Nezodpovedné materstvo: Cigarety počas tehotenstva ohrozujú dieťa!

Marika Koscelníková | 21. marec 2019
Nezodpovedné materstvo: Cigarety počas tehotenstva ohrozujú dieťa!

Fajčiarky obhajujú občasnú cigaretu počas tehotenstva závislosťou na nikotíne. Ich rozhodnutie však ohrozuje bábätko v brušku viac, ako "absitinenčné príznaky".

Vidieť tehotnú ženu s cigaretou v ruke je zarážajúce. V minulosti to bolo aj viac bežné. O účinkoch fajčenia na plod v bušku sa toho veľa nevedelo a ak vedelo, nebrali sa tieto fakty vážne. 

Cigarety - raz a navždy koniec!
Prečítajte si tiež:

Cigarety - raz a navždy koniec!

13 percent tehotných žien fajčí

Mnohé tehotné ženy obhajujú svoje fajčenie tým, že výrazne znížili množstvo cigariet počas tehotenstva a abstinenčný syndróm by im a dieťaťu ublížil ešte viac, ako pár šlukov. 

V diskusiách na túto tému sa mnohé mamy priznali, že si počas tehotenstva cigaretu "dopriali, lebo inak by to nezvládli" a dieťa sa im narodilo v poriadku. Podľa štatistík fajčí počas tehotenstva na Slovensku 13% žien.   
Fakty sú však jasné. Tieto mamy ohrozujú svoje dieťa väčším rizikom spontánneho potratu, nízkou pôrodnou hmotnosťou, po narodení sú tieto deti vystavené vysokému riziku náhleho úmrtia dojčiat. 

Fajčenie matky počas tehotenstav ohrozuje dieťa

Viaceré štúdie však potvrdzujú, že práve fajčenie ohrozuje život bábätka nielen kým je ešte v brušku, ale aj po narodení. Výrazne sa zvyšuje riziko náhleho úmrtia dojčiat. Na Slovensku takto zomrie päťdesiat až osemdesiat detí ročne. Ide o náhle úmrtie dojčiat, kedy sa im zastaví dych počas spánku. Bola potvrdená priama súvislosť s fajčením počas tehotenstva!

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) je nepredvídateľný

Žiadne príznaky, ktoré by viedli rodičov k opatrnosti známe nie sú. Dieťatko zomrie v spánku.  

Už jedna cigareta denne v rukách tehotenej ženy zdvojnásobuje pravdepodobnosť náhleho úmrtia a v prípade, ak budúca matka fajčí viac ako 5 cigariet, pravdepodobnosť za zvyšuje. 

Príčiny SIDS nie sú presne známe. V ostaných rokoch však výskumy potvrdili, že ide o určité abnormality v mozgovom kmeni dieťaťa.  Tieto vo vysokej miere súvisia práve s fajčením matky počas tehotenstva. 

TABU téma: ALKOHOL v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

TABU téma: ALKOHOL v tehotenstve

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: