20. týždeň tehotenstva

Čaká vás ešte niekoľko vyšetrení v prenatálnej poradni a niekoľko mesiacov s rastúcim bruškom. A isté obmedzenia s tým súvisiace. Ak ale nemáte iné ťažkosti, je to príjemné obdobie čakania pre vás i vášho partnera. 

Čo sa deje s mamičkou

Možno ste si už všimli, že sa cítite trošku nemotorne. Rastúca hmotnosť vašej maternice spôsobila zmeny vo vašom ťažisku. Postupne, bez vášho vedomia si váš postoj upravujete tak, aby ste organizmus vyvážili. Ak si nebudete dávať na seba pozor, môže to neskôr viesť k bolestiam chrbtice alebo k iným problémom.

Snažte sa pri státí i chodení chodiť vzpriamene, seďte s nohami mierne vyvýšenými a spite na boku, tak aby ste telu uľahčili.

Tehotenstvo a boľavý chrbát
Prečítajte si tiež:

Tehotenstvo a boľavý chrbát

Ako rastie bábätko

Bábätko meria asi 25 cm, váži okolo 250 gramov. Telíčko je z 1/3 tvorené hlavičkou. Rastú mu vlasy, nechty a začína sa tvoriť podkožný tuk. Voľného priestoru má dieťatko v maternici čoraz menej. Všetko na dieťatku sa zdokonaľuje, dolaďuje a pripravuje na fungovanie vo „veľkom svete“.

Srdiečko silno bije, čo by mal lekár kontrolovať pri každej vašej návšteve. Medzi zmyslovými bunkami chuti, čuchu, sluchu, zraku a hmatu sa vytvárajú komplexnejšie spojenia. Dieťatko má už teraz rovnaký počet nervových buniek ako vy. Je stále viac vnímavejšie voči dianiu v okolí. Pod zárodkami mliečneho chrupu sa začínajú tvoriť zárodky trvalého chrupu. Obranné látky z vášho organizmu sa začínajú presúvať do telíčka dieťaťa. Objavujú sa prsné bradavky i prsné žľazy. Dieťatko stále viac ovláda pohyby vďaka rozvoju svalstva. Spevnela mu i väčšina kostí.

Prenatálna poradňa

V tomto týždni sa realizuje druhé ultrazvukové vyšetrenie Kontroluje sa ním rýchlosť rastu, uloženie placenty, množstvo plodovej vody, vzhľad hlavičky, mozgu a tváre, stav chrbtice, hrudníka, genitálií, horných a dolných končatín, stav a poloha vnútorných orgánov – srdca, pľúc, obličiek, žalúdka, čriev, močového mechúra, pohybová aktivita. V prípade nejakých pochybností by vám mal lekár navrhnúť superkonzílium – veľmi podrobné ultrazvukové vyšetrenie na špecializovanom pracovisku alebo vyšetrenie srdiečka – echokardiogram.

Ultrazvukom sa kontroluje aj uloženie placenty. Jej umiestnenie je individuálne – môže byť hore, dolu i na bočnej strane od dieťaťa. V ojedinelých prípadoch sa objavuje zvláštne uloženie placenty nazývané vcestné lôžko. Placenta je v dolnej časti maternice, kde môže zakrývať otvor maternice a brániť normálnemu priebehu pôrodu. V takýchto prípadoch sa väčšinou volí pôrod cisárskym rezom. 

Od tohto týždňa vám v poradni môžu merať vzdialenosť medzi horným okrajom lonovej kosti (v oblasti močového mechúra) a vrcholom maternice – volá sa to gravidometria a možno ňou zistiť rast plodu, prípadne zistiť zaostávanie v raste. Teraz je táto vzdialenosť asi 18 cm.

Tip MAMA a ja

Ak ste tak ešte neurobili, začnite si písať denník. Svoj – „tehuľkovský“. Môžete zaznamenávať ako vám rastie bruško a ako sa zvyšuje vaša hmotnosť, čo vám povedal lekár na poradni, čo bolo vidieť na ultrazvuku. Môžete si zapisovať informácie o tom, ako rastie vaše bábätko a po narodení mu ich vpíšete do albumu. Miesto v takomto denníku majú i vaše pocity, informácie o tom, čo práve prežívate, ako to na vás vplýva, ako sa cítite fyzicky i psychicky. Môžete doplniť i fotky vášho rastúceho bruška. O niekoľko rokov budete mať krásnu pamiatku plnú neopakovateľných spomienok.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: