12. týždeň tehotenstva

Teraz si môžete tehotenstvo začať užívať plnými dúškami. Ak ste doteraz vaše tehotenstvo držali pod rúškom tajomstva, môžete túto novinu smelo oznámiť rodine a priateľom.

Je to 12. týždeň od poslednej menštruácie a 10. týždeň od počatia.

Ako rastie dieťatko

V tomto období môže mať približne  6 - 9cm a vážiť okolo 14 - 20g.

Vonkajšie pohlavné ústrojenstvo chlapčeka a dievčatka sa už zreteľne líšia. Pri troche šťastia možno na ultrazvuku rozpoznať, či čakáte chlapca alebo dievča. 

Všetky dôležité orgány sú už na svojom mieste a mozog, nervy, ako aj svaly začínajú fungovať. Ruky a prsty sú kompletné. Kosti, vďaka ukladaniu vápnika, začínajú tvrdnúť. Dieťatko sa neustále pohybuje, kope nožičkami a vystiera sa. Ale vy to ešte stále necítite. Bábätko má vyvinuté aj reflexy a je schopné mimických pohybov tváre. Usmieva sa a mračí, vie zaťať prsty v päsť. Vie si dokonca cmúľať palec. Vyvíjajú sa mu hlasivky a začínajú sa im tvoriť hormóny. Koža je veľmi senzitívna. 

Bábätko je už kompletne  vyvinuté, teraz už len rastie, spolu s nim rastú aj orgány. Hlavička tvorí asi 1/3 dĺžky tela. Očká sú stále zavreté a chránené pred plodovou vodou. Srdiečko je počuteľné aj stetoskopom, bije rýchlosťou 110/160min.

Placenta rastie a je už väčšia ako plod.

Čo sa deje s mamičkou

Doteraz vaše vaječníky produkovali hormóny, ktoré podporovali (čiže udržiavali) tehotenstvo. Odteraz preberá túto úlohu v plnej miere placenta. Od konca tohto týždňa môžete pozorovať zmeny svojich telesných proporcií – hlavne pŕs a dolnej časti tela.

Ak je to vaše prvé tehotenstvo, približne v tomto týždni vám začne rásť bruško (ak čakáte druhé a ďalšie dieťa, bruško už pravdepodobne máte). Váš bazálny metabolizmus pracuje na plné obrátky, v období tehotenstva je to o 20 – 25 % viac než počas bežného života.

Z tohto dôvodu môžete mať vyššiu kalorickú spotrebu. Mala by sa pohybovať okolo 12 600 kJ denne (= asi 3 000 kcal). Maternica sa zväčšuje až nad lonovú kosť. Na bruchu sa vám dôsledkom hormonálnych zmien môže objaviť zvislá čiara, ktorá však po pôrode vybledne. Telo si robí energetické zásoby a pokrýva z nej zvýšené nároky pre vás i vaše dieťatko.

Ak ste zamestnaná, je vhodné o vašej gravidite povedať zamestnávateľovi. Vaše tehotenstvo totiž zákon ochraňuje a preto je povinnosťou zamestnávateľa upraviť vám pracovné podmienky tak, aby neohrozili priebeh tehotenstva. Vyhlášky určujú také práce, ktoré tehotná žena vykonávať nemôže. Navyše, potvrdenie o vašom tehotenstve vás chráni pred výpoveďou zo strany zamestnávateľa.

Vyšetrenia v poradni

V období okolo 12. - 14. týždňa podstúpite ultrazvukové vyšetrenie zamerané najmä na vyšetrenie šijového prejasnenia. Meria sa šírka nahromadenej tekutiny v oblasti šije plodu. Všetky plody majú v tomto období v oblasti šije určité množstvo tekutiny, ale plody postihnuté Downovým syndrómom majú obvykle tekutiny viac. Odoberá sa i krv na tehotenský plazmatický proteín (ext. zdroj PAPP-A). Výsledky sa vyhodnocujú spoločne s ďalšími testami v 2. trimestri.

Nezabúdajte na to, že je potrebné úplne vylúčiť alkohol a naďalej platí opatrnosť pri užívaní liekov, aj keď najrizikovejšie obdobie je už za vami. 

Tip MAMA a ja

Nezabudnite sa počas tehotenstva starať i o pokožku svojho tela. S jeho rastúcim objemom môže dôjsť k vzniku tzv. strií. Sú to jazvičky, ktoré na pokožke tvoria červenkasté až fialové pásiky. Vznikajú v dôsledku nedostatočnej elasticity pokožky na brušku, zadku, stehnách, i prsiach budúcej mamičky. Natierajte sa každý deň. nemusíte kupovať žiadne drahé prípravky. Ideálne sú prírodné oleje, najmä šípkový, mandľový, kokosový, alebo aj olivový. Aplikujte ich po sprche či kúpeli na ešte vlhkú pokožku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: