19. týždeň tehotenstva

Jeho vývoj je naozaj obdivuhodný. Z malého zhluku buniek sa za devätnásť týždňov stal „naplno fungujúci systém“. Dieťatko sa už odteraz začína pripravovať na život mimo maternice. 

Čo sa deje s mamičkou

Počas tehotenstva pumpuje vaše srdce o 30 až 50 % než obvykle, aby sa kyslík a živiny dostali ľahšie k plodu. Aby stihlo zásobovať srdce, telo produkuje viac krvi, čím zároveň tvorí rezervu pre prípadnú vyššiu stratu krvi počas pôrodu. Pretože srdce pracuje oveľa ťažšie, nie je nič neobvyklé, ak sa u tehotnej ženy objaví na srdci šelest. Výsledkom zvýšeného prietoku krvi môžu byť i dva časté javy v tehotenstve: kŕčové žily a hemoroidy (čo je vlastne kŕčová žila pri konečníku).

Po skončení tehotenstva tieto problémy zvyčajne ustúpia. Nezabúdajte piť dostatok tekutín. Z nápojov voľte hlavne neperlivú stolovú vodu, 100-percentné ovocné džúsy, najlepšie čerstvo vytlačené. Vyhýbajte sa pitiu sladených nápojov (hlavne umelo prisladzovaných) a nadmernému pitiu minerálok. Je pre vás veľmi dobré začať v tomto období posilňovať panvové dno. Jednoduchými cvikmi si tak spevníte svaly a vyhnete sa prípadným problémom.

 

Ako rastie bábätko

Na konci 19. týždňa bábätko meria okolo 20 cm a váži viac než 200 g. V tomto období sa už prevratné zmeny
nedejú a dieťatko už „len“ rastie. Bábätko dokáže urobiť i niekoľko kotrmelcov za sebou. V tejto chvíli sú už kostra i všetky vnútorné orgány vyvinuté do detailov a naplno pracujú. I keď je to ešte priskoro, všetko sa pripravuje na život mimo maternice.

Bábätko má spánkové návyky, striedajú sa u neho fázy bdenia i spánku. Výrazne sa mu zlepšuje sluch. Ultrazvukom sa dá pozorovať napríklad reakcia dieťatka na silnú zvukový podnet. Preto sa s ním nezabúdajte neustále rozprávať. V mozgu sa vytvárajú milióny motorických neurónov, ktoré sú nervovými vláknami spojené so svalstvom.

V brušku je pre neho ešte dostatok miesta. Obklopuje ho plodová voda, ktorá v maternici udržiava stálu teplotu. A navyše z nej bábätko občas prehltne.  Na to nadväzuje ďalší dôležitý proces - obličky začínajú tvoriť prvý moč. Dievčatkám sa vo vaječníkoch začínajú vytvárať pohlavné bunky – vajíčka. Ak čakáte chlapčeka, je to na ultrazvuku jednoznačne vidieť. 

Tip MAMA a ja

Ak vám dni počas tehotenstva znepríjemňujú hemoroidy, pomôžte si nasledujúcimi radami. Pri tomto veľmi nepríjemnom ochorení, nazývanom i „zlatá žila“, dbajte na zvýšenú hygienu. Mali by ste mať pravidelnú stolicu, čo môžete docieliť pestrou stravou bohatou na vlákninu. Neseďte a nestojte príliš dlho na jednom mieste. Sedací kúpeľ v mierne teplej vode z dubovej kôry, kapsičky pastierskej či rumančeka, prinesie upokojenie. Vyskúšať môžete i osvedčený krém z nechtíka lekárskeho. Akproblémy pretrvávajú, poraďte sa so svojím lekárom, s najväčšou pravdepodobnosťou však po pôrode zmiznú.
Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE
Prečítajte si tiež:

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: