Pelvimeter: Prečo sa u tehuľky meria panva?

Pelvimeter: Prečo sa u tehuľky meria panva?
16.7.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor MAMA a ja, foto: istockphoto.com

Keď tehuľka príde do poradne na preventívnu prehliadku, stretne sa i s úkonom, ktorý jej môže pripadať zvláštny – ide o meranie panvy. Na toto vyšetrenie používa lekár tzv. pelvimeter a namerané údaje zaznamená do tehotenského preukazu.

Posúdenie rozmerov panvy je dôležité, pretože nadmerne úzka panva znemožňuje prechod dieťatka pôrodnými cestami a je nutný cisársky rez. Mnohé ženy sa obávajú práve toho, že kvôli úzkej panve nebudú môcť porodiť dieťatko prirodzenou cestou.

Zväčší sa úzka panva?

Treba však povedať, že panva sa v priebehu tehotenstva mení, takže aj u žien s veľmi úzkou panvou sa zvyčajne panvové kosti trochu „rozostúpia“, aby sa vytvorili podmienky pre prirodzený pôrod. Preto sa veľkosť panvy premeriava opakovane, predovšetkým vo vyšších štádiách tehotenstva, keď sa už blíži predpokladaný termín pôrodu.

Do džínsov rovnakej veľkosti ako pred otehotnením?

V skutočnosti iba veľmi málo žien má aj v čase pôrodu takú úzku panvu, že prirodzený pôrod nie je možný. Dokonca aj veľmi útle ženy, ktoré počas tehotenstva mali iba minimálny hmotnostný prírastok, porodili prirodzene. O tom, že panvové kosti sa trochu „poddali“, svedčí skutočnosť, že do džínsov veľkosti „pred otehotnením“ sa nezmestí hneď ani tá mamička, ktorej sa podarilo vrátiť na pôvodnú hmotnosť v rekordne krátkom čase...

A čo na to gynekológ a pôrodník MUDr. Záhumenský? "Meranie vonkajších rozmerov  panvy  je veľmi nepresná metóda. Pod vplyvom tehotenských hormónov sú rozmery na začiatku tehotnosti  úplne iné ako na jej konci, panva sa dokonca mierne roztiahne aj počas pôrodu. Vonkajšie panvové rozmery iba veľmi nepresne korelujú s vnútornými rozmermi, ktoré sú však pre pôrod rozhodujúce. Ak by naozaj išlo o nepomer medzi hlavičkou novorodenca a panvou matky, tak sa pôrod zastaví a stále sa môže ukončiť  cisárskym rezom. Dieťa prejde pôrodom a matka dostane šancu na prirodzený pôrod."

Fotogaléria