11. týždeň tehotenstva

Ako rastie dieťatko

V tomto období môže mať bábätko dĺžku až 5 - 8cm  a vážiť 10 - 15g. Je to však individuálne.  

Stále má nepomerne väčšiu hlavičku k ostatnej časti tela. Žalúdok dieťaťa už tvorí žalúdočnú šťavu a začínajú správne fungovať obličky. Od tohto obdobia je možné zaznamenať i prvé reakcie mozgovej kôry. V jedenástom týždni sa dieťatku začínajú objavovať i veľmi mäkké nechtíky. Ušká, ktoré sa doteraz vytvárali na krku sa presúvajú na stranu hlavy. Viečka zostávajú stále zrastené, ale pod nimi prebieha vývoj dúhoviek.

Vyvíjajú sa črevá, ktoré sú však väčšie ako bruško. Čo je naozaj veľmi zvláštne, ich časť sa nachádza v pupočníku. Ďalším vývinom sa to samozrejme upraví a všetky črevá sa presunú do brušnej dutiny. Rastú i ďalšie orgány - mozog, pľúca, obličky a pečeň. Dieťatko vie už v tomto štádiu prehĺtať a produkovať moč. 

Bábätko má vyvinuté všetky orgány, vylepšuje sa ich štruktúra a funkcia. Hýbe sa,  otvára ústa, zíva, má fázu spánku a fázu bdenia, hýbe prstami, dotýka sa ostatných častí tela.

Bábätko už prekonalo veľmi citlivé obdobie na vznik vrodených chýb.

Napriek tomu je potrebné sa vyhýbať infekciám, pretože napríklad prekonanie ovčích kiahní, alebo rubeoly aj v tomto období, nie je pre dieťatko úplne bezpečné.

Čo sa deje s mamičkou

Ešte stále vás môžu trápiť ranné nevoľnosti. Pocit nutkania na zvracanie vám môže komplikovať i umývanie zubov. Čo je však pozitívne, s blížiacim sa koncom prvého trimestra tieto problémy pravdepodobne vymiznú. A vy si budete môcť konečne začať tehotenstvo naplno vychutnávať. Bruško ešte nie je veľké, neobmedzuje v pohybe či spánku, po období možného úbytku na hmotnosti začínate priberať.
Zmeny môžete vnímať i na kvalite vlasov a pokožky. Niektorým ženám vlasy zhustnú, iným zase začnú viac vypadávať. Je to spôsobené vysokými hladinami hormónov v tehotenstve. 

Vzhľadom na zväčšujúcu sa hmotnosť maternice môžete pociťovať bolesti v krížoch, závrate pri rýchlom vstávaní. Nepríjemné sú kŕče v lýtkach, ktoré môžu signalizovať nedostatok horčíka. 

Normálnym javom je zvýraznený výtok z pošvy. Ak je výtok číry alebo biely, nie sú prítomné iné príznaky, je to následkom hormonálnej činnosti.
Vplyvom hormonálnych zmien môže byť prítomné aj krvácanie z ďasien. Je potrebné dbať na ústnu hygienu, umývať zuby viackrát za deň. Navštívte stomatológa. Tehotným ženám zdravotné poisťovne preplácajú preventívne stomatologické prehliadky častejšie ako ostatnej populácii.

Vyšetrenia v poradni

Pokiaľ vaše tehotenstvo prebieha bez problémov, budete prenatálnu poradňu u svojho gynekológa navštevovať jeden krát za mesiac. Ak ste doteraz neabsolvovali ultrazvukové vyšetrenie, dozaista vám ho lekár urobí v tomto období. 

Sleduje sa ním najmä veľkosť dieťatka, či nejde o viacpočetné tehotenstvo a vylučujú sa prípadné genetické poruchy. Gynekológ by mal pri každej návšteve skontrolovať i srdcový rytmus dieťatka. V poradni vám budú pravidelne kontrolovať i krvný tlak, pulz, hmotnosť a moč. Súčasťou je vždy i vaginálne vyšetrenie, pri ktorom lekár kontroluje stav vášho maternicového hrdla. 

V prípade podozrenia na genetické ochorenie, alebo výskyt závažného dedičného ochorenia v rodine,  je možné už v tomto období urobiť genetické vyšetrenie z choriových klkov (ext. zdroj choriové klky). Samozrejme, musí byť na to veľmi vážny dôvod. Vyšetrenie nesie so sebou riziko potratu, preto by malo byť urobené na špecializovanom pracovisku. Vyšetrenie indikuje gynekológ spolu s genetikom. Nie je to bežné vyšetrenie.

Vyšetrenia v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Vyšetrenia v tehotenstve

Tip MAMA a ja

Všetko, čo si aplikujte na pokožku sa prenáša do tela. Farby na vlasy, ktoré väčšina žien používa, obsahujú chemické látky. Dnes už síce nie sú také agresívne ako kedysi, počas tehotenstva však vyberajte uvážlivo. Alebo skúste siahnuť po čisto prírodných prostriedkoch. Na svetlé vlasy môžete použiť odvar z rumančeka alebo koreňa kostihoja. Nechajte na vlasoch pôsobiť maximálne 10 minút. Hnedovlasé mamičky môžu siahnuť po žihľave, orechoch, šalvii, gaštanoch, či klinčekoch. Tmavšie vlasy majú viac pigmentu, preto odvar nechajte pôsobiť pol hodinu. Hrdzavé odtiene vlasov zintenzívnite napríklad pomocou papriky, šípok, či ibišteka. Nechajte pôsobiť maximálne 20 minút. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: