16. týždeň tehotenstva

Oddychujte toľko, koľko sa dá. Ak ste doteraz ešte nezačali cvičiť, je na to vhodný čas. Cvičenie vám pomôže zostať fit.

Je to 16. týždeň od poslednej menštruácie a 14. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 10 – 16 cm a váži približne100 až 120g gramov.

Plod má vyvinuté všetky orgány. Koža je jemná, viditeľné sú na nej cievy, je pokrytá lanugom, ktoré udržiava teplotu a chráni pokožku dieťaťa. Koža je zvraštená, pretože chýba podkožný tuk, ten sa dopĺňa v neskorších mesiacoch tehotenstva. Hýbe prštekmi, cmúľa si palec, otáča sa v maternici. Má prítomný sací, hltací reflex, žmurká, začína činnosť  mimických svalov. Plod už má ľudskú podobu, hlavička je neprimerane veľká k telu. Do pôrodu sa tento pomer zmení. Plod sa hýbe a druhorodičky každú chvíľu môžu zacítiť pohyby.

Telesné zmeny u ženy

Zvyšuje sa hmotnosť, bruško je už dobre viditeľné. Maternica tlačí na močový mechúr. Okrem rastúceho bruška žena necíti žiadne výrazné zmeny. Je to obdobie veľmi pekné, keďže bruško ešte neobmedzuje svojou veľkosťou a tehotenská nevoľnosť ustúpila.

Vyšetrenia v poradni

Plod je dostatočne veľký a už v tomto období sa dá niekedy vyšetriť pohlavie. Avšak s väčšou istotou sa to dá povedať až v 20. týždni tehotenstva. Okrem toho sa určuje vek plodu, viacpočetná tehotnosť, alebo aj vrodené chyby chrbtice alebo hlavy.

Okrem ultrazvukového vyšetrenia sa v 16. týždni robí skríning na vodené vývojové chyby. Odoberá sa krv matky na alfafetoproteíny, tripple test alebo kvadruple test.

Všetky tieto testy sa robia preto, aby sa odhalilo podozrenie na vrodené chyby. Týmito testami sa nedá potvrdiť vrodená chyba, vyslovuje sa len podozrenie. Na potvrdenie chyby je potrebné vyšetriť plodovú vodu získanú pri  amniocentéze. Viac Amniocentéza.

Aj vyšetrenie hodnoty alfafetoproteínu v krvi môže napovedať o možnom ochorení plodu. Vysoké hodnoty svedčia pre možnosť rozštepu chrbtice a neurálnej trubice, nízke hodnoty bývajú pri Downovom syndróme. Viac Alfafetoproteíny v tehotenstve. Aj tu je podozrenie potrebné overiť odberom a vyšetrením plodovej vody.

Čo je triple test

Pri triple teste sa  vyšetrujú alfafetoprotiny, hCG hormón a hormón estradiol. Na základe výsledkov týchto troch testov sa môže vysloviť podozrenie na vrodenú vývojovú chybu. Ak sú výsledky zlé, potom gynekológ odporúči  amniocentézu.

Čo je kvadruple test

Robia sa vyšetrenie tie isté ako pri triple teste, navyše sa vyšetruje ešte jeden parameter inhibitin.

Pri týchto vyšetreniach sa dá vysloviť podozrenie na   Downov syndróm a rázštep neurálnej trubice, len s vyššou presnosťou ako pri samostatnom vyšetrení alfafetoproteínov.

Životospráva ženy 

Napriek tomu že sa cítite dobre, nie je potrebné riskovať. Je potrebné sa vyhýbať rizikovým športom, nie vhodná ani sauna prudké zmeny teploty. Naďalej platia odporúčania ohľadom liekov, vyhýbaniu sa infekciám, alkoholu, kofeínovým prípravkom tak ako je to uvedené v predchádzajúcich týždňoch.

Čo sa deje s mamičkou

Od tohto týždňa sa v krvi matky objavujú niektoré bielkoviny produkované dieťaťom (alfafetoproteín). Je to prvé ochranné opatrenie nenarodeného dieťaťa.

