19. týždeň tehotenstva

Je to 19. týždeň od poslednej menštruácie a 17. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 23cm a váži 285g.

Rast do dĺžky sa spomaľuje, začína pomaličky priberať. V ďasnách sú vytvorené zárodky mliečnch zúbov a tvoria sa zárodky trvalého chrupu. Plod má rozdelené obdobie na fázu bdenia a spánku, dokonca má aj obľúbenú spánkovú polohu. Vyvíja sa mozog aj sluch, plod reaguje pohybom na silné akustické podnety. Vďaka vyzrievaniu mozgu a nervovosvalových štruktúr dokáže cielene pohybovať svalstvom. Plod moči a prehltá plodovú vodu, začína sa tvoriť smolka- obsah čreva, ktorý sa uvoľnňuje až po pôrode. Ak sa za uričtých pre plod nepriaznivých stresových situácií dostáva do plodovej vody, farbí ju do zelena.

Telesné zmeny u ženy

Maternica už siaha po pupok. Na bokoch, brušku, zadku a stehnách sa začína ukladať tuk. Pri rýchlom pribratí sa môžu objaviť strie.
Môžete pociťovať bolesti v podbrušku. Môže to byť z ťahu maternice, ktorá je už pomerne veľká, na okolité štruktúry. Ak sa bolesť stupňuje je potrebné konzultovať gynekológa.

V tomto období môžete pociťovať únavu, preto je potrebné neprepínať sily, viac oddychovať.  Častejšie sa vyskytuje slabosť, závraty, ktoré môžu byť spojené s rýchlym vstávaním. Najčastejšie je to v dôsledku nízkeho tlaku, preto je potrebná opatrnosť pri zmene polohy, nevstávať veľmi rýchlo a zároveň je dôležité dbať na pitný režim.

Môže sa vyskytnúť krvácanie z ďasien. Nie je to  príznak poruchy zrážanlivosti krvi, skôr zvýšeného prekrvenia a nedostatku vitamínov. Vhodná je úprava stravy, viac vitamínov, dôslednejšie čistenie zubov. Nevyhnutná je extra mäkké kefka.  Sledujte pohyby, každú chvíľu ich môžete začať cítiť.

Vyšetrenie

Žiadne špeciálne vyšetrenie sa v tomto období v poradni nerobia.

Životospráva tehotnej ženy

Dôležitá je pestrá strava. Pri kŕčoch v lýtkach je  možné skúsiť magnézium a vitamíny zo skupiny B. Nevzdávajte sa telesnej aktivity. Je potrebné pestovať hlavne turistiku, chodiť veľa, v každom počasí, vhodne oblečená.

Jeho vývoj je naozaj obdivuhodný. Z malého zhluku buniek sa za devätnásť týždňov stal „naplno fungujúci systém“. Dieťatko sa už odteraz začína pripravovať na život mimo maternice. 

Čo sa deje s mamičkou

Počas tehotenstva pumpuje vaše srdce o 30 až 50 % než obvykle, aby sa kyslík a živiny dostali ľahšie k plodu. Aby stihlo zásobovať srdce, telo produkuje viac krvi, čím zároveň tvorí rezervu pre prípadnú vyššiu stratu krvi počas pôrodu. Pretože srdce pracuje oveľa ťažšie, nie je nič neobvyklé, ak sa u tehotnej ženy objaví na srdci šelest. Výsledkom zvýšeného prietoku krvi môžu byť i dva časté javy v tehotenstve: kŕčové žily a hemoroidy (čo je vlastne kŕčová žila pri konečníku).

Po skončení tehotenstva tieto problémy zvyčajne ustúpia. Nezabúdajte piť dostatok tekutín. Z nápojov voľte hlavne neperlivú stolovú vodu, 100-percentné ovocné džúsy, najlepšie čerstvo vytlačené. Vyhýbajte sa pitiu sladených nápojov (hlavne umelo prisladzovaných) a nadmernému pitiu minerálok. Je pre vás veľmi dobré začať v tomto období posilňovať panvové dno. Jednoduchými cvikmi si tak spevníte svaly a vyhnete sa prípadným problémom.

Ako rastie bábätko

V tomto období sa už prevratné zmeny nedejú a dieťatko už „len“ rastie. Bábätko dokáže urobiť i niekoľko kotrmelcov za sebou. V tejto chvíli sú už kostra i všetky vnútorné orgány vyvinuté do detailov a naplno pracujú. I keď je to ešte priskoro, všetko sa pripravuje na život mimo maternice.

Bábätko má spánkové návyky, striedajú sa u neho fázy bdenia i spánku. Výrazne sa mu zlepšuje sluch. Ultrazvukom sa dá pozorovať napríklad reakcia dieťatka na silnú zvukový podnet. Preto sa s ním nezabúdajte neustále rozprávať. V mozgu sa vytvárajú milióny motorických neurónov, ktoré sú nervovými vláknami spojené so svalstvom.

V brušku je pre neho ešte dostatok miesta. Obklopuje ho plodová voda, ktorá v maternici udržiava stálu teplotu. A navyše z nej bábätko občas prehltne.  Na to nadväzuje ďalší dôležitý proces - obličky začínajú tvoriť prvý moč. Dievčatkám sa vo vaječníkoch začínajú vytvárať pohlavné bunky – vajíčka. Ak čakáte chlapčeka, je to na ultrazvuku jednoznačne vidieť. 

Tip MAMA a ja

Ak vám dni počas tehotenstva znepríjemňujú hemoroidy, pomôžte si nasledujúcimi radami. Pri tomto veľmi nepríjemnom ochorení, nazývanom i „zlatá žila“, dbajte na zvýšenú hygienu. Mali by ste mať pravidelnú stolicu, čo môžete docieliť pestrou stravou bohatou na vlákninu. Neseďte a nestojte príliš dlho na jednom mieste. Sedací kúpeľ v mierne teplej vode z dubovej kôry, kapsičky pastierskej či rumančeka, prinesie upokojenie. Vyskúšať môžete i osvedčený krém z nechtíka lekárskeho. Akproblémy pretrvávajú, poraďte sa so svojím lekárom, s najväčšou pravdepodobnosťou však po pôrode zmiznú.
Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE
Prečítajte si tiež:

Ako prežiť TEHOTENSTVO V POHODE

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: