19. týždeň tehotenstva

Je to 19. týždeň od poslednej menštruácie a 17. týždeň od oplodnenia.

Ako rastie bábätko

Meria približne 23cm a váži okolo 280g.
V tomto období sa už prevratné zmeny nedejú a dieťatko už „len“ rastie. Bábätko dokáže urobiť i niekoľko kotrmelcov za sebou. V tejto chvíli sú už kostra i všetky vnútorné orgány vyvinuté do detailov a naplno pracujú. 

Bábätko má spánkové návyky, striedajú sa u neho fázy bdenia i spánku. Výrazne sa mu zlepšuje sluch. Ultrazvukom sa dá pozorovať napríklad reakcia dieťatka na silný zvukový podnet. Preto sa s ním nezabúdajte neustále rozprávať. 

V brušku je bábätko ešte dostatok miesta. Obklopuje ho plodová voda ( ext. zdroj plodová voda), ktorá v maternici udržiava stálu teplotu. A navyše z nej bábätko občas prehltne.  Na to nadväzuje ďalší dôležitý proces - obličky už tvoria prvý moč. Dievčatkám sa vo vaječníkoch začínajú vytvárať pohlavné bunky – vajíčka. Ak čakáte chlapčeka, je to na ultrazvuku jednoznačne vidieť. 

Rast do dĺžky sa spomaľuje, začína pomaličky priberať. Z malého zhluku buniek sa za devätnásť týždňov stal „naplno fungujúci systém“. Dieťatko sa už odteraz začína pripravovať na život mimo maternice. Vďaka vyzrievaniu mozgu a nervovosvalových štruktúr dokáže cielene pohybovať svalstvom. 

Aspirácia mekónia
Prečítajte si tiež:

Aspirácia mekónia

Čo sa deje s mamičkou

Počas tehotenstva pumpuje vaše srdce o 30 až 50 % než obvykle, aby sa kyslík a živiny dostali ľahšie k plodu. Aby stihlo zásobovať srdce, telo produkuje viac krvi, čím zároveň tvorí rezervu pre prípadnú vyššiu stratu krvi počas pôrodu. Pretože srdce pracuje oveľa ťažšie, nie je nič neobvyklé, ak sa u budúcich mamičiek objaví na srdci šelest ( ext. zdroj srdce počas tehotenstva).

Výsledkom zvýšeného prietoku krvi môžu byť i dva časté javy, ktoré vás môžu potrápiť: kŕčové žily a hemoroidy (čo je vlastne kŕčová žila pri konečníku).

Po skončení tehotenstva tieto problémy zvyčajne ustúpia. Nezabúdajte piť dostatok tekutín. Z nápojov voľte hlavne neperlivú stolovú vodu, 100-percentné ovocné džúsy, najlepšie čerstvo vytlačené. Vyhýbajte sa pitiu sladených nápojov (hlavne umelo prisladzovaných) a nadmernému pitiu minerálok. Je pre vás veľmi dobré začať v tomto období posilňovať panvové dno. Jednoduchými cvikmi si tak spevníte svaly a vyhnete sa prípadným problémom.

Na bokoch, brušku, zadku a stehnách sa začína ukladať tuk. 
Môžete pociťovať bolesti v podbrušku. Môže to byť z ťahu maternice, ktorá je už pomerne veľká a tlačí na okolité štruktúry. Ak sa bolesť stupňuje je potrebné to konzultovať s gynekológom.

V tomto období môžete pociťovať únavu, preto je potrebné neprepínať sily, viac oddychovať. Častejšie sa vyskytuje slabosť, závraty, ktoré môžu byť spojené s rýchlym vstávaním. Je to v dôsledku nízkeho tlaku, buďte opatrné pri zmene polohy, vstávajte pomaly.

Môže sa vyskytnúť krvácanie z ďasien. Nie je to  príznak poruchy zrážanlivosti krvi, skôr zvýšeného prekrvenia a nedostatku vitamínov. Vhodná je úprava stravy, viac vitamínov, dôslednejšie čistenie zubov. 

Vyšetrenia v poradni 

Žiadne špeciálne vyšetrenia sa v tomto období v poradni nerobia.

Tip MAMA a ja

Ak vám dni počas tehotenstva znepríjemňujú hemoroidy, pomôžte si nasledujúcimi radami. Pri tomto veľmi nepríjemnom ochorení, nazývanom i „zlatá žila“, dbajte na zvýšenú hygienu. Mali by ste mať pravidelnú stolicu, čo môžete docieliť pestrou stravou bohatou na vlákninu. Neseďte a nestojte príliš dlho na jednom mieste. Sedací kúpeľ v mierne teplej vode z dubovej kôry, kapsičky pastierskej či rumančeka, prinesie upokojenie. Vyskúšať môžete i osvedčený krém z nechtíka lekárskeho. Ak problémy pretrvávajú, poraďte sa so svojím lekárom, s najväčšou pravdepodobnosťou však po pôrode zmiznú.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: