14. týždeň tehotenstva

Čaká vás najkrajšie obdobie. Mali by ste sa cítiť dobre. Vaše telo si už zvyklo na „iný stav“, nevoľnosti ustúpili a vy ste plná energie. Oddychujte a vychutnávajte si tento pocit. 

Je to 14. týždeň od poslednej menštruácie a 12. týždeň od počatia.

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko v tomto týždni váži asi toľko ako list papiera. V poradni mu môžu namerať približne 9 - 12 cm a určiť váhu okolo  40g. Počas ďalšieho mesiaca strojnásobí svoju dĺžku a desaťkrát znásobí svoju hmotnosť!

Vykonáva aj zložitejšie pohyby: otvára ústa, špúli pery, prehĺta plodovú vodu, zatiaľ nepravidelne dýcha. Vystiera sa, otáča, kope, cmúľa si palec. Funguje už väčšina vnútorných orgánov a nebezpečenstvo poškodenia plodu liekmi či infekciami, je oveľa menšie.

Začínajú sa tvoriť nechtíky. Váš malý chlapček alebo dievčatko má v tomto týždni plne vyvinuté pohlavné orgány, hoci ešte stále sú ultrazvukom len ťažko rozpoznateľné. U chlapcov sa vyvíja prostata, u dievčat zostupujú vaječníky z brušnej dutiny do malej panvy. Teraz sú už všetky dôležité orgány a systémy na svojom mieste. V tomto týždni mu dokonca začínajú rásť vlasy a ostatné ochlpenie vrátane mihalníc.

Celé telo je pokryté jemnými chĺpkami, ktoré sa volajú lanugo a je viditeľné pri narodení u predčasne narodených detí. Lanugo ustupuje až po 26. týždni tehotenstva, má ochrannú funkciu. Dozrieva i dôležitý orgán – štítna žľaza a začína produkovať hormóny. Dieťa má už vyvinuté chuťové poháriky. Odborníci zaoberajúci sa prenatálnym vývojom zistili, že ak sa plodová voda prisladí, dieťa jej prehltne oveľa viac!  Z prehltnutej plodovej vody a buniek sa  tvorí stolica - smolka, ktorá zostáva v čreve. Za normálnych okolností sa vyprázdňuje po narodení. 

Všetky živiny a kyslík dostáva cievami z placenty. 

Bábätko má vyvinutý hmat, zachytáva vaše pohyby a  pri tlaku na brucho sa dokáže odvrátiť. Vy tieto pohyby ešte zrejme  necítite. Vaše bábätko už počuje, rozprávajte sa s ním a spievajte mu. Vytvorte si s ním blízky vzťah už v prenatálnom období.  

Čo robia bábätká v brušku?
Prečítajte si tiež:

Čo robia bábätká v brušku?

Čo sa deje s mamičkou

Rastie vám bruško, tmavnú bradavky a zväčšujú prsníkyZvýšená hladina estrogénov môže dokonca spôsobiť prechodné stmavnutie vašej pokožky. Linea negra ( ext. zdroj linea negra), zvislá čiara vedúca od pŕs k pupku, s postupujúcim tehotenstvom tmavne. 

Môžete pozorovať zlepšenie stavu vašej pokožky i vlasov. V niektorých prípadoch je to však presne naopak. Mnohé mamičky potrápia vyrážky či tmavé fľaky. Naďalej si doprajte kvalitný jedálny lístok. Jedzte veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Zabezpečte si pravidelný pitný režim. 

Sex v tomto období je  bezpečný, nie sú potrebné žiadne obmedzenia. Potrebné je však zvážiť polohu tak, aby nebol tlak na bruško, ktorý by obmedzovaný pohyb plodu.

V prípade rýchlejšieho hmotnostného prírastku sa môžu začať tvoriť strie. Preto je vhodné ošetrovať rizikové partie - brucho a stehná - špeciálnym krémom proti striám.

Tip MAMA a ja

Problémom, ktorý trápi pomerne veľa budúcich mamičiek je vznik kŕčových žíl. Môže za to najmä náhly nárast hmotnosti či hormonálne zmeny. Ak mu chcete predchádzať, vyložte si pri každej možnej príležitosti nohy čo najvyššie. Môžete si ich podložiť vankúšmi i počas spánku. Vyhýbajte sa aktivitám, počas ktorých musíte dlhšiu dobu stáť na jednom mieste. Zabezpečte si dostatok pohybu, ak nie inak aspoň pravidelnými prechádzkami. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu i dostatočné množstvo prijatých tekutín a pohodlné oblečenie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: