alebo Braxton-Hicksove kontrakcie

Keď sa tehotenstvo blíži ku svojmu koncu, tvrdnutie brucha sa môže objavovať častejšie. Dva až tri týždne pred vypočítaným termínom pôrodu sa zvyknú objavovať tzv. „poslíčkovia“. Sú to maternicové sťahy – kontrakcie, ktoré majú už pravidelnejší charakter a k sťahom sa môže v tomto období pridať i veľmi mierna bolestivosť.

Tieto kontrakcie, nazývajúce sa odborne aj Braxton-Hicksove kontrakcie, sú akési cvičné kontrakcie, ktoré sa objavujú na konci tehotenstva. Maternica sa tak pripravuje na pôrod.

Prečítajte si aj: Prvé pohyby v brušku - v ktorom týždni tehotenstva sa objavujú?

Kedy ide o Braxton-Hicksove kontrakcie?

Ide o sťahy, ktoré trvajú len pár minút, v intervale nie väčšom ako 2 – 3 hodinky (a najmä sa nezvyšuje ich intenzita), nie sú pravidelné, neskracuje sa interval medzi kontrakciami tak ako pri samotnom pôrode.

Tvrdnutie brucha sa nesmie nikdy podceňovať, najmä keď nemizne alebo sa objavuje často. Je vysoké riziko, že môže ísť o predčasný pôrod, ktorý sa nemusí skončiť šťastne. Nikdy nezabúdajte na najdôležitejšiu zásadu v tehotenstve:

Radšej ísť k lekárovi stokrát zbytočne, ako raz a neskoro!

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: