Aké plienky?
Uvažujete o tom, aké plienky budú vhodné pre vaše dieťa? Skúšajte a vyberte si správne.
Plienky predstavujú nevyhnutnú súčasť pri starostlivosti o dieťa. V minulosti sa používali jedine látkové plienky. V súčasnosti v snahe odbremeniť ženu počas starostlivosti o dieťa a zároveň z komerčných dôvodov ich používanie ustupuje do pozadia. Verejnosť sa orientuje skôr na jednorazové plienky.
Všeobecne o plienkach
Každé plienky majú svoje výhody a nevýhody.
Správne plienky sú tie, ktoré zabezpečia správny vývoj bedrových kĺbov, zamedzia alebo znižia riziko kožných problémov, zabezpečia alebo nenarušia normálny vývoj spermii, vylúčia možnosť prieniku nežiaducích látok, ktoré obsahujú, zabezpečia rýchlu a pohodlnú starostlivosť o novorodenca a dojča. Zdravotný rozdiel medzi látkovými a jednorazovými plienkami nie je dokumentovaný, obidvoje spĺňajú medicínske kritéria pre používanie u novorodencov a dojčiat.
Ekologická záťaž
Vzhľadom na to, že žijeme na tejto planéte, je vhodné brať ohľad aj na životné prostredie.
Ekologická záťaž u jednorazových plienok je obrovská.
Ekologická záťaž nie je len obrovské množstvo odpadu pri ich používaní, ale aj vysoká energetická náročnosť pri ich výrobe. Dieťa za prebaľovacie obdobie (približne 2 roky) vyprodukuje asi jednu odpadu.
Látkové plienky majú nižšiu energetickú náročnosť pri výrobe, neprodukujú odpad, energetická náročnosť pri ich udržiavaní (pranie, plákanie) je výrazne menšia.
Časová náročnosť pri používaní
Používanie jednorazových plienok sa zdá časovo nenáročné, avšak nie je to tak. Do času je potrebné zahrnúť nakupovanie, sledovanie akciových cien a vynášanie.
Časová náročnosť pri používaní látkových plienok je nižšia, ak je k dispozícii automatická práčka. Žehlenie pri nových materiáloch takisto odpadá, alebo nie potrebné.
Výhody a nevýhody látkových plienok
Nevýhody
- Pranie a sušenie. Je potrebný dostatočný priestor hlavne nasušenie.
- Pri praní vyžadujú dostatočné vypláchanie, aby v nich nezostávali zvyšky prášku, ktoré by mohli dráždiť jemnú pokožku dieťaťa.
- Malá dostupnosť, takmer sa nepredávajú.
Výhody
- nízka energetická náročnosť pri výrobe a používaní
- menšia spotreba materiálu pri ich výrobe
- sú vyrábané z prírodných materiálov
- nevytvárajú tuhý domáci odpad
- používanie je lacné
- dieťa sa skôr naučí na nočník ako pri používaní jednorazových plienok
- sú vzdušné, nedochádza tak často k prehrievaniu pohlavných orgánov hlavne u chlapcov, čo môže mať neskoršie následky na plodnosť
- majú dobrú saciu a tesniacu schopnosť v kombinácii sa nohavičkami, málokedy je potrebné dieťa umývať celé.
Výhody a nevýhody jednorazových plienok
Sú vyrobené z priepustnej fólie (propylenovej), nasakavej vložky.
Nevýhody
- veľké množstvo surovín potrebné na výrobu
- veľké množstvo nerecyklovateľného domáceho odpadu
- finančná náročnosť
- dieťa si horšie zvyká na udržiavanie čistoty
- nie všetky plienky dobre tesnia, často je potrebné umývať celé sušenie
Výhody
- žiadna práca s praním a sušením
- výhodné hlavne pri cestovaní
- vždy sú pripravené
Existujú ekoplienky, ktoré sú recyklovateľné.
Čo je treba si všímať pri nákupe plienok
Látkové plienky
- Existujú dve veľkosti. Nie je nevyhnuté kupovať menšiu veľkosť, bábätko skoro vyrastie. Ak sa rozhodnete aj pre menšie, tak kúpte naozaj len zopár.
- Existujú aj plienky vyrobené z bio-bavlny.
Jednorazové plienky
- Kupujte vždy len veľkosť, ktorá je vhodná pre Vaše dieťa. Veľké plienky netesnia obmedzujú dieťa v pohybe, pôsobia negatívne na vývoj kĺbov. Malé plienky spôsobujú kožné odreniny, zapareniny, dieťa sa necíti pohodlne.
- Ak chcete znížiť vplyv na životné prostredie, kupujte plienky, ktoré nie sú bielené chlórom, teda plienky z nebielenej buničiny.
- Plienky nespaľujte v domácom ohnisku, pretože horením z nich vznikajú nebezpečné plyny.
Odporúčania
Jednoznačné odporúčanie na používanie typu plienok nie je. Je na vás, ktoré plienky použijete. Ani zo zdravotného hľadiska nie sú jedny alebo druhé uprednostňované.
Ak ste človek mysliaci ekologicky, ak chcete ušetriť potom je najvhodnejšia kombinácia plienok. Doma a cez deň používať látkové plienky, v noci a pri cestovaní je používať jednorazové plienky.