11. týždeň tehotenstva
Ako rastie dieťatko
V tomto období môže mať bábätko dĺžku až 5 - 8cm a vážiť 10 - 15g. Je to však individuálne.
Stále má nepomerne väčšiu hlavičku k ostatnej časti tela. Žalúdok dieťaťa už tvorí žalúdočnú šťavu a začínajú správne fungovať obličky. Od tohto obdobia je možné zaznamenať i prvé reakcie mozgovej kôry. V jedenástom týždni sa dieťatku začínajú objavovať i veľmi mäkké nechtíky. Ušká, ktoré sa doteraz vytvárali na krku sa presúvajú na stranu hlavy. Viečka zostávajú stále zrastené, ale pod nimi prebieha vývoj dúhoviek.
Bábätko má vyvinuté všetky orgány, vylepšuje sa ich štruktúra a funkcia. Hýbe sa, otvára ústa, zíva, má fázu spánku a fázu bdenia, hýbe prstami, dotýka sa ostatných častí tela.
Bábätko už prekonalo veľmi citlivé obdobie na vznik vrodených chýb.
Napriek tomu je potrebné sa vyhýbať infekciám, pretože napríklad prekonanie ovčích kiahní, alebo rubeoly aj v tomto období, nie je pre dieťatko úplne bezpečné.
Čo sa deje s mamičkou
Normálnym javom je zvýraznený výtok z pošvy. Ak je výtok číry alebo biely, nie sú prítomné iné príznaky, je to následkom hormonálnej činnosti.
Starostlivosť o chrup počas tehotenstva
Vyšetrenia v poradni
Pokiaľ vaše tehotenstvo prebieha bez problémov, budete prenatálnu poradňu u svojho gynekológa navštevovať jeden krát za mesiac. Ak ste doteraz neabsolvovali ultrazvukové vyšetrenie, dozaista vám ho lekár urobí v tomto období.
Sleduje sa ním najmä veľkosť dieťatka, či nejde o viacpočetné tehotenstvo a vylučujú sa prípadné genetické poruchy. Gynekológ by mal pri každej návšteve skontrolovať i srdcový rytmus dieťatka. V poradni vám budú pravidelne kontrolovať i krvný tlak, pulz, hmotnosť a moč. Súčasťou je vždy i vaginálne vyšetrenie, pri ktorom lekár kontroluje stav vášho maternicového hrdla.
Vyšetrenia v tehotenstve
Tip MAMA a ja
Všetko, čo si aplikujte na pokožku sa prenáša do tela. Farby na vlasy, ktoré väčšina žien používa, obsahujú chemické látky. Dnes už síce nie sú také agresívne ako kedysi, počas tehotenstva však vyberajte uvážlivo. Alebo skúste siahnuť po čisto prírodných prostriedkoch. Na svetlé vlasy môžete použiť odvar z rumančeka alebo koreňa kostihoja. Nechajte na vlasoch pôsobiť maximálne 10 minút. Hnedovlasé mamičky môžu siahnuť po žihľave, orechoch, šalvii, gaštanoch, či klinčekoch. Tmavšie vlasy majú viac pigmentu, preto odvar nechajte pôsobiť pol hodinu. Hrdzavé odtiene vlasov zintenzívnite napríklad pomocou papriky, šípok, či ibišteka. Nechajte pôsobiť maximálne 20 minút.