Som TEHOTNÁ a často OMDLIEVAM

Som TEHOTNÁ a často OMDLIEVAM
22.11.2017 v kategórii Tehotenstvo, autor redakcia, foto: istockphoto.com

Aj vás trápia časté závrate v tehotenstve? Poradíme vám, ako im predchádzať.

Ak žena počas tehotenstva skolabuje, vo väčšine prípadov nejde o nič závažné. Zvyčajne sa kolapsové stavy objavujú v prvej časti gravidity, keď u väčšiny žien dochádza k zníženiu krvného tlaku (ten sa zvyčajne v druhej polovici gravidity upraví).

Niekedy však môže omdlievanie súvisieť aj so žalúdočnými nevoľnosťami, ktoré sprevádzajú úvod tehotenstva. Podnetom môže byť aj citlivejšia reakcia, napr. pri poklese tlaku vzduchu pri zmene počasia.

„Materstvo je… ťažké a… obohacujúce.“
 Gloria Estefan, speváčka

Keď tehuľka odpadáva

Omdletie môže byť pre ženu veľmi nepríjemné, no hlavne môže ohroziť jej zdravie, ak spadne a udrie sa. Preto sa treba snažiť takýmto situáciám predchádzať.

Dôležitý je pitný režim, no tekutiny treba prijímať rovnomerne počas celého dňa, nie nárazovo – takto sa lepšie znášajú, hlavne pri žalúdočných nevoľnostiach. Treba sa vyhýbať všetkému, čo je tehuľke nepríjemné – ťažké jedlo (ale aj hlad), prepínanie síl, nedostatok spánku, stres.

mdloby v tehotenstve

Ako si pomôcť, keď idú mdloby

Pomôcť môže čerstvý vzduch (otvoriť okno), hlt studenej vody, či privoňať k vreckovke navlhčenej alpou, potrieť sluchy studenou vodou alebo alpou (neodporúčame aromatické masti, ktoré príliš dlho ostávajú na pokožke a stav môžu skôr zhoršiť).

!Ak sa však tieto stavy opakujú často, je to dôvod na konzultáciu s lekárom a zváženie PN, najmä pri rizikových povolaniach!

Pozor si treba dať aj na jednoduché úkony – z postele vstávať postupne: najskôr sa posadiť, až po chvíľke vstať.

Venovať pozornosť varovným príznakom: