19. týždeň tehotenstva
Je to 19. týždeň od poslednej menštruácie a 17. týždeň od oplodnenia.
Ako rastie bábätko
Meria približne 23cm a váži okolo 280g.
V tomto období sa už prevratné zmeny nedejú a dieťatko už „len“ rastie. Bábätko dokáže urobiť i niekoľko kotrmelcov za sebou. V tejto chvíli sú už kostra i všetky vnútorné orgány vyvinuté do detailov a naplno pracujú.
Bábätko má spánkové návyky, striedajú sa u neho fázy bdenia i spánku. Výrazne sa mu zlepšuje sluch. Ultrazvukom sa dá pozorovať napríklad reakcia dieťatka na silný zvukový podnet. Preto sa s ním nezabúdajte neustále rozprávať.
V brušku je bábätko ešte dostatok miesta. Obklopuje ho plodová voda ( ext. zdroj plodová voda), ktorá v maternici udržiava stálu teplotu. A navyše z nej bábätko občas prehltne. Na to nadväzuje ďalší dôležitý proces - obličky už tvoria prvý moč. Dievčatkám sa vo vaječníkoch začínajú vytvárať pohlavné bunky – vajíčka. Ak čakáte chlapčeka, je to na ultrazvuku jednoznačne vidieť.
So svojím bábätkom sa neustále rozprávajte...
Rast do dĺžky sa spomaľuje, začína pomaličky priberať. Z malého zhluku buniek sa za devätnásť týždňov stal „naplno fungujúci systém“. Dieťatko sa už odteraz začína pripravovať na život mimo maternice. Vďaka vyzrievaniu mozgu a nervovosvalových štruktúr dokáže cielene pohybovať svalstvom.
Aspirácia mekónia
Čo sa deje s mamičkou
Výsledkom zvýšeného prietoku krvi môžu byť i dva časté javy, ktoré vás môžu potrápiť: kŕčové žily a hemoroidy (čo je vlastne kŕčová žila pri konečníku).
Po skončení tehotenstva tieto problémy zvyčajne ustúpia. Nezabúdajte piť dostatok tekutín. Z nápojov voľte hlavne neperlivú stolovú vodu, 100-percentné ovocné džúsy, najlepšie čerstvo vytlačené. Vyhýbajte sa pitiu sladených nápojov (hlavne umelo prisladzovaných) a nadmernému pitiu minerálok. Je pre vás veľmi dobré začať v tomto období posilňovať panvové dno. Jednoduchými cvikmi si tak spevníte svaly a vyhnete sa prípadným problémom.
Na bokoch, brušku, zadku a stehnách sa začína ukladať tuk.
Môžete pociťovať bolesti v podbrušku. Môže to byť z ťahu maternice, ktorá je už pomerne veľká a tlačí na okolité štruktúry. Ak sa bolesť stupňuje je potrebné to konzultovať s gynekológom.
V tomto období môžete pociťovať únavu, preto je potrebné neprepínať sily, viac oddychovať. Častejšie sa vyskytuje slabosť, závraty, ktoré môžu byť spojené s rýchlym vstávaním. Je to v dôsledku nízkeho tlaku, buďte opatrné pri zmene polohy, vstávajte pomaly.
Môže sa vyskytnúť krvácanie z ďasien. Nie je to príznak poruchy zrážanlivosti krvi, skôr zvýšeného prekrvenia a nedostatku vitamínov. Vhodná je úprava stravy, viac vitamínov, dôslednejšie čistenie zubov.
Vyšetrenia v poradni
Žiadne špeciálne vyšetrenia sa v tomto období v poradni nerobia.
50 dôvodov, prečo byť v tehotenstve šťastná
Tip MAMA a ja
Ak vám dni počas tehotenstva znepríjemňujú hemoroidy, pomôžte si nasledujúcimi radami. Pri tomto veľmi nepríjemnom ochorení, nazývanom i „zlatá žila“, dbajte na zvýšenú hygienu. Mali by ste mať pravidelnú stolicu, čo môžete docieliť pestrou stravou bohatou na vlákninu. Neseďte a nestojte príliš dlho na jednom mieste. Sedací kúpeľ v mierne teplej vode z dubovej kôry, kapsičky pastierskej či rumančeka, prinesie upokojenie. Vyskúšať môžete i osvedčený krém z nechtíka lekárskeho. Ak problémy pretrvávajú, poraďte sa so svojím lekárom, s najväčšou pravdepodobnosťou však po pôrode zmiznú.