10. týždeň tehotenstva
Je to 10. týždeň v od poslednej menštruácie a 8. týždeň od počatia.
Vývoj plodu
Veľkosť plodu je približne 3cm a 3g, na konci 10. týždňa môže dosahovať až 7cm a 4,5g.
Vonkajší tvar plodu sa nemení, hlavička je stále väčšia oproti ostatnej časti tela, plod sa hýbe, žena však ešte pohyby necíti. Veľký rozvoj sa deje v mozgu, kde sa tvoria nové nervové bunky a mozgové štruktúry.
V tomto období sa začínajú diať aj hormonálne zmeny plodu, ktoré predtým neboli. U plodov mužského pohlavia sa začína tvoriť testosterón – mužský pohlavný hormón. Vyvíja sa tráviaci trakt. Plod začína prehĺtať plodovú vodu, chuťové orgány sú vyvinuté tak, že začína rozlišovať chute.
Telesné zmeny u ženy
Maternica je podstatne zväčšená, dosahuje dvojnásobné rozmery ako pred tehotenstvom. Môžete mať problém s mastným vlasmi alebo kožné problémy, ktoré súvisia s produkciou istých hormónov.
Tehotenská nevoľnosť ustupuje, ale zmena nálad, precitlivenosť sa môže zvýrazňovať. Je to spojené aj s obavami jednak o priebeh tehotenstva, jednak o postavu, ktorá sa mení a spojené s neistotou, alebo bude žena vyzerať po pôrode. Avšak pri dobrej životospráve, neprejedaní sa, dostatočnom pohybe, udržiavaní váhy v medziach normy, nie sú tieto obavy bezpredmetné.
V tomto štádiu by ste už v každom prípade mali mať za sebou gynekologické vyšetrenie a je čas na prvé ultrazvukové vyšetrenie.
Životospráva
Keďže počas tohto obdobia (v podstate až do konca tretieho mesiaca gravidity) dochádza k najvýraznejším zmenám v dozrievaní vnútorných orgánov, pokúste sa zabezpečiť si pokoj a pohodu. Vyhýbajte sa infekciám (preplneným autobusom alebo hromadným akciám). Neužívajte zbytočne žiadne lieky, vaše dieťatko ich konzumuje s vami. A snažte sa zabezpečiť sebe i jemu zdravý spôsob života.
Čo sa deje s mamičkou
Máte veľmi vysoké hladiny hormónov a tie spôsobujú vaše zvýšené emocionálne prežívanie. Začínate pomaly priberať a bruško sa zväčšuje. Pre mamičku nie je dobrý vysoký hmotnostný prírastok počas gravidity. Za primerané sa považuje ak priberiete 13 – 15 kilogramov do konca tehotenstva.
Na to je ideálny pestrý, ľahko stráviteľný a vyvážený jedálniček. Skúste obmedziť spotrebu soli. Tá zadržiava v tele vodu a to spôsobuje opuch končatín. Stúpa i vaša pulzová frekvencia dôsledkom zvýšeného objemu krvi v tele. Môžete sa viac potiť. Maternica dosahuje veľkosť pomaranča. Pokračuje i vývoj placenty.
Nie je gestóza ako gestóza
Ako rastie bábätko
Bábätko je v maternici skrútené, hlavička smeruje k hrudníku a nožičky sú skrčené. Jeho dĺžka sa preto meria od vrcholu hlavičky po bedrá. Je to samozrejme veľmi individuálne.
Zdokonaľujú sa prvé nervové dráhy a dieťatko už v tomto týždni reaguje na bolestivý podnet (tzv. nocicepcia). O pohlaví vášho dieťaťa sa rozhodlo v momente oplodnenia. Teraz sa však začínajú vytvárať základy vonkajšieho genitálu dieťaťa. Nie sú ešte dobre viditeľné, preto vám lekár pohlavie nevie povedať. Prsty a palce na rukách a nohách sa oddeľujú a chvostík sa pomaly stráca. Bábätko už dokonca cíti aj chuť a začínajú sa mu tvoriť zárodky budúcich zúbkov. Srdiečko je kompletne vyvinuté. Počas každej poradne by mal lekár kontrolovať jeho ozvy.
Tip MAMA a ja
Ak vás sprevádzajú tehotenské chute, nesiahnite hneď po prvej pochutine, ktorú doma nájdete. Je dôležité pre vás i pre vaše dieťatko, aby ste jedli kvalitné a výživovo hodnotné potraviny. Preto si namiesto chipsov z obchodu pripravte vlastné, napríklad zelerové alebo cviklové. Nakrájajte túto zeleninu na tenké plátky, jemne osoľte a opečte na olivovom oleji. Alternatívu môžete vytiahnuť i v prípade, že máte chuť na sladké. Namiesto čokolády, zákuskov a cukríkov si dajte oriešky, sušené ovocie alebo vločky ochutené javorovým sirupom.