So svojím bábätkom sa neustále rozprávajte...
V nasledujúcich riadkoch sa dočítate nielen o tom, aké potrebné je zhovárať sa s dieťatkom v brušku. Rozhovor s terapeutkou MUDr. Taťjanou Horkou.
Vnútorný dialóg s bábätkom v brušku
Pani doktorka, vy veľa hovoríte o komunikácii, aj o tej prenatálnej, čiže o komunikácii mamičky a bábätka v brušku, ako by mala prebiehať?
Môže mu vysvetliť, ak sa deje niečo, čo by mohlo drobčeka negatívne ovplyvniť. Napríklad tehuľka je na ulici a oproti nej ide pes, z ktorého má strach. Môže dieťatku povedať: Teraz som sa zľakla, miláčik, ale to je môj strach, ty si u mňa v brušku, v bezpečí, ničoho sa neobávaj.
Bábätko v brušku: Je absolútne závislé na mame a potrebuje jej LÁSKU
Alebo sa jej stane, že sa jej urobí zle z nejakého jedla, môže drobčekovi povedať: Teraz som zjedla mrkvový šalát, bol veľmi kyslý, neurobil mi dobre, ale to s tebou nič nemá spoločné, viem to.
Keď príde domov a víta ju manžel, môže zasa nahlas povedať: A toto je tvoj ocinko, ty počuješ jeho hlas... Tiež sa môžu dieťatku prihovárať i súrodenci či starí rodičia, mamička mu môže i spievať.
Vraví sa, že ak sa ženy s dieťatkom neustále „zhovárajú“, tak z ich vzájomnej komunikácie skutočne vznikne dialóg a spoločne lepšie i ľahšie zvládajú aj pôrod, pretože spolu dokážu „komunikovať“ i počas neho.
Niekedy môže byť mamička unavená, tak bábätku povie: Som unavená, idem si ľahnúť a ty si tiež oddýchni, čím si vlastne dieťatko akoby zvykalo aj na určitý rytmus dňa – noci, aktivity – odpočinku. Veľmi zaujímavá je i komunikácia pred počatím.
Prenatálna komunikácia: dieťatko v brušku vás počúva
Vari môže mamička komunikovať so svojím „budúcim“ dieťatkom?
Samotné počatie je okamih, kedy sa začína pamäť organizmu – pretože, keď sa počne a spojí sa spermia s vajíčkom, tak je v ňom množstvo genetickej pamäti, ktorá presne udáva, ako bude dieťatko vyzerať, koľko bude mať prstíkov, aký je jeho potenciál.
Ak je dieťatko vítané a bezpodmienečne prijímané už od začiatku, je na ňom skutočne poznať, že medzi ním a mamičkou fungovala prenatálna komunikácia.
Sú však i smutné situácie, ktoré ženu môžu postretnúť – ako sa vyrovnať s touto disharmóniou – smútok na jednej strane a na strane druhej obvyklé rady, že tehuľka sa má stále usmievať a pozitívne myslieť...?
Čiže nejde o to, že mamička musí byť za každú cenu počas tehotenstva šťastná, to by predsa nežila celkom úprimne, ale môže svoju bolesť, smútok dieťatku vysvetliť.
Trauma prežitá v tehotenstve prechádza na dieťa
Má mamička bábätku priznať, že má z pôrodu strach?
Skrátka ide o to, aby mamička nachádzala dospelé riešenie, aby to nezostalo ako bremeno na dieťatku spôsobom „vidíš, čo si mi spôsobilo, ja mám strach, bude ma to bolieť, lebo ty chceš ísť von!“
Mamička si musí uvedomiť, že dieťatko je maličké a ona je veľká, ono nemôže niesť jej bremeno, a ona to môže zvládnuť spolu s ďalšou dospelou osobou – svojou oporou.
Tým, že vie svoj strach s niekým vykomunikovať, či už s partnerom, dulou, kamarátkou, mamou, dieťatku odovzdáva jasný signál, že vie nájsť riešenie, vie, na koho sa obrátiť, a tým znížiť i strach a napätie. Vždy je dobré uzavrieť to pozitívne: Neboj sa, drobček, ja verím, že všetko dobre dopadne.