8. týždeň tehotenstva

Čo sa deje s mamičkou

Zväčšuje sa vám maternica a v súčasnom období má veľkosť približne ako grapefruit. Môžete pociťovať bolesti a kŕče v podbušku. Ak sú však sprevádzané krvácaním, je potrebné čo najskôr kontaktovať lekára. Pretože krvácanie v tomto období tehotenstva je bohužiaľ mnohokrát predzvesťou potratu.

V tehotenstve mávajú ženy bežne silnejší výtok z pošvy. Je to následok zvýšenej tvorby hlienu a zväčšeného krvného prietoku. Za normálny sa považuje biely, krémový výtok bez zápachu. Akékoľvek iné nepríjemnosti by ste mali konzultovať so svojím gynekológom, aby ste predišli ohrozeniu vášho bábätka.

Noste pohodlnú bavlnenú spodnú bielizeň a nie príliš tesné nohavice. Na intímnu hygienu uprednostnite prírodné mydlá a neparfumovaný toaletný papier. Únavu zaháňajte najmä relaxom a dostatkom spánku. Ak vás trápia bolesti chrbtice, môžete cvičiť jednoduché cviky. Aplikovanie masáže počas tehotenstva má svojich zástancov i odporcov. 

Ako rastie bábätko

Vášmu štvorcentimetrovému dieťatku začína pracovať mozog. Jeho hlavička je v porovnaní so zvyškom tela výrazne väčšia. Je zohnutá dopredu a začínajú sa na nej vyvíjať očné viečka.

Vznikajú pľúca a žalúdok. Vaše dieťatko už má vytvorené základy všetkých orgánov. Ich podoba a umiestnenie ešte nie sú definitívne. Pod kožou je možné vidieť sieť krvných ciev. V mieste, kde sa vajíčko uhniezdilo, sa vytvoril zárodočný stvol. Ten zabezpečuje dieťatku dodávanie živín. V tomto týždni sa vyvíja zrakové, sluchové aj statické ústrojenstvo. Srdiečko bije zreteľne a je možné merať jeho frekvenciu. Kostra je zatiaľ chrupavkovitá, ale začínajú sa tvoriť kĺby. Dieťatko sa začína pohybovať, je schopné hýbať rukami i nohami. Vy tieto pohyby ešte necítite.

Keďže progres vývinu je veľmi rýchly, dbajte na to, čo konzumujete. Vyhýbajte sa striktne alkoholu, aktívnemu i pasívnemu fajčeniu či liekom, ak je to možné.

Tip MAMA a ja

Pre tehotné ženy sa mení skladba nápojov, ktoré sú pre ne vhodné. Základom pitného režimu by mala byť čistá voda, ideálna je i voda s citrónovou šťavou. Dodáva organizmu potrebné dávky vitamínu C. Bez obáv môžete popíjať i čaj z ostružiny malinovej. Táto rastlinka udržuje zdravý tonus maternice a zabraňuje potratom. Pŕchľava dvojdomá je zase výborným zdrojom vápnika a železa. Vitamínom C v šípkach podporíte svoj imunitný systém a predídete tak mnohým ochoreniam z prechladnutia. Roibos by ste mali piť najmä ak trpíte nevoľnosťami. Upokojuje žalúdok i nervy.

Tehotenstvo NIE JE choroba
Prečítajte si tiež:

Tehotenstvo NIE JE choroba

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: