16. týždeň tehotenstva
Je to 16. týždeň od poslednej menštruácie a 14. týždeň od oplodnenia.
Ako rastie bábätko
Meria 10 – 16 cm a váži približne 100 až 120g gramov. Je to však veľmi individuálne, niektoré deti sú menšie, iné zas väčšie.
Bábätko si s obľubou cmúľa palec, krčí čelo, dokonca sa u neho môže objaviť štikútka. Jej frekvencia býva veľmi rozdielna – niektorým deťom sa čká niekoľkokrát za deň a niektoré ju nemajú vôbec. V šiestom mesiaci tehotenstva čkanie svojho bábätka i pocítite – ako jemné chvenie vášho bruška.
Dieťatko pravidelne strieda obdobie aktivity s obdobím pokoja. Zdokonaľujú sa u neho reflexy – sací, prehĺtací a žmurkací. Možno pozorovať pravidelné pohyby hrudníka, pri ktorých vdychuje a vydychuje malé množstvo plodovej vody. Je to dôležité pre zdravý vývoj pľúc.
Imunitný systém bábätka už dokáže tvoriť protilátky, hoci je stále závislé od vašich protilátok. Dieťatko ešte nemá podkožný tuk, preto je jeho koža vráskavá a priehľadná. Začína reagovať na zvuky a svetlo. Prihovárajte sa mu a hladkajte si bruško. Na ultrazvuku je viditeľné pohlavie vášho drobca. Alebo sa necháte radšej prekvapiť?
Kedy pocítite pohyby bábätka v brušku?
Čo sa deje s mamičkou
Čo sa týka životosprávy, vaša denná kalorická spotreba by mala byť cca 10 470 J (2 500 kcal) a hmotnostný prírastok približne 2 – 2,5 kg. V nasledujúcich štyroch týždňoch začnete priberať rýchlosťou asi 200 – 400 g týždenne. Dávajte si pozor na svoju váhu, nie je dobré jesť za dvoch a veľa pribrať. Zaťažíte tak zbytočne svoj organizmus. Najväčšie zmeny môžete vnímať na prsníkoch, ktoré sa zväčšujú a samozrejme na rastúcom brušku.
Koža má viac pigmentu, čo je vidieť najmä na tmavších znamienkach. Všetky zmeny, príznaky, problémy si zaznamenávajte, aby ste ich mohli prekonzultovať s lekárom počas najbližšej návštevy prenatálnej poradne.
Vyšetrenia v poradni
Okrem ultrazvukového vyšetrenia sa v 16. týždni robí skríning na vrodené vývojové chyby. Odoberá sa krv budúcej mamičky na alfafetoproteíny, tripple test alebo kvadruple test.
Týmito testami sa nedá potvrdiť vrodená chyba, vyslovuje sa len podozrenie. Na potvrdenie chyby je potrebné vyšetriť plodovú vodu získanú pri amniocentéze.
Aj vyšetrenie hodnoty alfafetoproteínu v krvi môže napovedať o možnom ochorení bábätka. Vysoké hodnoty svedčia o možnosti rázštepu chrbtice a neurálnej trubice, nízke hodnoty bývajú pri Downovom syndróme. Viac Alfafetoproteíny v tehotenstve. Aj tu je podozrenie potrebné overiť odberom a vyšetrením plodovej vody.
Pravda o tripple teste: aké veľké je riziko?
Triple test
Je jednoduchý krvný test (vykonáva sa odberom zo žily), ktorým sa analyzujú tri látky, ktoré sa vyskytujú v krvi tehotných žien: human chorionic gonadotropin hormón (hCG), estradiol a alfafetoproteín (AFP). Ak sa výsledky tohto testu odlišujú od normálnych hodnôt, môžu poukazovať na možnosť rázštepu chrbtice či Downovho syndrómu.
Ich zvýšená hladina môže tiež signalizovať, že gravidita je už v pokročilejšom štádiu (pre každý týždeň gravidity sú typické určité hodnoty alfafetoproteínu) alebo že čakáte dvojčatá. Ak by aj vaše výsledky neboli v súlade s predpísanými hodnotami, neľakajte sa. Nie ojedinele sa stávajú prípady, že zlé výsledky nič neindikovali. A bábätko sa narodilo úplne zdravé.
Amniocentéza
Je odber vzorky plodovej vody vykonaný v lokálnej anestéze dlhou dutou ihlou cez brušnú stenu. Táto tekutina, obsahujúca aj bunky plodu, môže poukázať na prítomnosť chromozomálnych abnormalít a tiež so stopercentnou spoľahlivosťou určí pohlavie dieťatka. Problémom je, že výsledky testu sú k dispozícii o tri až štyri týždne, čo pri pozitívnom náleze znamená pre matku rozhodovať sa o lekármi odporúčanom prerušení gravidity, často až po 19. – 20. týždni, keď už cíti pohyby dieťatka.
Čo je kvadruple test
Ide o vyšetrenie toho istého typu ako triple test, navyše sa však vyšetruje ešte jeden parameter - inhibitin.
Pri týchto vyšetreniach sa dá vysloviť podozrenie na Downov syndróm a rázštep neurálnej trubice, len s vyššou presnosťou ako pri samostatnom vyšetrení alfafetoproteínov.
Tieto vyšetrenia sú v tehotenstve dôležité!
Tip MAMA a ja
Keďže podľa výskumov dieťatko v matkinom brušku dokáže vnímať zvuky už v tomto období, prihovárajte sa mu a rozprávajte sa s ním. Dokázalo sa, že mamičkin spev pozitívne vplýva na prenatálny vývoj dieťatka. Nič nepokazíte ani púšťaním hudby. Vyberajte ale precízne. Vhodné sú najmä príjemné tóny, ktoré dokážu dieťatko upokojiť. Môžete si sama na sebe otestovať, ako bude váš drobček po zapnutí opakovane púšťaných tónoch reagovať.