Pigmentové škvrny v tehotenstve

Pigmentové škvrny v tehotenstve
15.8.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

V tehotenstve vznikajú na koži tehuľky viaceré zmeny – spomeňme napríklad výraznejšie sfarbenie bradaviek na prsníkoch, vznik strií, ale aj pigmentové škvrny.

Je pravda, že u tehotných žien existuje určitá predispozícia na vznik pigmentových škvŕn, pričom slnečné žiarenie ich vznik ešte podporuje. Žena by si preto počas tehotenstva mala dávať pozor na to, aby ich vzniku ešte viac „nepomáhala“ a mala by sa chrániť používaním vhodných prípravkov.

Tehotenské problémy s pokožkou
Prečítajte si tiež:

Tehotenské problémy s pokožkou

Pigmentové škvrny sa po pôrode stratia

Vo väčšine prípadov sa pigmentové škvrny po skončení tehotenstva samy po určitom čase stratia, pričom u väčších škvŕn to, samozrejme, môže trvať o čosi dlhšie. Preto by budúca mamička mala dávať pozor, aby svoju pleť nevystavovala príliš dlho priamemu slnečnému žiareniu.

Pozor si treba dať na parfumy a toaletné vody, pretože pigmentové škvrny môžu vzniknúť na miestach, kde bol nanesený parfum a následne bolo toto miesto vystavené slnečnému žiareniu. Takéto škvrny sa zvyčajne už samy nestratia a ich odstránenie spravidla vyžaduje zásah kožného lekára.

Pavúčikové névy

Okrem tmavých škvrniek môžu vznikať aj tzv. pavúčikovité névy, čiže zvýraznenie zhluku ciev, ktoré vyzerajú ako ružový pavúčik. Taktiež zvyčajne do troch mesiacov po pôrode vymiznú. V čase tehotenstva sa ani neodporúča takéto škvrny či névy odstraňovať, keďže zvyčajne samy vymiznú.

Pokiaľ sa však nejaká škvrna alebo znamienko správa „podozrivo“ (svrbenie, rýchly rast, nepravidelné okraje a pod.), treba ho dať skontrolovať u kožného lekára.

Linea negra: čiara tehotenstva
Prečítajte si tiež:

Linea negra: čiara tehotenstva