21. týždeň tehotenstva

Cviky zamerané na konkrétne partie vám môžu byť prospešné i pri samotnom pôrode alebo po ňom. Začnite sa pomaly obzerať po detskej výbavičke. 

Čo sa deje s mamičkou

21. týždeň tehotenstva

Je to 21. týždeň od poslednej menštruácie a 19. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 26,5cm  a váži 360-380g

Plod rastie, zväčšuje sa svalová hmota, podkožný  tuk ešte nemá. Koža je stále tenká, cievy sú dobre  viditeľné. Plod sa hýbe, chytá pupočnú šnúru, koordinácia pohybov sa zlepšuje. Dieťa sa vie odraziť od steny maternice. Koža je stále pokrytá mazkom, na hlavičke sa začínajú objavovať prvé vlásky.

Telesné zmeny u ženy

Priberanie je rýchlejšie, je potrebné sa vyvarovať extrémnemu priberaniu. Prírastok  hmotnosti za týždeň by mal byť približne 0,5 g.
  
Môžu sa objaviť opuchy, pálenie záhy o ktorých sme sa zmienili v minulom týždni.

Bruško je už veľké  a začínajú problémy so spaním. Pohyby ešte ne sú tak silné, aby vás budili zo spánku, ale je problém nájsť si vhodnú polohu. Hlavne ženy, ktoré boli zvyknuté spať na bruchu majú problém so zaspávaním, čo sa počas dňa prejaví zvýšenou únavou.
Môžu sa zvýrazňovať kŕče nôh. Je potrebné pridať do stravy magnézium a riboflavin. Mnohým ženám to pomôže.

Životospráva ženy

V  tomto období môže priberať aj 0,5 kg za týždeň. Nie potrebné sa toho báť, je to normálny prírastok. Zväčšuje sa maternica, pribúda plodovej vody a taktiež rastie  plod.  Okrem dostatočného príjmu potravy je dôležité dbať na dostatočný prísun tekutín a vitamínov, rovnako ako na kvalitu stravy.

Postupom času, ako dieťatko rastie, potrebuje vaše telo čoraz viac živín a zvýšenú spotrebu vitamínov a minerálov. Nedostatok červených krviniek alebo železa je príčinou nedostatočného zásobovania plodu kyslíkom a živinami a môže viesť k rastovej retardácii (spomaleniu rastu). Nízka hladina železa môže spôsobiť i popôrodnú anémiu – vás i vášho bábätka.

Príznaky tehotenskej anémie sú nadmerná únava, slabosť, problémy s dýchaním a závrate. Navštívte vášho lekára, ak pociťujete niektorý z týchto príznakov. Môžete pociťovať i mierne bolesti v oblasti brucha dôsledkom naťahovania väzov maternice. Nahmatáte ju pod pupkom. Doprajte si oddych a vyhnite sa dlhodobému státiu na jednom mieste. Predídete tak kŕčom v nohách.  Zabudnite i na kúpanie v horúcej vode, saunu či návštevu kúpaliska. Tam vám môže hroziť infekcia. Váš hmotnostný prírastok od začiatku tehotenstva by mal byť cca 4 kg.

Môžete začať s precvičovaním svalov panvového dna – tzv. Kegelovými cvikmi. Sú vhodné na posilnenie panvy a tým i dobrého, hladkého priebehu pôrodu a v období po ňom ako prevencia popôrodnej inkontinencie (pomočovania).

Kegelove cviky
Prečítajte si tiež:

Kegelove cviky

Ako rastie bábätko

Ovláda už jemnú motoriku, cmúľa si palec, poťahuje za pupočnú šnúru, rukami i nohami sa zapiera do steny maternice. Sluch má dobre vyvinutý a počuje aj zvuky z vašej konverzácie – spolu s vašim tlkotom srdca, škŕkaním žalúdka a pulzovaním krvných ciev. V podstate vníma všetko a pripravuje sa tak na záplavu hlasov, zvukov, ktoré ho privítajú po narodení. Prihovárajte sa mu, aby poznalo váš  hlas.

Dieťatko je naďalej v brušku veľmi aktívne, stále má dostatok miesta a aj to využíva. Kope, krúti sa a vrtí. Striedajú sa u neho fázy bdenia a oddychu. Tak ako u vás. Niekedy vás môže potrápiť a je aktívne práve vtedy, keď sa vám chce najviac spať. Organizmus dieťatka začína produkovať biele krvinky, ktoré sú súčasťou imunitného systému. Ochraňujú ho pred chorobami a infekciami. Je vyvinutý i krvný obeh, krv sa filtruje v obličkách.
Dieťatku sa začína ukladať viac podkožného tuku, preto už jeho pokožka nie je taká priehľadná. Vie vyplaziť jazýček a tvoria sa mu chuťové poháriky. Lebku vytvárajú nezrastené ploché platničky, ktoré chránia neustále rastúci mozog. Počas pôrodu sa tieto kosti dokážu prekryť, aby tak umožnili prechod pôrodným kanálom.

Prenatálna poradňa

Pomocou 3D ultrazvuku môžete celkom realisticky vidieť vaše dieťatko v maternici. Dá sa pozorovať jeho tvárička, mimika, končatiny. Môžete nazrieť do bruška s cieľom zistiť, čo práve dieťatko robí, ale i počuť tlkot jeho srdiečka. Je to neopakovateľný zážitok, doprajte ho preto i partnerovi. Lekári pomocou ultrazvuku kontrolujú všetky dôležité orgány a zisťujú prípadné vrodené vývojové chyby. 

Tip MAMA a ja

Pouvažujte nad prihlásením sa do predpôrodnej prípravy. Ide o kurz, ktorý organizuje zväčša každá pôrodnica. Vedie ho pôrodná asistentka a dozviete sa na ňom množstvo informácií, ktoré sa vám zídu pri pôrode, ale i pri starostlivosti o bábätko. Súčasťou býva napríklad i precvičovanie dýchania počas kontrakcií či nácvik prebaľovania bábätka a inštruktáž dojčenia. V tej ktorej pôrodnici sa dozviete aj informácie o tom, ako to tam „beží“, čo vám môžu poskytnúť a na čo máte nárok.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: