10. týždeň tehotenstva

Je to 10. týždeň v od poslednej menštruácie a 8. týždeň od počatia.

Ako rastie dieťatko

Bábätko je v maternici skrútené, hlavička smeruje k hrudníku a nožičky sú skrčené. Jeho dĺžka sa preto meria od vrcholu hlavičky po bedrá. Je to samozrejme veľmi individuálne. Meria približne 3cm a váži 3g, na konci 10. týždňa môže dosahovať až 7cm a 4,5g.

Zdokonaľujú sa prvé nervové dráhy a dieťatko už v tomto týždni reaguje na bolestivý podnet (tzv. nocicepcia). O pohlaví vášho dieťaťa sa rozhodlo v momente oplodnenia. Teraz sa však už vytvárajú základy vonkajšieho genitálu dieťaťa. Nie sú ešte dobre viditeľné, preto vám lekár pohlavie nevie povedať. U bábätiek mužského pohlavia sa začína tvoriť testosterón – mužský pohlavný hormón. Prsty a palce na rukách a nohách sa oddeľujú a chvostík sa pomaly stráca. Bábätko už dokonca cíti aj chuť a začínajú sa mu tvoriť zárodky budúcich zúbkov. Srdiečko je kompletne vyvinuté. Počas každej poradne by mal lekár kontrolovať jeho ozvy.

Jeho hlavička je stále väčšia oproti ostatnej časti tela, hýbe sa, ale pohyby ešte necítite. Veľký rozvoj sa deje v mozgu, kde sa tvoria nové nervové bunky a mozgové  štruktúry. Dieťatko začína prehĺtať plodovú vodu. 

Čo sa deje s mamičkou

Máte veľmi vysoké hladiny hormónov a tie spôsobujú vaše zvýšené emocionálne prežívanie. Začínate pomaly priberať a bruško sa zväčšuje. Pre mamičku nie je dobrý vysoký hmotnostný prírastok počas gravidity. Za primerané sa považuje ak priberiete 13 – 15 kilogramov do konca tehotenstva.

Na to je ideálny pestrý, ľahko stráviteľný a vyvážený jedálniček. Skúste obmedziť spotrebu soli. Tá zadržiava v tele vodu a to spôsobuje opuch končatín. Stúpa i vaša pulzová frekvencia dôsledkom zvýšeného objemu krvi v tele. Môžete sa viac potiť. Maternica dosahuje veľkosť pomaranča. Pokračuje i vývoj placenty. 

Môžete mať problém s mastným vlasmi, alebo kožné problémy, ktoré súvisia s produkciou hormónov.

Keďže počas tohto obdobia (v podstate až do konca tretieho mesiaca gravidity) dochádza k najvýraznejším zmenám v dozrievaní vnútorných orgánov, pokúste sa zabezpečiť si pokoj a pohodu. Vyhýbajte sa infekciám (preplneným autobusom alebo hromadným akciám). Neužívajte zbytočne žiadne lieky, vaše dieťatko ich konzumuje s vami. A snažte sa zabezpečiť sebe i jemu zdravý spôsob života.

Tehotenské nevoľnosti ustupujú, ale zmena nálad a precitlivenosť sa môže zvýrazniť. Šťastné môžu byť tie nastávajúce mamičky, ktoré takéto úmorné komplikácie nepoznajú. Do konca tretieho trimestra nevoľnosti s najväčšou pravdepodobnosťou ustanú.

Vyšetrenia v poradni

V tomto štádiu by ste už v každom prípade mali mať za sebou gynekologické vyšetrenie a je čas na prvé ultrazvukové vyšetrenie.

Do konca 10. týždňa má dieťa základy všetkých orgánov, ktoré budú v ďalšom období už „iba“ zdokonaľovať svoju funkciu. Preto sa týmto týždňom končí obdobie embryogenézie (ext. zdroj embryogenézia) a začína sa rané fetálne obdobie. Lekári začínajú pre vaše dieťatko používať termín plod (fetus).

Tip MAMA a ja

Ak vás sprevádzajú tehotenské chute, nesiahnite hneď po prvej pochutine, ktorú doma nájdete. Je dôležité pre vás i pre vaše dieťatko, aby ste jedli kvalitné a výživovo hodnotné potraviny. Preto si namiesto chipsov z obchodu pripravte vlastné, napríklad zelerové alebo cviklové. Nakrájajte túto zeleninu na tenké plátky, jemne osoľte a opečte na olivovom oleji. Alternatívu môžete vytiahnuť i v prípade, že máte chuť na sladké. Namiesto čokolády, zákuskov a cukríkov si dajte oriešky, sušené ovocie alebo vločky ochutené javorovým sirupom. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: