13. týždeň tehotenstva

Bruško ešte nie je veľké, nebráni vám v pohybe, ani pri iných činnostiach. Preto si užívajte a vychutnávajte naplno tento svoj stav a vnímajte citlivo všetky požiadavky, ktoré prichádzajú od dieťatka. 

Je to 13. týždeň od poslednej menštruácie, 11. týždeň od oplodnenia

Ako rastie bábätko 

Meria približne 7 - 8cm a váži okolo 24 g. Očká i ušká sú už na svojich miestach. Dieťa nadobudlo reflexy. Ak doň štuchnete, pomrví sa. Pohybuje perami. Dlane a chodidlá odpovedajú na vonkajší stimul otváraním, alebo zovretím. Dokáže sa odrážať od steny maternice, robí rôzne pohyby, krúti sa, kope nožičkami. Vy to zatiaľ necítite, pretože je príliš malé a ľahké. 

Až do 24. týždňa tehotenstva bábätko rastie veľmi rýchlo. Je to obdobie jeho najrýchlejšieho rastu. 

Dieťatko zhruba od 11. týždňa do narodenia nepretržite vdychuje plodovú vodu a kyslík dostáva vďaka pupočnej šnúre. Má vytvorené všetky vnútorné orgány. Teraz už bude iba rásť a naberať silu, aby bolo po narodení životaschopné. Aj črevá sa presúvajú do vnútra brušnej dutiny a formujú sa hlasivky. 

Čo sa deje s mamičkou

I napriek tomu, že sa už pravdepodobne cítite lepšie, nesužujú vás nevoľnosti, zvracanie, nemáte enormné výkyvy nálad, dbajte o to, čo jete a veľa oddychujte.

Tehotenstvo je pre organizmus záťažou a práve počas neho je dôležité, oveľa viac ako inokedy, počúvať jeho signály. Riziko spontánneho potratu sa minimalizuje, napriek tomu k nemu pristupujte naďalej citlivo. Príroda je totiž nevyspytateľná.

Vo vašom jedálničku by nemali chýbať morské ryby (zdroj jódu), listová zelenina (zdroj kyseliny listovej), chudé mäso (zdroj železa) a mliečne výrobky (zdroj vápnika). Váš hmotnostný prírastok od začiatku tehotenstva je približne 1,5 kg.

Ak ste vegetariánka, alebo máte pocit, že zloženie vášho jedálnička neobsahuje potrebné minerály a vitamíny, poraďte sa so svojím gynekológom o užívaní doplnkových vitamínových a minerálových prípravkoch, určených špeciálne tehotným ženám (na rozdiel od „klasických“ vitamínových prípravkov totiž obsahujú zvýšené množstvo vitamínov potrebných v tehotenstve ako kyselina listová, vápnik, železo, jód, a naopak, regulované množstvo vitamínov A, D, E, K, ktoré by pri predávkovaní mohli mať škodlivý vplyv).

Priberanie sa prejaví najmä na páse, bruško už môže vytŕčať a pravdepodobne neoblečiete viacero kúskov zo svojho šatníka. Noste voľné a pohodlné oblečenie, nie také, ktoré vás na páse tlačí. Je čas kúpiť si niečo špeciálne pre „tehuľky“.

Prsia sú stále napäté, bradavky tmavnú, výraznejšie sú žily na prsiach. Môžete cítiť kŕče v nohách. Je to v dôsledku nepomeru vápnika a horčíka, preto  konzultujte s lekárom ich doplnenie. 

Celý prvý trimester nie je vhodné prijímať syntetický vitamín A (ext. zdroj vitamín A v prvom trimestri). Po ukončení tohto týždňa tehotenstva môžete prijímať vitamín A aj v tabletovej forme, aj keď uprednostňujeme v prirodzenej forme.

Ak je vaše telo zvyknuté na pohyb, nemusíte sa obmedzovať. Len v prípade rizikových športov a aktivít s prílišným používaním brušného lisu nie sú vhodné. Viac  Šport v tehotenstve.

Vyšetrenia v poradni 

Počas tehotenstva vás čaká množstvo vyšetrení. Okrem štandardného merania vášho tlaku, váhy, budú lekári zisťovať i vývoj vášho dieťatka.  Pomocou vyšetrení krvi, ultrazvuku a podľa informácií o ochoreniach v rodinách rodičov sa zisťujú rôzne vývojové poruchy. Tento postup sa nazýva prenatálny screening. 

V tomto období je potrebné mať za sebou aj gynekologické aj ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa určuje hlavne vek bábätka. V prípade Rh negatívnej skupiny u matky je potrebné už aj prvé vyšetrenie Rh protilátok.

Tip MAMA a ja

Pri kúpe tehotenského oblečenia a najmä spodnej bielizne, buďte obozretné. Siahnite po bavlnených kúskoch overenej značky. Vyhnite sa lacnému oblečeniu z výpredajov a „čínskych“ obchodov, ktoré môžu obsahovať toxické,  mimoriadne škodlivé látky. Každý nový kúsok prinesený z obchodu najskôr doma dôkladne vyperte. Ak si nie ste isté pôvodom oblečenia, voľte aspoň málo výrazné farby. Takto by ste mali pristupovať i k detskej výbavičke.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: