20. týždeň tehotenstva

Čaká vás ešte niekoľko vyšetrení v prenatálnej poradni a niekoľko mesiacov s rastúcim bruškom. A isté obmedzenia s tým súvisiace. Ak ale nemáte iné ťažkosti, je to príjemné obdobie čakania pre vás i vášho partnera. 

Je to 20. týždeň od poslednej menštruácie a 18. týždeň od oplodnenia. Ste práve v  polovici tehotenstva.

Ako rastie bábätko

Môže merať až 25 cm  a vážiť okolo 260-340g. Telíčko je z 1/3 tvorené hlavičkou. Rastú mu vlasy, nechty a začína sa tvoriť podkožný tuk. Voľného priestoru má dieťatko v maternici čoraz menej. Všetko na dieťatku sa zdokonaľuje, dolaďuje a pripravuje na fungovanie vo „veľkom svete“.

Srdiečko silno bije, čo by mal lekár kontrolovať pri každej vašej návšteve. Medzi zmyslovými bunkami chuti, čuchu, sluchu, zraku a hmatu sa vytvárajú komplexnejšie spojenia. Dieťatko má už teraz rovnaký počet nervových buniek ako vy. Je stále viac vnímavejšie voči dianiu v okolí. Obranné látky z vášho organizmu sa začínajú presúvať do telíčka dieťaťa. Objavujú sa prsné bradavky i prsné žľazy. Dieťatko stále viac ovláda pohyby vďaka rozvoju svalstva. Spevnela mu i väčšina kostí.

Bábätko rastie, vyvíja a zosilňuje sa mu svalstvo a koordinácia pohybov. Následkom toho sa začína výraznejšie hýbať a vy cítite, že sa niečo v brušku deje. Je len akoby pošteklenie brušnej steny, alebo akoby prebehla bublinka pod povrchom brušnej steny.  

Sú to pohyby, ktoré prvorodičky začínajú pociťovať práve v tomto týždni. Druho a viacrodičky, ktoré tento pocit už poznajú, dokážu identifikovať pohyby už v 18. týždni tehotenstva.

Čo sa deje s mamičkou

Brucho sa zväčšuje, siaha už po pupok.  Pupok môže byť napätejší, mierne roztiahnutý, tmavne rovná línia od pupku k lonovej kosti. Maternica môže tlačiť na žalúdok, čreva, na pečeň a žlčník, čo  sa u niektorých budúcich mamičiek môže prejaviť nechutenstvom resp. zvýšenou plynatosťou.

Prsia sú väčšie približne o dve veľkosti oproti veľkosti pred tehotenstvom. Je vhodné, milé budúce mamičky,  otužovať  bradavky masírovaním, pripraviť ich na záťaž pri dojčení. Občas pri masáži, ale aj bez nej sa môže na bradavkách objaviť kvapka mlieka - mledzivo. Nie je dobre ho nechať zaschnúť, je lepšie bradavku umyť čistou vodou.

Zväčšujúca sa maternica môže tlačiť na žily v dolnej časti brucha, čo sa môže prejaviť ako opuch dolných končatín. Ten však môže byť aj z iných príčin, preto je potrebné upozorniť na to lekára, ktorý zmeria krvný tlak, dá vyšetriť moč a zistí, či sa ide len o opuch zo sťaženého krvného prietoku, alebo príčina je iná.

Pri prevencii opuchov  nezabúdajte na  pravidelný pohyb, striedanie polôh, nestojte dlho bez pohybu. Pri dlhších cestách je vhodné každých 15 minút zmeniť polohu, alebo aspoň hýbať dolným končatinami (krúťiť členkami, hýbať prstami na nohách).
Sledujte kožu a starostlivo ju natierajte krémom proti striám. Strie, ktoré sa vytvoria už nezmiznú. Časom stanú sa menej viditeľnými, ale nezbavíte sa ich.

Naďalej platí pre tehotné ženy zákaz alkoholu a fajčenia. Vedeli ste, že ženám fajčiarkam sa rodia menšie deti a následky fajčenia ich môžu sprevádzať celý život vo forme porúch sústredenia, hyperaktivity, častejšieho výskytu disgrafie a dyslexie?

Snažte sa pri státí i chodení chodiť vzpriamene, seďte s nohami mierne vyvýšenými a spite na boku, tak aby ste telu uľahčili zvládnuť záťaž.

Tehotenstvo a boľavý chrbát
Prečítajte si tiež:

Tehotenstvo a boľavý chrbát

Vyšetrenia v poradni

V tomto týždni sa realizuje druhé ultrazvukové vyšetrenie Kontroluje sa ním rýchlosť rastu, uloženie placenty, množstvo plodovej vody, vzhľad hlavičky, mozgu a tváre, stav chrbtice, hrudníka, genitálií, horných a dolných končatín, stav a poloha vnútorných orgánov – srdca, pľúc, obličiek, žalúdka, čriev, močového mechúra, pohybová aktivita. V prípade nejakých pochybností by vám mal lekár navrhnúť superkonzílium – veľmi podrobné ultrazvukové vyšetrenie na špecializovanom pracovisku alebo vyšetrenie srdiečka – echokardiogram.

Ultrazvukom sa kontroluje aj uloženie placenty. Jej umiestnenie je individuálne – môže byť hore, dolu i na bočnej strane od dieťaťa. V ojedinelých prípadoch sa objavuje zvláštne uloženie placenty, nazývané vcestné lôžko. Placenta je v dolnej časti maternice, kde môže zakrývať otvor maternice a brániť normálnemu priebehu pôrodu. V takýchto prípadoch sa väčšinou volí pôrod cisárskym rezom. 

Od tohto týždňa vám v poradni môžu merať vzdialenosť medzi horným okrajom lonovej kosti (v oblasti močového mechúra) a vrcholom maternice – volá sa to gravidometria a možno ňou zistiť rast plodu, prípadne zistiť zaostávanie v raste. Teraz je táto vzdialenosť asi 18 cm.

Tip MAMA a ja

Ak ste tak ešte neurobili, začnite si písať denník. Svoj – „tehuľkovský“. Môžete zaznamenávať ako vám rastie bruško a ako sa zvyšuje vaša hmotnosť, čo vám povedal lekár na poradni, čo bolo vidieť na ultrazvuku. Môžete si zapisovať informácie o tom, ako rastie vaše bábätko a po narodení mu ich vpíšete do albumu. Miesto v takomto denníku majú i vaše pocity, informácie o tom, čo práve prežívate, ako to na vás vplýva, ako sa cítite fyzicky i psychicky. Môžete doplniť i fotky vášho rastúceho bruška. O niekoľko rokov budete mať krásnu pamiatku plnú neopakovateľných spomienok.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: