15. týždeň tehotenstva

Mesiace, počas ktorých si bez väčších komplikácií môžete dovoliť čas pre seba. Relaxujte, oddychujte, rozmaznávajte sa vo všetkých smeroch. Je dôležité, aby ste boli v pohode. Nielen pre vás, ale i pre vášho drobca. 

Je to 15.týždeň od poslednej menštruácie a 13. týždeň od oplodnenia.

Ako rastie bábätko

Telo dieťaťa teraz rastie oveľa rýchlejšie ako jeho hlavička. Meria okolo 12 cm a váži približne 60-80g. Pokožka je pokrytá lanugom, jemnými chĺpkami, ktoré dieťatko chránia až do jeho narodenia. Na hlave mu už rastú vlásky a vidno i náznaky obočia. Začína sa dokonca tvoriť pigment, ktorý vlásky sfarbuje.

V tomto týždni začínajú pracovať lymfatické žľazy a thymus, ktoré sú súčasťou budúceho imunitného systému. Úplne sa vyvinula aj placenta. Rysy tváre sú zreteľnejšie a srdiečko pracuje naplno. Jeho rytmus je dvojnásobný oproti rytmu dospelého človeka. Krvný obeh je ale iný ako u dospelého, je to takzvaný fetálny krvný obeh, až po narodení sa mení na dospelý typ. 

Pokračuje i vývoj kostí - tie sú pevnejšie, kostnej drene, ako aj svalovej hmoty. Na to, aby ste cítili čoraz koordinovanejšie pohyby vášho drobca je ešte stále priskoro. Napriek tomu, že ušká sú už na svojom mieste, sluchové centrum v mozgu ešte nie je úplne vyvinuté. Bábätko však vníma zvuky vášho tela - napríklad žalúdočné zvuky, váš tep, ale aj váš hlas.

Bábätko už má ľudskú podobu. Dolné končatiny sú už dlhšie ako horné, vzpriamuje sa krk a dieťa už nie v takej polohe písmena C ako na začiatku.

Čo sa deje s mamičkou

Máte za sebou prvú tretinu svojho tehotenstva, ktorou sa skončilo obdobie najvýraznejších zmien v prenatálnom vývoji vášho dieťatka. Vaša maternica, ktorá počas tehotenstva narastie tisícnásobne oproti svojej normálnej veľkosti – ako jeden lekár povedal „z nektarínky sa stane basketbalová lopta“, začína práve teraz enormne rásť.

V tomto období začnete priberať. Organizmus sa už naplno prispôsobil všetkým zmenám, a preto, ak nemáte iné zdravotné ťažkosti, mali by ste byť plné elánu a energie. Vaše srdce pumpuje o 20% viac krvi ako pred graviditou, s cieľom zabezpečiť dostatok kyslíka a živín pre vaše dieťatko. Pokožku môžete mať napnutú a suchšiu ako zvyčajne. Natierajte a olejujte sa preto i niekoľko krát denne. Ideálne po sprchovaní, na noc. Nezabudnite pri tom ani na bruško a prsníky. Vyhnete sa tak svrbeniu a popraskanej koži.

Rastúce bruško si ešte okolie nemusí všimnúť, ale už nie je dôvod tehotenstvo ďalej zapierať. Rovnako je dôležité tento stav oznámiť zamestnávateľovi, hlavne ak máte fyzicky namáhavú prácu, ak veľa cestujete, alebo pracujete v nezdravom prostredí.

Dôkladne sa umývajte ruky, nejedzte tepelne neupravené mäsové a mliečne výrobky, nekonzumujte potraviny pripravené na ulici. Pri cestovaní vyberte vhodný dopravný prostriedok a destináciu, ktorá je z hľadiska hygieny bezpečná.  Nedotýkajte sa a nehrajte sa s neznámymi zvieratkami.

Toxoplazmóza v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Toxoplazmóza v tehotenstve

Tip MAMA a ja

Krvácajúce ďasná i zvýšená tvorba zubného kazu vedia potrápiť mnohé tehotné mamičky. Je preto nevyhnutné navštevovať počas gravidity pravidelne zubára, starať sa dôkladne o svoj chrup. Po konzumácii každého, najmä však sladkého jedla, si dôkladne umyte zuby. Zvýšte príjem vitamínu C a vápnika. Odporúčaná dávka v tehotenstve je 1200 mg vápnika denne (ext. zdroj vápnik v tehotenstve), pretože vaše dieťa ho počas svojho rastu spotrebuje veľmi veľa. Ak ho neprijímate v dostatočnom množstve, odrazí sa to hlavne na stave vášho chrupu. Najviac obsahu vápnika má v sebe mak a sézam. Zaraďte preto bez váhania tieto potraviny do svojho jedálnička. Kupujte si bylinkové zubné pasty a používajte kefky s mäkkými štetinkami.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: