Pozor na TOXICKÉ oblečenie!

Redakcia | 3. apríl 2019
Pozor na TOXICKÉ oblečenie!

Je neuveriteľné, koľko škodlivých látok môže obsahovať jedno tričko!

Odevy obsahujú oveľa viac toxických chemikálií, než sa pôvodne predpokladalo, aspoň to vyplýva zo štúdie Švédskeho úradu pre chemické látky.

Aké plienky?
Prečítajte si tiež:

Aké plienky?

 

Textílie a odevy sa vyrábajú mimo Európu. Nie sú dostatočne kontrolované 

Pri výrobe oblečenia sa spotrebuje značné množstvo chemických látok, okolo troch kilogramov na kilo textilu. Mnohé z týchto látok, ako konzervačné prostriedky alebo látky predchádzajúce plesni, spôsobujú alergie. Niektoré chemikálie môžu spôsobiť rakovinu alebo narušiť hormonálny systém, či dokonca ľudskú DNA, ako napríklad arylamíny vznikajúce v azofarbivách.

„Mnohé z používaných chemických látok neboli hodnotené zo zdravotného hľadiska a neustále sa zavádzajú nové chemikálie, o ktorých vieme len málo,“ zareagovala na štúdiu Marianne Jarlová, ombudsmanka Švédskej asociácie astmatikov a alergikov.

Správa Švédskeho úradu pre chemické látky identifikovala 2 400 látok, z ktorých okolo desať percent môže predstavovať hrozbu ako pre ľudí, tak pre životné prostredie.

„Textílie sa vyrábajú spravidla mimo Európy,“ podotkla Jarlová a dodala: „To znamená, že nedochádza k aplikácii európskej smernice pre chemické látky, zvanej REACH. V Ázii majú chemické predpisy plno dier a dovážajúce štáty nemusia vôbec vedieť, aké chemikálie boli pri výrobe použité.

Je teda zrejmé, že nielen zloženie potravín je treba sledovať. Nakupujte aj "zdravé" oblečenie.  

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: