2. trimester tehotenstva: Bábätko rastie ohromujúcim tempom

MUDr. Marek Brenišin | 26. január 2021
Druhý trimester tehotenstva

Aké vyšetrenia by ste mali podstúpiť a ako sa má drobček?

Ani ste sa nenazdali a už ste v 2. trimestri. Ten sa týka 4. až 6. mesiaca tehotenstva. Pokladá sa za najpríjemnejší, pretože nevoľnosti by už mali ustúpiť a bruško síce pekne rastie, ale predsa len vás v pohybe ešte dramaticky neobmedzuje. 

Bábätko v brušku rastie rýchlym tempom 

Dieťatko intenzívne rastie, také tempo už nedosiahne nikdy v živote. Zatiaľ čo v 13. týždni vážilo len asi 25 gramov a jeho dĺžka bola niečo okolo 1 centimetra, v 26. týždni už váži okolo 800 až 850 gramov a meria 9 centimetrov, čo je prakticky 9-násobok dĺžky a 32-násobok jeho hmotnosti za tri mesiace! Úctyhodný výkon, súhlasíte?

Vyvíjajú sa ďalej aj vnútorné orgány. Už okolo 14. týždňa bábätku fungujú obličky, prehltnutú plodovú vodu teda vymočí a tento cyklus trvá až do pôrodu. V tomto období je už definitívne, či mamička čaká dievčatko alebo chlapčeka. Pre nadšencov je ale potrebné zdôrazniť, že na ultrazvuku ešte nevidno, čo to bude a prípadné odhady treba brať s rezervou. Neraz sa stalo, že sa modrá výbavička musela nakoniec meniť.

Približne okolo 18. týždňa sa pokožka bábätka v brušku pokrýva mazivom, ktoré tvorí prvú izolačnú vrstvu pokožky proti strate tepla. Takisto sa pokrýva chĺpkami.

Očká sa presúvajú z bočných strán dopredu a dieťatko začína žmurkať. Okrem toho už aj počuje, takže sa odporúča na bruško hovoriť. Jednak to stimuluje rozvoj nervovej sústavy, a tiež sa bábätko zoznamuje s budúcimi rodičmi a ľahšie sa adaptuje po pôrode.

Z vlastnej otcovskej skúsenosti môžem povedať, že nejde ani tak o obsah ako o tón hovorených slov. Mal by byť pravidelný a pokojný. Je pravda, že každé bábätko je svojím spôsobom jedinečné, zabrať môže rovnako ľudová uspávanka ako rozbor diel v poviedkovej súťaži. 

Okolo 23. týždňa už dieťatko čulo pohybuje očkami, spinká a koordinovane hýbe rúčkami a nôžkami. Tieto pohyby môže tehuľka cítiť. Udáva sa, že v prípade prvého tehotenstva je to okolo 20. týždňa, pri viacrodičkách ešte o dva týždne skôr. Extrémne prípady ale popisujú vnemy už v 16. týždni.

Ku koncu sa môže stať, že dieťatko občas štikúta a mamička to môže cítiť. Takisto sa už sleduje činnosť srdiečka ultrazvukom, je ho možné, dokonca, počuť aj stetoskopom priloženým na brucho. Pre snaživých rodičov – ide o ostrejšie ozvy, asi dvakrát rýchlejšie než tep matky.

Prvorodičky cítia prvé pohyby bábätka okolo 20. týždňa tehotenstva, viacrodičky asi o dva týždne skôr.

Čo sa deje s mojím telom v druhom trimestri tehotenstva?

Túto otázku si položia určite mnohé prvorodičky. Pravdou je, že pod náporom tehotenských hormónov telo prekonáva mnohé zmeny, niektoré sú príjemnejšie, iné menej.

Rast placenty sa postupne stabilizuje, čo má za následok menšie kolísanie hladiny tehotenských hormónov. Preto v tomto období zvyknú ustupovať tehotenské nevoľnosti, rovnako aj žena začína mať o niečo viac energie. Môže za to intenzívnejšia výmena živín medzi mamičkou a bábätkom, vďaka čomu sa dostane o niečo viac aj tehuľke.

Objavuje sa ale častejšie močenie, takisto môže žena pozorovať intenzívnejší výtok z pošvy. Obvykle ale ide o sprievodné javy a netreba ich obzvlášť riešiť. Občas sa môžu objavovať kŕče v nohách, či opúchať členky. Na kŕče obvykle postačuje magnézium, ale až po porade s lekárom! Hrozí totiž nebezpečenstvo, že tehuľka si nechtiac zrazí krvný tlak a môže pociťovať závrate, či dokonca odpadnúť.

V tomto období sa zväčšuje už aj bruško a naťahovanie kože môže viesť ku vzniku strií. Preto sa treba o kožu starať, a to nielen na brušku. Odporúča sa venovať zvýšenú pozornosť aj poprsiu a stehnám. Obvykle sú strie zvratné, ak ale pretrvajú, hoja sa až do desať rokov po pôrode. Pri včasnom krvácaní ešte v prvých týždňoch tehotenstva sa zvyknú nasadzovať lieky na podporu udržania tehotenstva a strie sa môžu vyskytnúť už v prvom trimestri. Preto v zásade platí, že čím skôr začnete so starostlivosťou, tým lepší výsledok na konci.

Na pleti sa občas môžu objavovať pigmentové škrvny, všeobecne sa pozoruje ukladanie tmavého farbiva do oblasti bradaviek, či pozdĺžnej čiary (známa ako linea negra) v dolnej polovici brucha. Tieto zmeny sú ale zvratné a po pôrode zvyknú vymiznúť.

A čo sex v druhom trimestri?

Teraz potešíme páry, ktoré by sa aj chceli oddať intímnym radovánkam, ale obávajú sa, či je to v tehotenstve bezpečné a ak áno,  čomu sa majú vyhnúť. V dôsledku prekrvenia ženských orgánov môže tehuľka pociťovať zvýšené libido. Všeobecne platí, že pokiaľ tehotenstvo prebieha bezproblémovo, partneri sa v tomto smere nemusia obmedzovať. Prirodzene, všetko s mierou a na nejaké akrobatické kúsky treba rovno zabudnúť.

Pozor však na to – občas sa môže pri orgazme objaviť tvrdnutie bruška. Ak pominie do pár minút, netreba sa znepokojovať. Ak by ale pretrvávalo, eventuálne sa objavovalo aj mimo intímnych aktivít, je potrebné vyhľadať lekára, keďže môže ísť o predzvesť vážnejších komplikácií.

Tehotenské chúťky - uhorky so zmrzlinou?

A aby sme nezabudli na rôzne atypické chute, ktoré sú v tehotenstve príznačné. Ak sa čudujete, prečo máte chuť na zmrzlinu so slaninou alebo piškóty s kečupom, ide obvykle o následok zvýšenej potreby živín. U väčšiny tehuliek ale nejde o nejaké extrémne kombinácie a dá sa to kompenzovať vyváženou stravou a dobrým príjmom živín. Ak sa ale objaví napríklad chuť na hlinu, omietku, či inú netradičnú pochutinu, môže to byť príznakom niečoho vážnejšieho a treba okamžite vyhľadať lekára.

Na čo si dávať pozor v druhom trimestri?

V zásade platia odporúčania ako pre prvý trimester. V tomto období je bábätko už odolnejšie, stále je ale nevyhnutné vyhýbať sa alkoholu, fajčeniu, či samovoľným zásahom do výživy. Opatrnosť platí aj pri voľnopredajných liekoch. Tehuľka by si sama nemala nič ordinovať, keďže lekár lepšie vie posúdiť prípadné riziká daného prípravku.

Odporúča sa dopĺňať železo a kyselinu listovú, prípadne ďalšie vitamíny. Väčšinou sú, našťastie, vo forme rôznych prípravkoch. Počas tehotnosti sa totiž zvyšuje objem krvi v materskom organizme asi o pätinu, takže sa do stavu chudokrvnosti môže dostať aj žena s normálnymi hodnotami hemoglobínu pred otehotnením. Aj tu platí, že sa treba poradiť s lekárom vedúcim poradňu a prevencia je lepšia ako liečba. Dbať by mala na zdravý životný štýl, časté prechádzky a dostatočný spánok. 