Vaša denná kalorická spotreba by mala byť cca 10 470 J (2 500 kcal) a hmotnostný prírastok približne 2 – 2,5 kg. V nasledujúcich štyroch týždňoch začnete priberať rýchlosťou asi 200 – 400 g týždenne. Dávajte si pozor na svoju váhu, nie je dobré jesť za dvoch a veľa pribrať. Zaťažíte tak zbytočne svoj organizmus. Najväčšie zmeny môžete vnímať na prsníkoch, ktoré sa zväčšujú a samozrejme na rastúcom brušku.

Koža má viac pigmentu, čo je vidieť najmä na tmavších znamienkach. Všetky zmeny, príznaky, problémy si zaznamenávajte, aby ste ich mohli prekonzultovať s lekárom počas najbližšej návštevy prenatálnej poradne.

Ako rastie bábätko

Je to však veľmi individuálne, niektoré deti sú menšie, iné zas väčšie. Bábätko si s obľubou cmúľa palec, krčí čelo, dokonca sa u neho môže objaviť štikútka. Jej frekvencia býva veľmi rozdielna – niektorým deťom sa čká niekoľkokrát za deň a niektoré ju nemajú vôbec. V šiestom mesiaci tehotenstva čkanie svojho bábätka i pocítite – ako jemné chvenie vášho bruška.

Dieťatko pravidelne strieda obdobie aktivity s obdobím pokoja. Zdokonaľujú sa u neho reflexy – sací, prehĺtací a žmurkací. Možno pozorovať pravidelné pohyby hrudníka, pri ktorých vdychuje a vydychuje malé množstvo plodovej vody. Je to dôležité pre zdravý vývoj pľúc.

Imunitný systém bábätka už dokáže tvoriť protilátky hoci je stále závislé od vašich protilátok. Dieťatko ešte nemá podkožný tuk, preto je jeho koža vráskavá a priehľadná. Začína reagovať na zvuky a svetlo. Prihovárajte sa mu a hladkajte si bruško. Na ultrazvuku je viditeľné pohlavie vášho drobca. Alebo sa necháte radšej prekvapiť?

Prenatálna poradňa

V tomto týždni (príp. medzi 16. – 20. týždňom) sa vykonáva tzv. triple test. Podľa jeho výsledkov či na základe vášho zdravotného stavu, veku a iných rizík vám lekár môže ponúknuť vykonanie amniocentézy.

Triple test je jednoduchý krvný test (vykonáva sa odberom zo žily), ktorým sa analyzujú tri látky, ktoré sa vyskytujú v krvi tehotných žien: human chorionic gonadotropin hormón (hCG), estriol a alfafetoproteín (AFP). Ak sa výsledky tohto testu odlišujú od normálnych hodnôt, môžu poukazovať na možnosť rázštepu chrbtice či Downovho syndrómu.

Ich zvýšená hladina môže tiež signalizovať, že gravidita je už v pokročilejšom štádiu (pre každý týždeň gravidity sú typické určité hodnoty alfafetoproteínu) alebo že čakáte dvojčatá. Ak by aj vaše výsledky neboli v súlade s predpísanými hodnotami, neľakajte sa. Nie ojedinele sa stávajú prípady, že zlé výsledky nič neindikovali. A bábätko sa narodilo úplne zdravé. 

Amniocentéza je odber vzorky plodovej vody vykonaný v lokálnej anestéze dlhou dutou ihlou cez brušnú stenu. Táto tekutina, obsahujúca aj bunky plodu, môže poukázať na prítomnosť chromozomálnych abnormalít a tiež so stopercentnou spoľahlivosťou určí pohlavie dieťatka. Problémom je, že výsledky testu sú k dispozícii o tri až štyri týždne, čo pri pozitívnom náleze znamená pre matku rozhodovať sa o lekármi doporučenom prerušení gravidity často až po 19. – 20. týždni, keď už cíti pohyby dieťatka.

Tip MAMA a ja

Keďže podľa výskumov dieťatko v matkinom brušku dokáže vnímať zvuky už v tomto období, prihovárajte sa mu a rozprávajte sa s ním. Dokázalo sa, že mamičkin spev pozitívne vplýva na prenatálny vývoj dieťatka. Nič nepokazíte ani púšťaním hudby. Vyberajte ale precízne. Vhodné sú najmä príjemné tóny, ktoré dokážu dieťatko upokojiť. Môžete si sama na sebe otestovať, ako bude váš drobček po zapnutí opakovane púšťaných tónoch reagovať.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: