9. týždeň tehotenstva

Je to 9 týždňov od poslednej menštruácie, 7 týždňov od počatia.

Vývoj plodu

Vyvíjajúci sa nový človiečik sa už nevolá embryo ale  plod.

V tomto období má plod jasne diferencované orgány. Má vyvinuté končatiny, horné aj dolné, sú zreteľné kĺby, prsty, plod nimi aktívne hýbe, avšak žena to ešte necíti.  Začína hýbať hlavičkou. Plod meria 2-2,5cm. Má diferencovanú tvár, jasne sú viditeľné oči, nos, jazyk, začínajú sa tvoriť lôžka zubov, plod otvára ústa, oči ešte nevie otvárať, vytvára sa vonkajšie a vnútorné ucho. Aj keď pohlavie je dané už pri počatí, doteraz sa nedalo u embrya rozoznať o aké pohlavie sa jedna. Až v tomto období sa z výbežku  pre pohlavné orgány začínajú vytvárať orgány buď ženské alebo mužské.

Telesné zmeny u ženy

Pretrvávajú príznaky zo začiatku tehotenstva. U mnohých žien dochádza k ústupu, lebo k zmierneniu tehotenskej nevoľnosti.

Naďalej je potrebné dodržiavať pravidelnú životosprávu. Ani v tomto období ešte nemusíte zvyšovať príjem potravy. Dôležitejšie ako množstvo potravy je kvalita zloženie.

Dôležité je vyhnúť sa údeninám, sladkostiam, konzervovaným a chemicky upravovaným potravinám. Dôležitý je dostatočný príjem zeleniny, menej sladkého ovocia, kvalitných bielkovín. Nezabúdajte na pohyb a pitný režim. Nie je vhodné sa prejedať, piť veľmi sladené a kofeinové nápoje. Je potrebné od začiatku si ustriehnuť hmotnosť a zabrániť prílišnému priberanie na váhe. Rovnako dôležité je dbať na osobnú hygienu a hygienu dutiny ústnej, aby sme zabránili zvýšenej kazivosti zubov.

Vyšetrenia  v poradni

Nemenej dôležité je pravidelná návšteva gynekológa a dodržiavanie jeho pokynov. V tomto období, ak nemáte žiadne problémy, poradne prebiehajú jednoducho, vyšetrením gynekologickým  vyšetrením krvného  tlaku, moču. V tomto období zvyčajne gynekológ plánuje prvé ultrazvukové vyšetrenia.

Vzhľadom ešte na nie dovyvinuté vnútorné orgány je potrebné predchádzať negatívnym vplyvom, žiareniu, infekciám, chemikáliám ale aj prídavným latkám v potravinách (údeniny, konzervačné látky, lieky užívať iba v najnutnejšom prípade, vždy po porade s gynekológom). Naďalej užívajte kyselinu listovú.

Čo sa deje s mamičkou

Keďže sa v tomto období u budúcich mamičiek zvyšuje objem plazmy viac ako obsah červených krviniek, môžu vaše krvné výsledky ukazovať anémiu (chudokrvnosť). Nie je to nič nezvyčajné. Pravdepodobne vám váš gynekológ predpíše vitamínové doplnky. Dôležité je užívať najmä železo.

Tehotenstvo sa môže „podpísať“ i na kvalite pleti. Niektoré ženy majú v tomto období jemnú a hladkú pokožku, iným naopak pribúdajú nepríjemné vyrážky. Deje sa to v súvislosti so zvýšenou hladinou hormónov. Aj vlasy sa vám môžu zdať jemnejšie alebo sa začnú viac mastiť. Skúste dodržiavať dostatočný pitný režim, obmedziť mastné pokrmy a zvýšiť príjem vhodných vitamínov.

Ďalším častým problémom, ktorý sprevádza mnohé mamičky počas gravidity je zápcha a nafukovanie. V niektorých prípadoch môže byť zápcha práve dôsledkom zvýšeného príjmu železa. Naďalej sa vo vašom tele uvoľňuje množstvo hormónov, ktoré udržiavajú tehotenstvo a zabraňujú nástupu menštruácie. Reč je o tehotenskom hormóne (HCG), ktorý vylučuje vyvíjajúca sa placenta. Ten následne spúšťa produkciu ďalších hormónov. 

Ako rastie dieťatko

Dieťatko spolu s vami vstupuje do tretieho mesiaca svojho vývinu. Meria približne 4 cm prechádza zásadnými zmenami. Čoraz viac sa začína podobať na dieťa. Jeho pulzová frekvencia dosahuje 140 – 150 úderov za minútu. Tvárička sa naďalej formuje, je vidieť nos aj s dierkami. Oči zatiaľ zostávajú zatvorené, ale vznikajú očné zrenice, šošovka aj sietnica a očný nerv začína byť funkčný.

Objavujú sa prvé svaly a vyvíja pupočník, ktorý spája dieťatko s matkou. Je dôležitý, pretože sa ním dostávajú do jeho tela živiny a zároveň sa odvádza odpad. Placenta i vonkajší plodový obal sa vyvinuli z toho istého genetického materiálu ako dieťa. Sú v nich zakódované dôležité informácie, napr. o vývojových chybách dieťatka. Rýchlo rastú horné aj dolné končatiny, vyvíjajú sa ohyby v lakťoch, brušká na prstoch. V týchto dňoch sa tvorí i základ bránice – hlavného dýchacieho svalu a základ sluchového ústrojenstva. Prvé nervové bunky putujú na svoje definitívne miesto. Dieťatko sa pohybuje, krúti, vrtí, ale vy to stále necítite. Zatiaľ je to možné vidieť len na ultrazvuku.

Tip MAMA a ja

Efektívne pri problémoch so zápchou pomáha príjem vlákniny. Vláknina podporuje  peristaltiku čriev a zlepšuje tak vyprázdňovanie. Najlepšie je dodávať ju do organizmu z čerstvého ovocia a zeleniny. Začnite deň pohárom teplej vody. Na raňajky je ideálne celozrnné pečivo, obilniny, rôzne druhy vločiek s jogurtom a ovocím.  Veľmi vhodné sú aj kyslomliečne probiotické produkty. 

Cvičenie pre tehotné
Prečítajte si tiež:

Cvičenie pre tehotné

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: