20. týždeň tehotenstva

Čaká vás ešte niekoľko vyšetrení v prenatálnej poradni a niekoľko mesiacov s rastúcim bruškom. A isté obmedzenia s tým súvisiace. Ak ale nemáte iné ťažkosti, je to príjemné obdobie čakania pre vás i vášho partnera. 

Čo sa deje s mamičkou

Je to 20. týždeň od poslednej menštruácie a 18. týždeň od oplodnenia. Ste práve v  polovici tehotenstva.

Vývoj plodu

Plod meria 25,5 cm  a váži 260-340g.

Plod je pokrytý mazkom- vernixom, ktorý ho chráni pred nežiaducimi účinkami plodovej vody. Koža je stále tenká, ešte bez podkožného tuku. Prebieha veľmi intenzívny vývoj mozgu, vyvíjajú sa centrá sluchu, čuchu, hmatu, chuti a zraku.
Plod rastie, vyvíja a zosilňuje sa mu svalstvo a koordinácia pohybov. Následkom toho sa začína výraznejšie hýbať a vy cítite, že sa niečo v brušku deje. Je len akoby pošteklenie brušnej steny alebo akoby prebehla bublinka pod povrchom  brušnej steny. 

Sú to pohyby, ktoré prvorodičky začínajú pociťovať práve v tomto týždni. Druho a viacrodičky, ktoré tento pocit už poznajú, dokážu identifikovať pohyby už v 18. týždni tehotenstva .

Telesné zmeny u ženy

Brucho sa zväčšuje, siaha už po pupok.  Pupok môže byť napätejší, mierne roztiahnutý, Tmavne rovná línia od pupku k lonovej kosti. Maternica môže tlačiť na žalúdok, čreva, na pečeň a žlčník, čo  sa u niektorých žien môže prejaviť nechutenstvom resp. zvýšenou plynatosťou.

Prsia sú väčšie približne o 2 veľkosti oproti veľkosti pred tehotenstvom. Je vhodné otužovať  bradavky masírovaním, pripraviť ich na záťaž pri dojčení. Občas pri masáži, ale aj bez nej sa môže na bradavkách objaviť kvapka mlieka- mlezivo. Nie je dobre ho nechať zaschnúť, je lepšie bradavku umyť čistou vodou.

Zväčšujúca sa maternica môže tlačiť na žily v dolnej časti brucha, čo sa môže prejaviť ako opuch dolných končatín. Ten však môže byť aj z iných príčin, preto je potrebné upozorniť na to lekára, ktorý zmeria krvný tlak, dá vyšetriť moč a zistí, či sa jedna len o opuch zo sťaženého krvného prietoku alebo príčina je iná.

Pri prevencii opuchov  nezabúdajte na  pravidelný pohyb, striedanie polôh, nestáť dlho bez pohybu. Pri dlhších cestách je vhodné každých 15 minút zmeniť polohu alebo aspoň cvičiť dolným končatinami.
Sledujte kožu a starostlivo ju natierajte krémom proti striám. Strie, ktoré sa vytvoria už nezmiznú. Časom stanú sa menej viditeľnými, ale nezbavíte sa ich.

Životospráva tehotnej ženy

Naďalej platí pre tehotné ženy zákaz alkoholu, ale hlavne fajčenie. Ženám fajčiarkam sa rodia menšie deti a následky fajčenia ich môžu sprevádzať celý život vo forme porúch sústredenia, hyperaktivity, horší prospech v škole, častejší výskyt disgrafie a dyslexie.

Pri pálení záhy, ktoré je časté  v tomto období je potrebné vyvarovať sa jedlám, ktoré zhoršujú stav. Vyhýbajte sa kyslým, vysmážaným jedlám, údeninám, mastným jedlám, ale aj veľmi sladkým a korenistým jedlám.

Je potrebné dbať na pravidelné vyprázdňovanie. Stolica by mal byť denne. Nepoužívajte preháňadlá, snažte sa to docieliť úpravou stravy. Denný príjem vlákniny (ovsené vločky) zabezpečí pravidelné vyprázdňovanie.

Vyšetrenia

20. týždeň je obdobie vhodné pre druhé ultrazvukové vyšetrenie. Pri ňom sa určuje nielen veľkosť plodu a na základe veľkosti aj predpokladaný termín pôrodu. Ultrazvukom sa už dá zistiť pohlavie plodu, dajú sa  rozoznať niektoré vrodené  chyby (vrodené chyby srdca, chrbtice, ale aj anomálie vývoja mozgu). Ultrazvukom sa zistí uloženie placenty a stav jednotlivých systémov – dýchacieho  traktu, tráviaceho  traktu, močovopohlavného ústrojenstva.

Možno ste si už všimli, že sa cítite trošku nemotorne. Rastúca hmotnosť vašej maternice spôsobila zmeny vo vašom ťažisku. Postupne, bez vášho vedomia si váš postoj upravujete tak, aby ste organizmus vyvážili. Ak si nebudete dávať na seba pozor, môže to neskôr viesť k bolestiam chrbtice alebo k iným problémom.

Snažte sa pri státí i chodení chodiť vzpriamene, seďte s nohami mierne vyvýšenými a spite na boku, tak aby ste telu uľahčili.

Tehotenstvo a boľavý chrbát
Prečítajte si tiež:

Tehotenstvo a boľavý chrbát

Ako rastie bábätko

Telíčko je z 1/3 tvorené hlavičkou. Rastú mu vlasy, nechty a začína sa tvoriť podkožný tuk. Voľného priestoru má dieťatko v maternici čoraz menej. Všetko na dieťatku sa zdokonaľuje, dolaďuje a pripravuje na fungovanie vo „veľkom svete“.

Srdiečko silno bije, čo by mal lekár kontrolovať pri každej vašej návšteve. Medzi zmyslovými bunkami chuti, čuchu, sluchu, zraku a hmatu sa vytvárajú komplexnejšie spojenia. Dieťatko má už teraz rovnaký počet nervových buniek ako vy. Je stále viac vnímavejšie voči dianiu v okolí. Pod zárodkami mliečneho chrupu sa začínajú tvoriť zárodky trvalého chrupu. Obranné látky z vášho organizmu sa začínajú presúvať do telíčka dieťaťa. Objavujú sa prsné bradavky i prsné žľazy. Dieťatko stále viac ovláda pohyby vďaka rozvoju svalstva. Spevnela mu i väčšina kostí.

Prenatálna poradňa

V tomto týždni sa realizuje druhé ultrazvukové vyšetrenie Kontroluje sa ním rýchlosť rastu, uloženie placenty, množstvo plodovej vody, vzhľad hlavičky, mozgu a tváre, stav chrbtice, hrudníka, genitálií, horných a dolných končatín, stav a poloha vnútorných orgánov – srdca, pľúc, obličiek, žalúdka, čriev, močového mechúra, pohybová aktivita. V prípade nejakých pochybností by vám mal lekár navrhnúť superkonzílium – veľmi podrobné ultrazvukové vyšetrenie na špecializovanom pracovisku alebo vyšetrenie srdiečka – echokardiogram.

Ultrazvukom sa kontroluje aj uloženie placenty. Jej umiestnenie je individuálne – môže byť hore, dolu i na bočnej strane od dieťaťa. V ojedinelých prípadoch sa objavuje zvláštne uloženie placenty nazývané vcestné lôžko. Placenta je v dolnej časti maternice, kde môže zakrývať otvor maternice a brániť normálnemu priebehu pôrodu. V takýchto prípadoch sa väčšinou volí pôrod cisárskym rezom. 

Od tohto týždňa vám v poradni môžu merať vzdialenosť medzi horným okrajom lonovej kosti (v oblasti močového mechúra) a vrcholom maternice – volá sa to gravidometria a možno ňou zistiť rast plodu, prípadne zistiť zaostávanie v raste. Teraz je táto vzdialenosť asi 18 cm.

Tip MAMA a ja

Ak ste tak ešte neurobili, začnite si písať denník. Svoj – „tehuľkovský“. Môžete zaznamenávať ako vám rastie bruško a ako sa zvyšuje vaša hmotnosť, čo vám povedal lekár na poradni, čo bolo vidieť na ultrazvuku. Môžete si zapisovať informácie o tom, ako rastie vaše bábätko a po narodení mu ich vpíšete do albumu. Miesto v takomto denníku majú i vaše pocity, informácie o tom, čo práve prežívate, ako to na vás vplýva, ako sa cítite fyzicky i psychicky. Môžete doplniť i fotky vášho rastúceho bruška. O niekoľko rokov budete mať krásnu pamiatku plnú neopakovateľných spomienok.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: