13. týždeň tehotenstva

Bruško ešte nie je veľké, nebráni vám v pohybe, ani iných činnostiach. Preto si užívajte a vychutnávajte naplno tento svoj stav a vnímajte citlivo všetky požiadavky, ktoré prichádzajú od dieťatka. 

Je to 13. týždeň od poslednej menštruácie, 11. týždeň od oplodnenia

Je to posledný týždeň prvého trimestra.

Vývoj plodu

Plod meria 7-8cm a približne 24 g.

Orgány sú vyvinuté, začína ich rast a buduje sa ich funkcia. Až do 24. týždňa tehotenstva plod rastie veľmi rýchlo. Je to obdobie najrýchlejšieho rastu nielen počas tehotenstva. Plod začína hýbať rukami, začínajú mu rásť hlasivky, mrví sa, ale pohyby  ešte žena necíti. Ušká, ktoré sú bližšie ku krku, vystupujú hore. Rovnako oči, pôvodne uložené viac na stranu sa začínajú približovať ku koreňu nosa. Pohybuje perami. Začína sa tvoriť základ zubov.  Začína fungovať pečeň.

Telesné zmeny u ženy

Prsia sú stále napäté, bradavky tmavnú, výraznejšie sú žily na prsiach. Bruško je už viditeľné.

Začínajú sa vyskytovať kŕče dolných končatín. Je to v dôsledku nepomeru vápnia a horčíka. Vápnik a horčík je potrebný pre zdravý vývoj plodu.

V tomto období je potrebné mať za sebou aj gynekologické aj ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa určuje hlavne vek bábätka.
V prípade Rh negatívnej skupiny u matky je potrebné už aj prvé vyšetrenie Rh protilátok.

Celý prvý trimester nie je vhodné prijímať syntetický vitamín A. Po ukončení tohto týždňa tehotenstva môžete prijímať vitamín A aj v tabletovej forme, aj keď uprednostňujeme v prirodzenej forme.

Životospráva ženy

V stravovaní nie sú žiadne zmeny. Je potrebné jesť primerané množstvo, neprejedať sa, minimalizovať príjem sladkosti, vylúčiť kávu a kofeínové prípravky. Lieky užívať len po porade s lekárom. ViacLieky v tehotenstve
Potrebná je telesná aktivita. Rizikové športy a aktivity s prílišným používaním brušného lisu nie sú vhodne. Viac  Šport v tehotenstve.

Čo sa deje s mamičkou

I napriek tomu, že sa už pravdepodobne cítite lepšie, nesužujú vás nevoľnosti, zvracanie, nemáte enormné výkyvy nálad, dbajte o to, čo jete a veľa oddychujte.

Tehotenstvo je pre organizmus záťažou a práve počas neho je dôležité, oveľa viac ako inokedy, počúvať jeho signály. Riziko spontánneho potratu sa minimalizuje, napriek tomu k nemu pristupujte naďalej citlivo. Príroda je totiž nevyspytateľná.

Vo vašom jedálničku by nemali chýbať morské ryby (zdroj jódu), listová zelenina (zdroj kyseliny listovej), chudé mäso (zdroj železa) a mliečne výrobky (zdroj vápnika).

Ak ste vegetariánka alebo máte pocit, že zloženie vášho jedálnička neobsahuje potrebné minerály a vitamíny, poraďte sa so svojím gynekológom o užívaní doplnkových vitamínových a minerálových prípravkoch, určených špeciálne tehotným ženám (na rozdiel od „klasických“ vitamínových prípravkov totiž obsahujú zvýšené množstvo vitamínov potrebných v tehotenstve ako kyselina listová, vápnik, železo, jód, a naopak, regulované množstvo vitamínov A, D, E, K, ktoré by pri predávkovaní mohli mať škodlivý vplyv).

Vaša strava by mala mať v tomto období výživnú hodnotu cca 9 211 J (2 200 kcal). Váš hmotnostný prírastok od začiatku tehotenstva je približne 1,5 kg.

Priberanie sa prejaví najmä na páse, bruško už môže vytŕčať a pravdepodobne neoblečiete viacero kúskov zo svojho šatníka. Noste voľné a pohodlné oblečenie, nie také, ktoré vás na páse tlačí. Je čas kúpiť si niečo špeciálne pre „tehuľky“.

Ako rastie bábätko

Očká i ušká sú už na svojich miestach. Dieťa nadobudlo reflexy. Ak doň štuchnete, pomrví sa. Dlane a chodidlá odpovedajú na vonkajší stimul otváraním alebo zovretím. Dokáže sa odrážať od steny maternice, robí rôzne pohyby, krúti sa, kope nožičkami.

Vy to zatiaľ necítite, pretože je príliš malé a ľahké. Dieťatko zhruba od 11. týždňa do narodenia nepretržite vdychuje plodovú vodu a kyslík dostáva vďaka pupočnej šnúre. Má vytvorené všetky vnútorné orgány. Teraz už bude iba rásť a naberať silu, aby bolo po narodení životaschopné. Aj črevá sa presúvajú do vnútra brušnej dutiny a formujú sa hlasivky. 

Prenatálny screening

Počas tehotenstva vás čaká množstvo vyšetrení. Okrem štandardného merania vášho tlaku či váhy budú lekári zisťovať i vývoj vášho dieťatka.  Pomocou vyšetrení krvi, ultrazvuku a podľa informácií o ochoreniach v rodinách rodičov sa zisťujú rôzne vývojové poruchy. Tento postup sa nazýva prenatálny screening. V tomto období k nemu patrí i prvé vyšetrenie protilátok, ak je matka Rh negatívna. 

Tip MAMA a ja

Pri kúpe tehotenského oblečenia a najmä spodnej bielizne, buďte obozretné. Siahnite po bavlnených kúskoch overenej značky. Vyhnite sa lacnému oblečeniu z výpredajov a „čínskych“ obchodov, ktoré môžu obsahovať toxické,  mimoriadne škodlivé látky. Každý nový kúsok prinesený z obchodu najskôr doma dôkladne vyperte. Ak si nie ste isté pôvodom oblečenia, voľte aspoň málo výrazné farby. Takto by ste mali pristupovať i k detskej výbavičke.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: