Starostlivosť o chrup počas tehotenstva
Tehotenstvo patrí nepochybne k jednému z najkrajších období v živote ženy. V organizme budúcej mamičky prebieha množstvo hormonálnych zmien, ktoré ovplyvňujú orgány aj tkanivá, dutinu ústnu nevynímajúc. S obdobím tehotenstva a chrupom sa spája mnoho mýtov a fám, ako napr. väčšia kazivosť zubov, zápal či krvácanie ďasien. Ako to je teda v skutočnosti?
Zmeny na ďasnách a sliznici dutiny ústnej u tehotnej ženy
Hormonálne zmeny v tehotenstve, najmä zvýšená hladina estrogénov, pôsobia vo veľkej miere na ďasná. V oblasti zubného aparátu dochádza k zmnoženiu krvných ciev a následne k zvýšenej priepustnosti ďasien pre škodliviny pochádzajúce z bakteriálneho plaku. Tak dochádza k tehotenskej gingivitíde, zápalu ďasien a parodontitíde.
Počas tehotenstva žene môžu ale aj nemusia krvácať ďasná. Ak ju krvácanie ďasien trápilo aj pred tehotenstvom, je potrebné ho liečiť. Zápal v ústnej dutine tehotenstvom nezískate, získate ho len nesprávnou hygienou a stravovacími návykmi. Parodontitídu netreba zanedbávať – neliečená môže byť príčinou rizikového tehotenstva, predčasného pôrodu či nízkej pôrodnej hmotnosti dieťatka.
Prečítajte si: Abeceda vitamínov pre tehotnú
Zmeny na sklovine a zubný kaz
Okrem hormonálnych zmien sa na kazivosti zubov v období tehotenstva veľkou mierou podieľajú predovšetkým
- časté jedenie sladkých a kyslých potravín,
- tehotenská nevoľnosť a vracanie,
- nedostatočná hygiena dutiny ústnej.
V období tehotenstva sa mení vnímanie chuti, žena prijíma potravu častejšie, často uprednostňuje kyslé či sladké potraviny. Časté jedenie a konzumácie spomenutých potravín podporujú množenie baktérií v dutine ústnej, ktoré spôsobujú odvápňovanie skloviny.
Ide o kyselinu mliečnu, ktorá sa vytvorí do 2 minút po vložení sústa do úst. Túto kyselinu dokážu zneutralizovať sliny, avšak až po 30 minútach od skončenia konzumácie potravy. pH v dutine ústnej sa stáva neutrálnym, k poškodzovaniu skloviny nedochádza a odvápnená sklovina sa regeneruje.
Ak však dôjde k ďalšiemu príjmu potravy pred uplynutím týchto 30 minút, pH v ústnej dutine prudko klesá, tvorí sa kyselina mliečna a dochádza k poškodeniu skloviny. Ak je pH v ústnej dutine počas celého dňa nízke, dochádza k vzniku zubného kazu.
Sladké potraviny sú zdrojom cukrov, ktoré sa v priebehu niekoľkých minút kvasným procesom premenia na kyseliny, ktoré naleptávajú a odvápňujú zubnú sklovinu.
Kyslé potraviny (napr. kyslé uhorky, kapusta, citrusové plody, džúsy, ale aj perlivé minerálne vody) obsahujú kyseliny, ktoré poškodzujú sklovinu priamo.
Ženám trpiacim tehotenskou nevoľnosťou a vracaním sa môže chrup kaziť viac. Je to spôsobené vylučovaním kyslého obsahu žalúdka (kyselina žalúdočná je veľmi agresívna a veľmi rýchlo naleptáva sklovinu).
Preto je dôležité bezprostredne po vracaní zuby nečistiť, lebo mäkká, naleptaná sklovina sa ešte viac poškodzuje. Preto sa odporúča dôkladne vypláchnuť niekoľkokrát ústa čistou alebo fluoridovanou vodou, zuby vyčistiť až po cca 20 - 30 minútach, kedy sa pH v dutine ústnej zneutralizuje.
Prečítajte si: Tehotenská gingivitída: zuby trápia aj tehuľky
Tipy na zdravý chrup počas tehotenstva
- potravu prijímať v pravidelných časových intervaloch, aspoň s dvojhodinovými prestávkami medzi jednotlivými jedlami,
- vyplachovať si ústa čistou alebo fluoridovanou vodou po každom jedle alebo vypití sladkých či kyslých nápojov,
- po konzumácii kyslých potravín si hneď nečistiť zuby, ústa len vypláchnuť,
- po zvracaní nečistiť hneď zuby zubnou kefkou, dutinu ústnu len vypláchnuť čistou alebo fluoridovanou vodou,
- zuby si čistiť pravidelne 2xdenne – ráno a večer mäkkou zubnou kefkou, večer nezabúdať ani na čistenie medzizubných priestorov,
- pri starostlivosti o hygienu dutiny ústnej používať fluoridové prípravky (zubná pasta, ústna voda) s antibakteriálnymi zložkami (pôsobia protizápalovo),
- dodržiavať zásady zdravej životosprávy a stravovania, vyhýbať sa pojedaniu sladkých potravín medzi hlavnými jedlami, uprednostňovať mliečne výrobky, ryby, syry, surovú zeleninu a ovocie, nesladené minerálne vody,
- pri varení používať fluoridovanú soľ,
- zanechať fajčenie,
- navštíviť minimálne 2 - 3x dentálnu hygieničku a zubného lekára - v prvom trimestri sa skontroluje stav chrupu, vysvetlia žene, ako sa správne starať o dutinu ústnu, dohodnú sa na ďalšom stretnutí. V druhom trimestri je nutné ošetriť pokazený chrup, odstrániť hrubé nánosy zubného kameňa. V treťom trimestri je žena edukovaná o starostlivosť o dutinu ústnu svojho dieťatka v prvých mesiacoch jeho života.
Starostlivosť o chrup počas tehotenstva patrí k dôležitej súčasti starostlivosti o zdravie ženy v tomto období. Zubný kaz nie je dedičný, dedičné sa nesprávne návyky v oblasti hygieny dutiny ústnej a stravovaní.
Prečítajte si:
Lekár radí: Tehuľka pod drobnohľadom alebo Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
To je príčinou vzniku zubného kazu u rodičov a neskôr aj u ich detí. Ak sa však budúca mamička o svoj chrup stará správne, ostane jej chrup aj chrup jej dieťaťa zdravý. Stav chrupu tehotnej ženy závisí teda len na nej.
Prečítajte si: Pekná aj v tehotenstve