10. týždeň tehotenstva

Do konca 10. týždňa má dieťa základy všetkých orgánov, ktoré budú v ďalšom období už „iba“ zdokonaľovať svoju funkciu. Preto sa týmto týždňom končí obdobie embryogenézie a začína sa rané fetálne obdobie. Lekári začínajú pre vaše dieťatko používať termín plod (fetus). 

Čo sa deje s mamičkou

Pravdepodobne ešte stále trpíte rannými, možno niektoré z vás i celodennými nevoľnosťami. Šťastné môžu byť tie nastávajúce mamičky, ktoré takéto úmorné komplikácie nepoznajú. Do konca tretieho trimestra s najväčšou pravdepodobnosť ustanú.

Máte veľmi vysoké hladiny hormónov a tie spôsobujú vaše zvýšené emocionálne prežívanie. Začínate pomaly priberať a bruško sa zväčšuje. Pre mamičku nie je dobrý vysoký hmotnostný prírastok počas gravidity. Za primerané sa považuje ak priberiete 13 – 15 kilogramov do konca tehotenstva.

Na to je ideálny pestrý, ľahko stráviteľný a vyvážený jedálniček. Skúste obmedziť spotrebu soli. Tá zadržiava v tele vodu a to spôsobuje opuch končatín. Stúpa i vaša pulzová frekvencia dôsledkom zvýšeného objemu krvi v tele. Môžete sa viac potiť. Maternica dosahuje veľkosť pomaranča. Pokračuje i vývoj placenty. 

Nie je gestóza ako gestóza
Prečítajte si tiež:

Nie je gestóza ako gestóza

Ako rastie bábätko

Bábätko je v maternici skrútené, hlavička smeruje k hrudníku a nožičky sú skrčené. Jeho dĺžka sa preto meria od vrcholu hlavičky po bedrá. V tomto období meria už 7 cm. Je to samozrejme veľmi individuálne.

Zdokonaľujú sa prvé nervové dráhy a dieťatko už v tomto týždni reaguje na bolestivý podnet (tzv. nocicepcia). O pohlaví vášho dieťaťa sa rozhodlo v momente oplodnenia. Teraz sa však začínajú vytvárať základy vonkajšieho genitálu dieťaťa. Nie sú ešte dobre viditeľné, preto vám lekár pohlavie nevie povedať. Prsty a palce na rukách a nohách sa oddeľujú a chvostík sa pomaly stráca. Bábätko už dokonca cíti aj chuť a začínajú sa mu tvoriť zárodky budúcich zúbkov. Srdiečko je kompletne vyvinuté. Počas každej poradne by mal lekár kontrolovať jeho ozvy.

Tip MAMA a ja

Ak vás sprevádzajú tehotenské chute, nesiahnite hneď po prvej pochutine, ktorú doma nájdete. Je dôležité pre vás i pre vaše dieťatko, aby ste jedli kvalitné a výživovo hodnotné potraviny. Preto si namiesto chipsov z obchodu pripravte vlastné, napríklad zelerové alebo cviklové. Nakrájajte túto zeleninu na tenké plátky, jemne osoľte a opečte na olivovom oleji. Alternatívu môžete vytiahnuť i v prípade, že máte chuť na sladké. Namiesto čokolády, zákuskov a cukríkov si dajte oriešky, sušené ovocie alebo vločky ochutené javorovým sirupom. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: