17. týždeň tehotenstva

Odborníci tomu hovoria – prvý pohyb plodu v matkinom lone. Zapamätajte si ten deň – budú sa vás naň pýtať v tehotenskej poradni. Každé kopanie je veľmi individuálne, podobne ako bábätká, a tak niektoré kopú takmer stále a silno, iné iba jemne a občas, akoby chceli tým povedať: „Nemaj strach, som v poriadku.“

Čo sa deje s mamičkou

V tomto období sa môžu začať na vašej koži – hlavne na bruchu, prsiach, bokoch a stehnách tvoriť pajazvičky – strie (strie gravidarum). Príčinou je rýchly rast maternice a pribúdanie zásob podkožného tuku do takej miery, že koža je napínaná tak, že to prekročuje schopnosť jej elasticity. Strie sú ružové až tmavočervené prúžky. Ich tvorba je podmienená hlavne geneticky a rýchlosťou priberania (preto sa odporúča tehotným ženám strážiť si hmotnosť a priberať postupne).

Čiastočne môžete striám predísť premasťovaním pokožky používaním telových krémov, mliek a olejov. Začínate výraznejšie priberať na váhe. Vaše telo v tomto období zadržiava viac vody ako mimo tehotenstva, môžete pociťovať mierny opuch nôh, rúk, môže to byť aj príznakom preeklampsie (ochorenie ciev placenty).

Poraďte sa so svojím lekárom v prípade každej výnimočnej situácie. V tele vám cirkuluje vyšší objem krvi, chodíte častejšie na toaletu, môže sa vám upchávať nos a tiež sa asi viac potíte. Rešpektujte zvýšený pocit smädu.

Tehotenské problémy s pokožkou
Prečítajte si tiež:

Tehotenské problémy s pokožkou

Ako rastie bábätko

Vaše dieťa by malo merať asi 18 cm a vážiť približne 150 gramov. Tieto údaje sú len orientačné a ani ultrazvukom sa nedajú zistiť úplne presne. Každé dieťatko rastie svojim tempom. Závisí to od genetických predpokladov ale i vašej životosprávy.

Pokožka je matne červená, priehľadná, pretože dieťatko stále nemá podkožný tuk. Ten sa ukladá až v poslednom trimestri. Všetky systémy a orgány už fungujú a stále dozrievajú. Srdiečko dieťaťa bije dvakrát rýchlejšie ako vám a prepumpuje až 24 litrov krvi denne. Vďaka ultrazvuku možno pozorovať i jeho dýchanie.

Cievna a močová sústava naplno pracujú. Očká zostávajú zatvorené a dieťatko drží ručičku stále zovretú v päsť. Na končekoch prstov sa formujú brušká, na ktorých sa v blízkej dobe vytvorí individuálne ryhovanie známe ako odtlačok prsta. V črevách dieťaťa sa hromadia rôzne odumreté bunky, tráviace enzýmy i plodová voda. Ide o tzv. mekónium a po narodení to bude jeho prvá stolica. Začína sa premieňať chrupavka na kosti. Tie však naďalej zostávajú ohybné, aby ľahšie prešli pôrodnými cestami.

Tip MAMA a ja

V tomto období sa môžu u vás začať objavovať problémy so spánkom. Snažte sa ísť si ľahnúť vždy v rovnakú hodinu. Možno vám pomôže i pohár teplého mlieka s medom, večer pred spánkom. Vylúčte z jedálnička kofeín a pite počas dňa dostatočne veľa vody. Ideálna poloha na spanie pre tehuľky je na boku.

Môžete si pomôcť i vankúšmi rôznej veľkosti. Podložte si bruško, nohy, príp. kríže. Dobrým pomocníkom môže byť tiež tehotenský vankúš, ktorý po pôrode využijete pri dojčení bábätka. Ak to tak nie je, urobte zo spálne pokojné miesto, bez rušivých elementov, bez zbytočných vôní a elektroniky

10 tipov na dobrý spánok
Prečítajte si tiež:

10 tipov na dobrý spánok

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: