14. týždeň tehotenstva

Čaká vás relatívne najkrajšie obdobie. Mali by ste sa cítiť dobre. Vaše telo si už zvyklo na „iný stav“, nevoľnosti ustúpili a vy ste plná energie. Oddychujte a vychutnávajte si tento pocit. 

Je to 14. týždeň od poslednej menštruácie a 12. týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Plod je dlhý približne 10-12 cm a váži okolo 40g.

Pod už má vyvinuté pľúca, ale nimi nedýcha. Aj keď pohyby pľúc sa dajú zachytiť, nie je to skutočné dýchanie, pretože pľúca sú zaplnené plodovou vodou.  Všetky živiny a kyslík dostáva cievami z placenty.

Plod  má vyvinutý hmat,  zachytáva vaše pohyby a  pri tlaku na brucho sa dokáže sa odvrátiť. Žena tieto pohyby  ešte  necíti.

Začína byť funkčný druhý zmysel - sluch. Vaše bábätko začína počuť. Má vyrysovanú tvár, začína sa mračiť, začínajú mu rásť vlasy, mihalnice, obočie. Telo je pokryté jemnými chĺpkami, ktoré sa volajú lanugo a je viditeľné pri narodení u predčasne narodených detí. Lanugo ustupuje až po 26.týždni tehotenstva.
Plod prehltáva plodovú vodu a močí do plodovej vody. Z prehltnutej plodovej vody a buniek sa  tvorí stolica - smolka, ktorá zostáva v čreve a črevo sa za normálnych okolností vyprázdňuje až po narodení.
Pokračuje ďalší vývoj pohlavných orgánov.

U dievčat zostupujú vaječníky z bruška do malej panvy, u chlapcov sa dá pozorovať vývoj prostaty- predstojnej žľazy. Taktiež začína dozrievať a byť funkčná štítna žľaza, začínajú sa tvoriť hormóny štítnej žľazy.

Telesné zmeny u ženy

Okrem rastúceho bruška, tmavnutia bradaviek a veľkých prsníkov nie sú iné telesné zmeny.

Pri dobre životospráve sa nezvyšuje zásoba tuku. V podbrušku, smerom od pupka dole je možné vidieť začínajúcu tmavšiu pigmentovú ryhu. To po pôrode ustúpi. V prípade rýchlejšieho hmotnostného prírastku už aj v tomto období sa môžu začať tvoriť strie. Preto je vhodné sledovať váhu a ošetrovať rizikové partie – brucho a stehna špeciálnym krémom proti striám.

Životospráva ženy

Nie sú žiadne iné obmedzenia ako tie, ktoré sú spomenuté v predchádzajúcich týždňoch tehotenstva.
Sex v tomto období je  bezpečný nie sú potrebné žiadne obmedzenia. Potrebné je však zvážiť polohu, tak, aby nebol tlak na bruško a nebol obmedzovaný pohyb plodu.

Čo sa deje s mamičkou

Vaša maternica sa neustále zväčšuje, zmeny badáte i na prsníkoch. Môžete mať tmavšie bradavky a prsné dvorce. Zvýšená hladina estrogénov môže dokonca spôsobiť prechodné stmavnutie vašej pokožky. Linea negra, zvislá čiara vedúca od pŕs k pupku, s postupujúcim tehotenstvom tmavne.

Môžete pozorovať zlepšenie stavu vašej pokožky i vlasov. V niektorých prípadoch je to však presne naopak. Mnohé mamičky potrápia vyrážky či tmavé fľaky. Naďalej si doprajte kvalitný jedálny lístok. Jedzte veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Zabezpečte si pravidelný pitný režim. Môžete začať i s cvičením. Ideálne pre tehotné ženy je plávanie alebo napríklad Gravid joga. 

Plávanie v gravidite
Prečítajte si tiež:

Plávanie v gravidite

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko v tomto týždni váži asi toľko ako list papiera. Počas ďalšieho mesiaca strojnásobí svoju dĺžku a desať krát znásobí svoju hmotnosť!

Vykonáva aj zložitejšie pohyby: otvára ústa, špúli pery, prehĺta plodovú vodu, zatiaľ nepravidelne dýcha. Vystiera sa, otáča, kope, cmúľa si palec. Funguje už väčšina vnútorných orgánov a nebezpečenstvo poškodenia plodu liekmi či infekciami je oveľa menšie.

Začínajú sa tvoriť nechtíky. Váš malý chlapček alebo dievčatko má v tomto týždni plne vyvinuté pohlavné orgány, hoci ešte stále sú ultrazvukom len ťažko rozpoznateľné. U chlapcov sa vyvíja prostata, u dievčat zostupujú vaječníky z brušnej dutiny do malej panvy. Teraz sú už všetky dôležité orgány a systémy na svojom mieste. V tomto týždni mu dokonca začínajú rásť vlasy a ostatné ochlpenie.

Celé jeho telo pokrýva jemné ochlpenie, ktoré sa nazýva lanugo. Tieto chĺpky majú ochrannú funkciu a začnú vypadávať po narodení bábätka. Dozrieva i dôležitý orgán – štítna žľaza a začína produkovať hormóny. Dieťa má už vyvinuté chuťové poháriky. Odborníci zaoberajúci sa prenatálnym vývojom zistili, že ak sa plodová voda prisladí, dieťa jej prehltne oveľa viac!

Tip MAMA a ja

Problémom, ktorý trápi pomerne veľa budúcich mamičiek je vznik kŕčových žíl. Môže za to najmä náhly nárast hmotnosti či hormonálne zmeny. Ak mu chcete predchádzať, vyložte si pri každej možnej príležitosti nohy čo najvyššie. Môžete si ich podložiť vankúšmi i počas spánku. Vyhýbajte sa aktivitám, počas ktorých musíte dlhšiu dobu stáť na jednom mieste. Zabezpečte si dostatok pohybu, ak nie inak aspoň pravidelnými prechádzkami. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu i dostatočné množstvo prijatých tekutín a pohodlné oblečenie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: