11. týždeň tehotenstva

Čo sa deje s mamičkou

Pravdepodobne vás ešte stále trápia ranné nevoľnosti. Pocit nutkania na zvracanie vás môže trápiť i pri umývaní zubov. Čo je však pozitívne, s blížiacim sa koncom tretieho trimestra tieto problémy pravdepodobne vymiznú. A vy si budete môcť konečne začať tehotenstvo naplno vychutnávať.

Zmeny môžete vnímať i na kvalite vlasov a pokožky. Niektorým ženám vlasy zhustnú, iným zase začnú viac vypadávať. Je to spôsobené vysokými hladinami hormónov v tehotenstve. 

Pokiaľ vaše tehotenstvo prebieha bez problémov, budete prenatálnu poradňu u svojho gynekológa navštevovať jeden krát za mesiac. Ak ste doteraz neabsolvovali ultrazvukové vyšetrenie, dozaista vám ho lekár urobí v tomto období.

Sleduje sa ním najmä veľkosť dieťatka, či nejde o viacpočetné tehotenstvo a vylučujú sa prípadné genetické poruchy. Gynekológ by mal pri každej návšteve skontrolovať i srdcový rytmus dieťatka. V poradni vám budú pravidelne kontrolovať i krvný tlak, pulz, hmotnosť a moč. Súčasťou je vždy i vaginálne vyšetrenie, pri ktorom lekár kontroluje stav vášho maternicového hrdla.

Vyšetrenia v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Vyšetrenia v tehotenstve

Ako rastie bábätko

Dieťatko môže v tomto týždni gravidity merať približne 8 cm a dosahovať hmotnosť asi 15 gramov. Stále má nepomerne väčšiu hlavičku k ostatnej časti tela.

Žalúdok dieťaťa už tvorí žalúdočnú šťavu a začínajú správne fungovať obličky. Od tohto obdobia je možné zaznamenať i prvé reakcie mozgovej kôry. V jedenástom týždni sa dieťatku začínajú objavovať i veľmi mäkké nechtíky. Ušká, ktoré sa doteraz vytvárali na krku sa presúvajú na stranu hlavy. Viečka zostávajú stále zrastené, ale pod nimi prebieha vývoj dúhoviek.

Vyvíjajú sa črevá, ktoré sú však väčšie ako bruško. Čo je naozaj veľmi zvláštne, ich časť sa nachádza v pupočníku. Ďalším vývinom sa to samozrejme upraví a všetky črevá sa presunú do brušnej dutiny. Rastú i ďalšie orgány - mozog, pľúca, obličky a pečeň. Dieťatko vie už v tomto štádiu prehĺtať a produkovať moč

Tip MAMA a ja

Všetko, čo si aplikujte na pokožku sa prenáša do tela. Farby na vlasy, ktoré väčšina žien používa, obsahujú chemické látky. Dnes už síce nie sú také agresívne ako kedysi, počas tehotenstva však vyberajte uvážlivo. Alebo skúste siahnuť po čisto prírodných prostriedkoch. Na svetlé vlasy môžete použiť odvar z rumančeka alebo koreňa kostihoja. Nechajte na vlasoch pôsobiť maximálne 10 minút. Hnedovlasé mamičky môžu siahnuť po žihľave, orechoch, šalvii, gaštanoch, či klinčekoch. Tmavšie vlasy majú viac pigmentu, preto odvar nechajte pôsobiť pol hodinu. Hrdzavé odtiene vlasov zintenzívnite napríklad pomocou papriky, šípok, či ibišteka. Nechajte pôsobiť maximálne 20 minút. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: