18. týždeň tehotenstva

Je to 18. týždeň od poslednej menštruácie a 16. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod  18-21cm  a váži 230g.

Plod je stále v ohnutej polohe, koža je tenučká, zvráskavená, pretože chýba podkožný tuk. Plod má vyvinuté obličky, ktoré úž fungujú. Prehĺta plodovú vodu  a močí do plodovej vody. Vyvinuté sú už aj pohlavné orgány, žalúdok, črevá, vnútorné ucho. Počuje tlkot matkinho srdca, vyvíja sa čuch. Začínajú sa formovať pľúcne mechúriky – alveoly. Začínajú sa formovať hlasivky a kresba na rukách. V ďasnách sú vytvorené zárdodky mliečnych zubov a tvoria sa zárodky trvalého chrupu.

Telesné zmeny u ženy

Zvyšovanie hmotnosti je namieste, avšak žiadne extrémne prírastky nie sú vhodné. Už v tomto období môžete pozorovať zmeny na koží. Okrem striíí sa môžu vytvárať drobné cievne zmeny, hlavne na ramenách, tzv. pavúčikovité névy. Po pôrode zvyčajne miznú. Pohyby plodu už začínajú cítiť hlavne druhorodičky. Prvorodičky cítia pohyby o niečo neskôr. V tomto období vplyvom hormonálnych zmien sa môžu vytvárať pigmentové škvrny na tele, hlavne na častiach vystavených priamemu slnku. Tie môžu, ale nemusia po pôrode ustúpiť, preto je vhodná ochrana proti priamemu slnečnému žiareniu. Hormóny môžu ovplyvniť aj štruktúru vlasov. Tie môžu byt suchšie lámavé, ale môže byť prítomné aj zvýšené mastenie.

Občasné bolesti v podbrušku môžu byť dôsledkom  zväčšujúcej  sa maternice a jej ťahom na svaly  a okolité štruktúry. V každom prípade je potrebné konzultovať s vašim gynekológom.

Vyšetrenia

Už by ste mali mať k dispozícií výsledky vyšetrení naberaných v 16. týždni tehotenstva. Ak boli hodnoty alfaproteínov zvýšené alebo znížené, lekár vám odporučí amniocentézu- odber plodovej vody na vyšetrenie. Odber sa robí v nemocnici, za sterilných podmienok, pod kontrolou ultrazvuku. Viac Amniocentéza.

Životospráva ženy

Doprajte si oddych, veľa spánku. Začínajú problémy so spánkom. Je vhodné nájsť si vhodnú polohu tak, aby netrpela chrbtica. Chôdza je dôležitá jednak kvôli pobytu na vzduchu, kvôli udržiavaniu fyzickej kondície ale aj pre lepší spánok.

Vyhýbajte sa slaným jedlám. Soľ udržiava v tele tekutiny, zvyšuje krvný tlak.
Vhodným cvičením pre ženu v tomto štádia tehotenstva je joga.

Všetky orgány bábätku fungujú a je mu vo vašom brušku naozaj dobre. Cíti sa bezpečne a vy sa nemusíte obávať. Buďte opatrné na seba a všetko bude v poriadku.

Čo sa deje s mamičkou

Maternica siaha asi dva prsty pod pupok. S najväčšou pravdepodobnosťou už cítite pohyby dieťatka.

Miernou komplikáciou v tomto období môže byť pálenie záhy. Príčinou je návrat žalúdočnej kyseliny do pažeráka, čo spôsobuje pocit pálenia. Pálenie záhy sa častejšie vyskytuje v 2. a 3. trimestri tehotenstva. Spôsobuje ho neustále rastúca maternica, ktorá tlačí na žalúdok. Zásluhu na tomto diskomforte majú i hormóny vylučované v tehotenstve, ktoré spomaľujú tráviace procesy.

Na druhej strane je ale cieľom tohto spomalenia poskytnúť živinám dosť času na to, aby sa dostali k dieťatku. Niekoľkonásobne sa zvyšuje objem plodovej vody, čo sa prejaví na veľkosti vášho bruška. Môžete pociťovať i zvýšenú únavu. Pitný režim, zdravá strava a spánok sú pre vás v tomto období najdôležitejšie.

Ako rastie bábätko

Jeho mozog prudko rastie. V tomto týždni tehotenstva sú už všetky hlavné oblasti diferencované – začína sa formovať mozgová kôra, ktorá riadi špecifické funkcie mozgu.

Plod môže ukázať znaky primitívnej reči tela v maternici – napr. cúvnuť, keď sa k nemu blíži ihla pri amniocentéze. Pokračuje spevňujúci proces v kostiach. Ultrazvukom sa dajú pozorovať jednotlivé časti srdiečka. V pľúcach  sa formujú malé vzduchové kapsičky, tzv. alveoly. Onedlho začnú fungovať. V hrdielku sú pripravené hlasivky. Celé telíčko dieťatka pokrýva vrstva smotanovo-bieleho hustého „maziva“ (odborne nazývaného vernix) a jemné chĺpky lanugo.  

Dieťatko už vie i prehĺtať a občerstvuje sa denne aj jedným litrom plodovej vody. Začína vnímať okolité zvuky. Upokojuje ho najmä tlkot vášho srdca. Oči dieťaťa dokonca vnímajú svetlo a tmu. Podľa výskumov už v tomto období reaguje sietnica oka na silné svetlo.

Prenatálna poradňa

Niekedy výsledky testov nemusia vyjsť presne podľa tabuliek. Preto je pre váš pocit istoty vhodné popremýšľať nad ďalšími možnosťami vyšetrení, ktoré vás môžu zbaviť pochybností. Okrem amniocentézy exituje tiež CVS vyšetrenie. Ide o odobratie vzorky choriových klkov – malej vzorky tkaniva placenty. Odber sa môže podobne ako pri amniocentéze vykonať cez brušnú stenu alebo pomocou ihly zavedenej krčkom maternice do maternice. Celý proces sa kontroluje pod UZV, aby sa znížilo existujúce riziko spontánneho potratu.

Tip MAMA a ja

Pálenie záhy počas gravidity potrápi nejednu mamičku. Skúste zo svojho jedálnička vylúčiť tučné, mastné a korenené jedlá, jedlá z múky, ale i čokoládu. Vyhýbať by ste sa mali i nápojom s obsahom kofeínu, teda káve, čiernemu čaju či kofole. Na tanier si dávajte menšie porcie viackrát denne. Pomocníkmi môžu byť kefírové mlieka či jogurty. Úľavu prinášajú bylinkové čaje. Napríklad feniklový, ktorý budete piť po malých dúškoch po jedle alebo pripravený z 2 dielov semien anízu, 1 dielu levandule, 3 dielov mäty. Po 20 minútach lúhovania môžete popíjať celý deň.
Káva, tehotenstvo a dojčenie
Prečítajte si tiež:

Káva, tehotenstvo a dojčenie

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: