13. týždeň tehotenstva

Bruško ešte nie je veľké, nebráni vám v pohybe, ani iných činnostiach. Preto si užívajte a vychutnávajte naplno tento svoj stav a vnímajte citlivo všetky požiadavky, ktoré prichádzajú od dieťatka. 

Čo sa deje s mamičkou

I napriek tomu, že sa už pravdepodobne cítite lepšie, nesužujú vás nevoľnosti, zvracanie, nemáte enormné výkyvy nálad, dbajte o to, čo jete a veľa oddychujte.

Tehotenstvo je pre organizmus záťažou a práve počas neho je dôležité, oveľa viac ako inokedy, počúvať jeho signály. Riziko spontánneho potratu sa minimalizuje, napriek tomu k nemu pristupujte naďalej citlivo. Príroda je totiž nevyspytateľná.

Vo vašom jedálničku by nemali chýbať morské ryby (zdroj jódu), listová zelenina (zdroj kyseliny listovej), chudé mäso (zdroj železa) a mliečne výrobky (zdroj vápnika).

Ak ste vegetariánka alebo máte pocit, že zloženie vášho jedálnička neobsahuje potrebné minerály a vitamíny, poraďte sa so svojím gynekológom o užívaní doplnkových vitamínových a minerálových prípravkoch, určených špeciálne tehotným ženám (na rozdiel od „klasických“ vitamínových prípravkov totiž obsahujú zvýšené množstvo vitamínov potrebných v tehotenstve ako kyselina listová, vápnik, železo, jód, a naopak, regulované množstvo vitamínov A, D, E, K, ktoré by pri predávkovaní mohli mať škodlivý vplyv).

Vaša strava by mala mať v tomto období výživnú hodnotu cca 9 211 J (2 200 kcal). Váš hmotnostný prírastok od začiatku tehotenstva je približne 1,5 kg.

Priberanie sa prejaví najmä na páse, bruško už môže vytŕčať a pravdepodobne neoblečiete viacero kúskov zo svojho šatníka. Noste voľné a pohodlné oblečenie, nie také, ktoré vás na páse tlačí. Je čas kúpiť si niečo špeciálne pre „tehuľky“.

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko má v tomto týždni približne 9 cm a váži asi 16 gramov. Očká i ušká sú už na svojich miestach. Dieťa nadobudlo reflexy. Ak doň štuchnete, pomrví sa. Dlane a chodidlá odpovedajú na vonkajší stimul otváraním alebo zovretím. Dokáže sa odrážať od steny maternice, robí rôzne pohyby, krúti sa, kope nožičkami.

Vy to zatiaľ necítite, pretože je príliš malé a ľahké. Dieťatko zhruba od 11. týždňa do narodenia nepretržite vdychuje plodovú vodu a kyslík dostáva vďaka pupočnej šnúre. Má vytvorené všetky vnútorné orgány. Teraz už bude iba rásť a naberať silu, aby bolo po narodení životaschopné. Aj črevá sa presúvajú do vnútra brušnej dutiny a formujú sa hlasivky. 

Prenatálny screening

Počas tehotenstva vás čaká množstvo vyšetrení. Okrem štandardného merania vášho tlaku či váhy budú lekári zisťovať i vývoj vášho dieťatka.  Pomocou vyšetrení krvi, ultrazvuku a podľa informácií o ochoreniach v rodinách rodičov sa zisťujú rôzne vývojové poruchy. Tento postup sa nazýva prenatálny screening. V tomto období k nemu patrí i prvé vyšetrenie protilátok, ak je matka Rh negatívna. 

Tip MAMA a ja

Pri kúpe tehotenského oblečenia a najmä spodnej bielizne, buďte obozretné. Siahnite po bavlnených kúskoch overenej značky. Vyhnite sa lacnému oblečeniu z výpredajov a „čínskych“ obchodov, ktoré môžu obsahovať toxické,  mimoriadne škodlivé látky. Každý nový kúsok prinesený z obchodu najskôr doma dôkladne vyperte. Ak si nie ste isté pôvodom oblečenia, voľte aspoň málo výrazné farby. Takto by ste mali pristupovať i k detskej výbavičke.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: