15. týždeň tehotenstva

Mesiace, počas ktorých si bez väčších komplikácií môžete dovoliť čas pre seba. Relaxujte, oddychujte, rozmaznávajte sa vo všetkých smeroch. Je dôležité, aby ste boli v pohode. Nielen pre vás, ale i pre vášho drobca. 

Je to 15.týždeň od poslednej menštruácie a 13. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria okolo 12 cm a váži okolo 60-80g.

Plod je pokrytý lanugom, dobre počuje, počuje aj zvuky vášho tela- napríklad žalúdočné zvuky, váš tep, ale ja váš hlas a zvuky z okolia.

Srdce je dobre vyvinuté a pracuje rýchlejšie ako srdce dospelého človeka. Krvný obeh je ale iný ako u dospelého, je to takzvaný fetálny krvný obeh, až po narodení sa mení na dospelý typ. 

Plod už má ľudskú podobu. Dolné končatiny sú už dlhšie ako horné,  vzpriamuje sa krk a dieťa už nie v takej polohe písmena C ako na začiatku.

Na koži začínajú byť viditeľné cievy, začína sa tvoriť pigment, ktorý sfarbuje vlasy, začínajú rásť nechty.  Ďalej pokračuje vývoj nervovej sústavy.

Telesné príznaky u ženy

Rastúce bruško si ešte okolie nemusí všimnúť, ale väčšina vašich spolupracovníkov (hlavne muži)  a príbuzných si určite všimli rastúce prsia, preto už nie je dôvod tehotenstvo ďalej zapierať. Rovnako je dôležité tento stav oznámiť zamestnávateľovi, hlavne ak máte fyzicky namáhavú prácu, ak veľa cestujete, ak pracujete v nezdravom prostredí.

Tehotenské oblečenie resp. voľnejšie oblečenie a väčšia podprsenka je namieste.

Životospráva tehotnej ženy

Odporúčania, ktoré sú uvedené v predchádzajúcich týždňoch stále platia.
Dôkladne sa umývajte ruky, nejedzte tepelne neupravené mäsové a mliečne výrobky, nekonzumujte potraviny pripravené na ulici. Pri cestovaní vyberte vhodný dopravný prostriedok a destináciu, ktorá z hľadiska hygieny je bezpečná. Viac Cestovanie v tehotenstve. Nedotýkajte sa a nehrajte sa s neznámymi zvieratkami.

Čo sa deje s mamičkou

Máte za sebou prvú tretinu svojho tehotenstva, ktorou sa skončilo obdobie najvýraznejších zmien v prenatálnom vývoji vášho dieťatka. Ak ste doteraz bruško nemali, je viac než pravdepodobné, že v tomto týždni už nejakú oblinku máte. Vaša maternica, ktorá počas tehotenstva narastie tisícnásobne oproti svojej normálnej veľkosti – ako jeden lekár povedal „z nektarínky sa stane basketbalová lopta“, začína práve teraz enormne rásť.

V tomto období začnete priberať asi 0,5 kg týždenne. Organizmus sa už naplno prispôsobil všetkým zmenám, a preto, ak nemáte iné zdravotné ťažkosti, mali by ste byť plné elánu a energie. Vaše srdce pumpuje o 20% viac krvi ako pred graviditou, s cieľom zabezpečiť dostatok kyslíka a živín pre vaše dieťatko. Pokožku môžete mať napnutú a suchšiu ako zvyčajne. Natierajte a olejujte sa preto i niekoľko krát denne. Ideálne po sprchovaní, na noc. Nezabudnite pri tom ani na bruško a prsníky. Vyhnete sa tak svrbeniu a popraskanej koži.

Strie v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Strie v tehotenstve 

Ako rastie bábätko

Telo dieťaťa teraz rastie oveľa rýchlejšie ako jeho hlavička. Pokožka je pokrytá lanugom, jemnými chĺpkami, ktoré dieťatko chránia až do jeho narodenia. Na hlave mu už rastú vlásky a vidno i náznaky obočia.

V tomto týždni začínajú pracovať lymfatické žľazy a thymus, ktoré sú súčasťou budúceho imunitného systému. Úplne sa vyvinula aj placenta. Rysy tváre sú zreteľnejšie a srdiečko pracuje naplno. Jeho rytmus je dvojnásobný oproti rytmu dospelého človeka.

Dieťatko meria približne 10 cm a jeho váha sa pohybuje okolo 70 gramov. Pokožka je natoľko tenká, že možno pozorovať cievy. Pokračuje i vývoj kostí - tie sú pevnejšie, kostnej drene, ako aj svalovej hmoty. Na to, aby ste cítili čoraz koordinovanejšie pohyby vášho drobca je ešte stále priskoro. Napriek tomu, že ušká sú už na svojom mieste, sluchové centrum v mozgu ešte nie je celkom vyvinuté. Postupne sa vyvíja nervová sústava. Dieťa môže začať reagovať na dotyky, či dokonca na bolesť. Robí rôzne grimasy, mračí sa a cmúľa prsty.

Tip MAMA a ja

Krvácajúce ďasná i zvýšená tvorba zubného kazu vedia potrápiť mnohé tehotné mamičky. Je preto nevyhnutné navštevovať počas gravidity pravidelne zubára, starať sa dôkladne o svoj chrup. Po konzumácii každého, najmä však sladkého jedla, si dôkladne umyte zuby. Zvýšte príjem vitamínu C a vápnika. Odporúčaná dávka v tehotenstve je 1200 mg vápnika denne, pretože vaše dieťa ho počas svojho rastu spotrebuje veľmi veľa. Ak ho neprijímate v dostatočnom množstve, odrazí sa to hlavne na stave vášho chrupu. Najviac obsahu vápnika má v sebe mak a sézam. Zaraďte preto bez váhania tieto potraviny do svojho jedálnička. Kupujte si bylinkové zubné pasty a používajte kefky s mäkkými štetinkami.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: