11. týždeň tehotenstva

Vývoj plodu

Plod je dlhý 5,5 - 8cm   a váži 10-15g

Plod má  vyvinuté všetky orgány, vylepšuje sa ich štruktúra a funkcia, mozog stále rastie, diferencuje sa na pravú a ľavú hemisféru, pribúdajú mozgové bunky, zosilňujú sa spojenia medzi mozgom a ostatnými  časťami tela.

Vytvára sa štruktúra obličiek, plod začína močiť do plodovej vody. Plod sa jasne hýbe,  otvára ústa, zíva, má fázu spánku a fázu bdenia, hýbe prstami, dotýka sa ostatných častí tela. Plod už prekonal veľmi citlivé obdobie na vznik vrodených chýb.

Napriek tomu je potrebné sa vyhýbať infekciám, pretože napríklad prekonanie ovčích kiahní alebo rubeoly aj v tomto období nie je pre plod úplne bezpečné.

V prípade podozrenia na genetické ochorenie, alebo výskyt závažného dedičného ochorenia v rodine je možné už v tomto období urobiť genetické vyšetrenie z choriových klkov. Samozrejme musí byť na to veľmi vážny dôvod. Vyšetrenie nesie so sebou riziko potratu, preto by malo byť urobené na špecializovanom pracovisku. Vyšetrenie indikuje gynekológ spolu s genetikom. Nie je to bežné vyšetrenie.

Telesné zmeny u ženy

Začína veľmi pekné obdobie tehotenstva. Nevoľnosť, únava ustúpila. Žena ani nemá pocit, že je tehotná, nebyť rastúceho bruška. Bruško ešte nie je veľké, neobmedzuje ženu v pohybe či spánku, žena sa cíti výborne, po období možného úbytku na hmotnosti začína priberať.

Vzhľadom na zväčšujúcu sa hmotnosť maternice môže žena pociťovať bolesti v krížoch, závrate pri rýchlom vstávaní. Môžu začínať kŕče v lýtkach, ktoré môžu byť aj nedostatkom horčíka. Začína sa objavovať aj zápcha, ktorá sa dá zmierniť zvýšeným príjmom vlákniny, tekutín. V prípade neriešenej zápchy sa môžu začať objavovať hemoroidy.

Normálnym javom je zvýraznený výtok z pošvy. Ak je výtok číry alebo biely nie sú prítomné iné príznaky, je to následkom hormonálnej činnosti.

Vplyvom hormonálnych zmien môže byť prítomné aj krvácanie z ďasien. Je potrebná dbať na ústnu hygienu, umývať zuby viackrát za deň. Návšteva stomatológa je vhodná. Tehotným ženám zdravotné poisťovne preplácajú preventívne stomatologické prehliadky častejšie ako ostatnej populácii.

Čo sa deje s mamičkou

Pravdepodobne vás ešte stále trápia ranné nevoľnosti. Pocit nutkania na zvracanie vás môže trápiť i pri umývaní zubov. Čo je však pozitívne, s blížiacim sa koncom tretieho trimestra tieto problémy pravdepodobne vymiznú. A vy si budete môcť konečne začať tehotenstvo naplno vychutnávať.

Zmeny môžete vnímať i na kvalite vlasov a pokožky. Niektorým ženám vlasy zhustnú, iným zase začnú viac vypadávať. Je to spôsobené vysokými hladinami hormónov v tehotenstve. 

Pokiaľ vaše tehotenstvo prebieha bez problémov, budete prenatálnu poradňu u svojho gynekológa navštevovať jeden krát za mesiac. Ak ste doteraz neabsolvovali ultrazvukové vyšetrenie, dozaista vám ho lekár urobí v tomto období.

Sleduje sa ním najmä veľkosť dieťatka, či nejde o viacpočetné tehotenstvo a vylučujú sa prípadné genetické poruchy. Gynekológ by mal pri každej návšteve skontrolovať i srdcový rytmus dieťatka. V poradni vám budú pravidelne kontrolovať i krvný tlak, pulz, hmotnosť a moč. Súčasťou je vždy i vaginálne vyšetrenie, pri ktorom lekár kontroluje stav vášho maternicového hrdla.

Vyšetrenia v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Vyšetrenia v tehotenstve

Ako rastie bábätko

 Stále má nepomerne väčšiu hlavičku k ostatnej časti tela.

Žalúdok dieťaťa už tvorí žalúdočnú šťavu a začínajú správne fungovať obličky. Od tohto obdobia je možné zaznamenať i prvé reakcie mozgovej kôry. V jedenástom týždni sa dieťatku začínajú objavovať i veľmi mäkké nechtíky. Ušká, ktoré sa doteraz vytvárali na krku sa presúvajú na stranu hlavy. Viečka zostávajú stále zrastené, ale pod nimi prebieha vývoj dúhoviek.

Vyvíjajú sa črevá, ktoré sú však väčšie ako bruško. Čo je naozaj veľmi zvláštne, ich časť sa nachádza v pupočníku. Ďalším vývinom sa to samozrejme upraví a všetky črevá sa presunú do brušnej dutiny. Rastú i ďalšie orgány - mozog, pľúca, obličky a pečeň. Dieťatko vie už v tomto štádiu prehĺtať a produkovať moč

Tip MAMA a ja

Všetko, čo si aplikujte na pokožku sa prenáša do tela. Farby na vlasy, ktoré väčšina žien používa, obsahujú chemické látky. Dnes už síce nie sú také agresívne ako kedysi, počas tehotenstva však vyberajte uvážlivo. Alebo skúste siahnuť po čisto prírodných prostriedkoch. Na svetlé vlasy môžete použiť odvar z rumančeka alebo koreňa kostihoja. Nechajte na vlasoch pôsobiť maximálne 10 minút. Hnedovlasé mamičky môžu siahnuť po žihľave, orechoch, šalvii, gaštanoch, či klinčekoch. Tmavšie vlasy majú viac pigmentu, preto odvar nechajte pôsobiť pol hodinu. Hrdzavé odtiene vlasov zintenzívnite napríklad pomocou papriky, šípok, či ibišteka. Nechajte pôsobiť maximálne 20 minút. 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: