18. týždeň tehotenstva
Je to 18. týždeň od poslednej menštruácie a 16. týždeň od oplodnenia.
Ako rastie bábätko
Plod môže ukázať znaky primitívnej reči tela v maternici – napr. cúvnuť, keď sa k nemu blíži ihla pri amniocentéze. Pokračuje spevňujúci proces v kostiach. Ultrazvukom sa dajú pozorovať jednotlivé časti srdiečka. V pľúcach sa formujú malé vzduchové kapsičky, tzv. alveoly. Onedlho začnú fungovať. V hrdielku sú pripravené hlasivky. Celé telíčko dieťatka pokrýva vrstva smotanovo-bieleho hustého „maziva“ (odborne nazývaného vernix) a jemné chĺpky lanugo.
Dieťatko už vie i prehĺtať a občerstvuje sa denne aj jedným litrom plodovej vody. Začína vnímať okolité zvuky. Upokojuje ho najmä tlkot vášho srdca. Oči dieťaťa dokonca vnímajú svetlo a tmu. Podľa výskumov už v tomto období reaguje sietnica oka na silné svetlo. V ďasnách sú vytvorené zárodky mliečnych zubov a tvoria sa zárodky trvalého chrupu.
Všetky orgány bábätku fungujú a je mu vo vašom brušku naozaj dobre. Cíti sa bezpečne a vy sa nemusíte obávať. Buďte opatrné na seba a všetko bude v poriadku.
Je tehotenstvo len o obmedzeniach? Ako je to s kávou a bylinkami?
Čo sa deje s mamičkou
Maternica siaha asi dva prsty pod pupok. S najväčšou pravdepodobnosťou už cítite pohyby dieťatka.
Miernou komplikáciou v tomto období môže byť pálenie záhy. Príčinou je návrat žalúdočnej kyseliny do pažeráka, čo spôsobuje pocit pálenia. Pálenie záhy sa častejšie vyskytuje v 2. a 3. trimestri tehotenstva. Spôsobuje ho neustále rastúca maternica, ktorá tlačí na žalúdok. Zásluhu na tomto diskomforte majú i hormóny vylučované v tehotenstve, ktoré spomaľujú tráviace procesy.
Na druhej strane je ale cieľom tohto spomalenia poskytnúť živinám dosť času na to, aby sa dostali k dieťatku. Niekoľkonásobne sa zvyšuje objem plodovej vody, čo sa prejaví na veľkosti vášho bruška. Môžete pociťovať i zvýšenú únavu.
Zvyšovanie hmotnosti je namieste, avšak žiadne extrémne prírastky nie sú vhodné. Pohyby dieťatka (ext. zdroj pohyby) už začínajú cítiť hlavne druhorodičky. Prvorodičky cítia pohyby o niečo neskôr. V tomto období vplyvom hormonálnych zmien sa môžu vytvárať pigmentové škvrny na tele, hlavne na častiach vystavených priamemu slnku. Tie môžu, ale nemusia po pôrode ustúpiť, preto je vhodná ochrana proti priamemu slnečnému žiareniu.
Občasné bolesti v podbrušku môžu byť dôsledkom zväčšujúcej sa maternice a jej ťahom na svaly a okolité štruktúry. V každom prípade je potrebné konzultovať s vašim gynekológom.
Krásna mama: TAKTO sa budete aj s bruškom cítiť skvele!
Vyšetrenia v poradni
Už by ste mali mať k dispozícií výsledky vyšetrení naberaných v 16. týždni tehotenstva.
Niekedy výsledky testov nemusia vyjsť presne podľa tabuliek. Preto je pre váš pocit istoty vhodné popremýšľať nad ďalšími možnosťami vyšetrení, ktoré vás môžu zbaviť pochybností. Okrem amniocentézy exituje tiež CVS vyšetrenie. Ide o odobratie vzorky choriových klkov – malej vzorky tkaniva placenty. Odber sa môže podobne ako pri amniocentéze vykonať cez brušnú stenu alebo pomocou ihly zavedenej krčkom maternice do maternice. Celý proces sa kontroluje pod UZV, aby sa znížilo existujúce riziko spontánneho potratu ( ext. zdroj spontánny potrat).
Tip MAMA a ja
Pálenie záhy počas gravidity potrápi nejednu mamičku. Skúste zo svojho jedálnička vylúčiť tučné, mastné a korenené jedlá, jedlá z múky, ale i čokoládu. Vyhýbať by ste sa mali i nápojom s obsahom kofeínu, teda káve, čiernemu čaju či kofole. Na tanier si dávajte menšie porcie viackrát denne. Pomocníkmi môžu byť kefírové mlieka či jogurty. Úľavu prinášajú bylinkové čaje. Napríklad feniklový, ktorý budete piť po malých dúškoch po jedle alebo pripravený z 2 dielov semien anízu, 1 dielu levandule, 3 dielov mäty. Po 20 minútach lúhovania môžete popíjať celý deň.