Je potrebné informovať zamestnávateľa o tehotenstve. Najmä vtedy, ak má žena prácu, ktorá zahŕňa dlhšie státie, dvíhanie bremien ap., mala by so zamestnávateľom upraviť jej náplň, aby sa týmto činnostiam vyhla. Takisto by tehuľka nemala nastupovať na nočné smeny. Nevplýva to totiž dobre ani na ňu, ani na bábätko.

tehotenstvo v druhom trimestri

Aké vyšetrenia absolvujem v druhom trimestri?

V 16. týždni sa robí vyšetrenie z krvi na rôzne genetické a vrodené ochorenia, tzv. Tripple test. Dá sa z neho stanoviť riziko Downovho syndrómu a rôznych chromozomálnych odchýlok, či rázštepu nervovej trubice.

Toto vyšetrenie sa dopĺňa morfologickým ultrazvukom v 20. týždni, keď sa meria hlavička, obvod bruška a dĺžka stehennej kosti. Hodnotí sa aj vývoj orgánov a sleduje sa poloha placenty, či nenasadá príliš nízko a nemôže neskôr spôsobovať komplikácie. Tu sa už dá s pomerne veľkou istotou zhodnotiť, či bude mať žena fešáka alebo fešandu. Stále ale platí, že ide o síce kvalifikovaný, ale odhad.

Výsledky týchto testov udávajú vždy pravdepodobnosť, s akou sa daná chyba môže vyskytnúť. Z praxe sú známe prípady, kedy vysoká pozitivita nič neznamenala, naopak, pri negatívnom skríningu sa predsa len vyskytla chyba. Preto vždy treba výsledok citlivo odkomunikovať a zvážiť ďalšie možnosti.

Pri pochybnostiach sa môže vykonať tzv. amniocentéza, čiže odber plodovej vody. Hoci vyšetrenie vyzerá hrozivo, šanca, že by sa niečo stalo bábätku je minimálna. Lekár tehuľke toto vyšetrenie môže odporučiť, je to ale na nej. Treba mať ale na pamäti, že definitívne stanovenie výskytu vrodenej alebo genetickej chyby je možné v praxi iba touto metódou.

Vo svete sa už zavádza analýza tzv. fetálnej DNA z materskej krvi. Časť buniek totiž prenikne do krvného obehu budúcej mamičky a je možné ich zachytiť. Ide ale o nákladné vyšetrenie, ktoré je síce šetrnejšie, no u nás sa ešte nevykonáva. Existujú aj rôzne trisomy testy, ktoré majú rozšírené spektrum analyzovaných ochorení. Všetky sú ale spoplatnené.

Tehotenská cukrovka

Nemožno opomenúť ani test na tehotenskú cukrovku, ktorý by žena mala absolvovať okolo 20. až 28. týždňa. Ide o vypitie roztoku 75 gramov glukózy v 300 mililitroch vody. Keďže ho veľa žien netoleruje, uvažuje sa o zmene metodiky, zatiaľ je to ale len hudba budúcnosti. V prípade pozitívneho výsledku tehuľka spadá pod dohľad diabetológa, vo väčšine prípadov je to možné zvládať diétou.

Krvná skupina

Okolo 28. týždňa sa ešte vyšetruje krvná skupina a prítomnosť anti-Rh protilátok u ženy s negatívnym RH faktorom. V prípade Rh pozitivity u bábätka totiž môže hroziť veľké nebezpečenstvo, ak sa to nepodchytí. Vo drvivej väčšine prípadov majú aj tieto ženy zdravé deti.

Najpríjemnejší trimester

S troškou nadhľadu sa dá povedať, že toto by mal byť najpríjemnejší čas pre budúcu mamičku. Väčšina tehotenských ťažkostí skutočne ustupuje, bruško ešte nie je také veľké, aby ženu výrazne limitovalo. Platí však, že čo žena, to iný priebeh tehotenstva, takže aj toto treba brať s rezervou.

V každom prípade je dôležité riadiť sa svojimi pocitmi, nehrať sa na hrdinku a neholdovať akčným športom, ale zasa sa ani príliš nestresovať. Tehotenstvo nie je choroba. Podľa mnohých mamičiek je to jedno z najkrajších období v živote ženy. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: