17. týždeň tehotenstva
Je to 17. týždeň od poslednej menštruácie a 15. týždeň od oplodnenia
Ako rastie bábätko
Jeho dĺžka môže byť približne 18cm a váha okolo 185g. Hmotnosť a dĺžka sú len orientačné, presné rozmery určí váš gynekológ ultrazvukovým vyšetrením.
Pokožka je matne červená, priehľadná, pretože dieťatko stále nemá podkožný tuk. Ten sa ukladá až v poslednom trimestri. Všetky systémy a orgány už fungujú a stále dozrievajú. Srdiečko dieťaťa bije dvakrát rýchlejšie ako vám a prepumpuje až 24 litrov krvi denne. Vďaka ultrazvuku možno pozorovať i jeho dýchanie.
Cievna a močová sústava naplno pracujú. Očká zostávajú zatvorené a dieťatko drží ručičku stále zovretú v päsť. Na končekoch prstov sa formujú brušká, na ktorých sa v blízkej dobe vytvorí individuálne ryhovanie známe ako odtlačok prsta. V črevách dieťaťa sa hromadia rôzne odumreté bunky, tráviace enzýmy i plodová voda. Ide o tzv. mekónium a po narodení to bude jeho prvá stolica. Ak je bábätko v brušku v tiesni, môže sa uvoľniť aj počas tehotenstva a farbí plodovú vodu do zelena.
Začína sa premieňať chrupavka na kosti. Tie však naďalej zostávajú ohybné, aby ľahšie prešli pôrodnými cestami. Telíčko je vzpriamené, začínate cítiť prvé pohyby. Odborníci tomu hovoria – prvý pohyb plodu v matkinom lone. Zapamätajte si ten deň – budú sa vás naň pýtať v tehotenskej poradni. Každé kopanie je veľmi individuálne, podobne ako bábätká, a tak niektoré kopú takmer stále a silno, iné iba jemne a občas, akoby chceli tým povedať: „Nemaj strach, som v poriadku.“
Plodová voda: Čo znamená, keď je jej viac alebo menej?
Čo sa deje s mamičkou
V tomto období sa môžu začať na vašej koži – hlavne na bruchu, prsiach, bokoch a stehnách tvoriť pajazvičky – strie (ext. zdroj strie gravidarum). Príčinou je rýchly rast maternice a pribúdanie zásob podkožného tuku do takej miery, že koža je napínaná tak, že to prekročuje schopnosť jej elasticity. Strie sú ružové až tmavočervené prúžky. Ich tvorba je podmienená hlavne geneticky a rýchlosťou priberania (preto sa odporúča tehotným ženám strážiť si hmotnosť a priberať postupne).
Čiastočne môžete striám predísť premasťovaním pokožky používaním telových krémov, mliek a olejov. Začínate výraznejšie priberať na váhe. Vaše telo v tomto období zadržiava viac vody ako mimo tehotenstva, môžete pociťovať mierny opuch nôh, rúk, môže to byť aj príznakom preeklampsie (ochorenie ciev placenty).
Poraďte sa so svojím lekárom v prípade každej výnimočnej situácie. V tele vám cirkuluje vyšší objem krvi, chodíte častejšie na toaletu, môže sa vám upchávať nos a tiež sa asi viac potíte. Rešpektujte zvýšený pocit smädu.
Bruško je už viditeľné, prsia sú zväčšené. Čo vás môže prekvapiť, je zvýšená hlienotvorba v pošve. Je to v poriadku, ak je hlien belavý, nezapácha a nie je prítomné svrbenie. O všetkom informujte svojho gynekológa.
Zlý spánok a jeho vplyv na emočné zdravie v tehotenstve
Vyšetrenia v poradni
Od 16. až do 20. týždňa tehotenstva sa dá robiť odber plodovej vody. V tomto období sa robí u žien nad 35 rokov a vtedy, ak je genetická záťaž v rodine - to znamená výskyt dedičného ochorenia, alebo ak výsledky vyšetrení urobených v 16. týždni (alfafetroproteiny, tripple alebo kvadrupple test) vykazujú odchýlky od normy.
Tip MAMA a ja
Milé mamy, môžu vás potrápiť bezsenné noci. Počas tehotenstva sa často objavujú problémy so spánkom. Snažte sa ísť si ľahnúť vždy v rovnakú hodinu. Možno vám pomôže i pohár teplého mlieka s medom, večer pred spánkom. Vylúčte z jedálnička kofeín a pite počas dňa dostatočne veľa vody. Ideálna poloha na spanie pre tehuľky je na boku. Môžete si pomôcť i vankúšmi rôznej veľkosti. Podložte si bruško, nohy, príp. kríže. Dobrým pomocníkom môže byť tiež tehotenský vankúš, ktorý po pôrode využijete pri dojčení bábätka. Ak to tak nie je, urobte zo spálne pokojné miesto, bez rušivých elementov, bez zbytočných vôní a elektroniky