14. týždeň tehotenstva

Čaká vás relatívne najkrajšie obdobie. Mali by ste sa cítiť dobre. Vaše telo si už zvyklo na „iný stav“, nevoľnosti ustúpili a vy ste plná energie. Oddychujte a vychutnávajte si tento pocit. 

Čo sa deje s mamičkou

Vaša maternica sa neustále zväčšuje, zmeny badáte i na prsníkoch. Môžete mať tmavšie bradavky a prsné dvorce. Zvýšená hladina estrogénov môže dokonca spôsobiť prechodné stmavnutie vašej pokožky. Linea negra, zvislá čiara vedúca od pŕs k pupku, s postupujúcim tehotenstvom tmavne.

Môžete pozorovať zlepšenie stavu vašej pokožky i vlasov. V niektorých prípadoch je to však presne naopak. Mnohé mamičky potrápia vyrážky či tmavé fľaky. Naďalej si doprajte kvalitný jedálny lístok. Jedzte veľa čerstvej zeleniny a ovocia. Zabezpečte si pravidelný pitný režim. Môžete začať i s cvičením. Ideálne pre tehotné ženy je plávanie alebo napríklad Gravid joga. 

Plávanie v gravidite
Prečítajte si tiež:

Plávanie v gravidite

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko v tomto týždni váži asi toľko ako list papiera, t.j. 40 gramov a meria viac ako 9 cm. Počas ďalšieho mesiaca strojnásobí svoju dĺžku a desať krát znásobí svoju hmotnosť!

Vykonáva aj zložitejšie pohyby: otvára ústa, špúli pery, prehĺta plodovú vodu, zatiaľ nepravidelne dýcha. Vystiera sa, otáča, kope, cmúľa si palec. Funguje už väčšina vnútorných orgánov a nebezpečenstvo poškodenia plodu liekmi či infekciami je oveľa menšie.

Začínajú sa tvoriť nechtíky. Váš malý chlapček alebo dievčatko má v tomto týždni plne vyvinuté pohlavné orgány, hoci ešte stále sú ultrazvukom len ťažko rozpoznateľné. U chlapcov sa vyvíja prostata, u dievčat zostupujú vaječníky z brušnej dutiny do malej panvy. Teraz sú už všetky dôležité orgány a systémy na svojom mieste. V tomto týždni mu dokonca začínajú rásť vlasy a ostatné ochlpenie.

Celé jeho telo pokrýva jemné ochlpenie, ktoré sa nazýva lanugo. Tieto chĺpky majú ochrannú funkciu a začnú vypadávať po narodení bábätka. Dozrieva i dôležitý orgán – štítna žľaza a začína produkovať hormóny. Dieťa má už vyvinuté chuťové poháriky. Odborníci zaoberajúci sa prenatálnym vývojom zistili, že ak sa plodová voda prisladí, dieťa jej prehltne oveľa viac!

Tip MAMA a ja

Problémom, ktorý trápi pomerne veľa budúcich mamičiek je vznik kŕčových žíl. Môže za to najmä náhly nárast hmotnosti či hormonálne zmeny. Ak mu chcete predchádzať, vyložte si pri každej možnej príležitosti nohy čo najvyššie. Môžete si ich podložiť vankúšmi i počas spánku. Vyhýbajte sa aktivitám, počas ktorých musíte dlhšiu dobu stáť na jednom mieste. Zabezpečte si dostatok pohybu, ak nie inak aspoň pravidelnými prechádzkami. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu i dostatočné množstvo prijatých tekutín a pohodlné oblečenie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: