8. týždeň tehotenstva

Je to 8. týždňov od poslednej menštruácie, 6. týždňov od počatia.

Ako rastie bábätko

Rast v tomto štádiu je extrémne rýchly. Môže merať až 2 cm. Vznikajú pľúca a žalúdok. Vaše dieťatko už má vytvorené základy všetkých orgánov. Ich podoba a umiestnenie ešte nie sú definitívne. Pod kožou je možné vidieť sieť krvných ciev. V mieste, kde sa vajíčko uhniezdilo, sa vytvoril zárodočný stvol. Ten zabezpečuje dieťatku dodávanie živín. V tomto týždni sa vyvíja zrakové, sluchové aj statické ústrojenstvo. 

Srdiečko bije zreteľne a je možné merať jeho frekvenciu. Kostra je zatiaľ chrupavkovitá, ale začínajú sa tvoriť kĺby. Dieťatko sa začína pohybovať, je schopné hýbať rukami i nohami. Vy tieto pohyby ešte necítite.

Keďže progres vývinu (ext. zdroj vývin 8. týždeň tehotenstva) je veľmi rýchly, dbajte na to, čo konzumujete. Vyhýbajte sa striktne alkoholu, aktívnemu i pasívnemu fajčeniu či liekom, ak je to možné. 

Čo sa deje s mamičkou

Zväčšuje sa vám maternica a v súčasnom období má veľkosť približne ako grapefruit. Môžete pociťovať bolesti a kŕče v podbušku. Ak sú však sprevádzané krvácaním, je potrebné čo najskôr kontaktovať lekára. Pretože krvácanie v tomto období tehotenstva je bohužiaľ mnohokrát predzvesťou potratu.

Únavu zaháňajte najmä relaxom a dostatkom spánku. Ak vás trápia bolesti chrbtice, môžete cvičiť jednoduché cviky. Aplikovanie masáže počas tehotenstva má svojich zástancov i odporcov. 

Žena je precitlivená na niektoré pachy a chute, pokračuje ranná nevoľnosť a únava. 

Ešte stále je čas na prvé gynekologické vyšetrenie. To by malo byť absolvované v 8.-12. týždni tehotenstva, pokiaľ je žena zdravá, nemala v minulosti potrat, nemá genetickú záťaž.

Na čo je potrebné dať pozor

Ak sa objavia výrazné bolesti v podbrušku, krvácanie, silné bolesti hlavy, poruchy videnia, bolesť brucha, zvracanie, je potrebné navštíviť gynekológa. Krémový výtok z pošvy je normálny jav, ale ak je spojený so svrbením pálením, je potrebné gynekologické vyšetrenie. Noste pohodlnú bavlnenú spodnú bielizeň a nie príliš tesné nohavice. Na intímnu hygienu uprednostnite prírodné mydlá a neparfumovaný toaletný papier.

Tip MAMA a ja

Pre tehotné ženy sa mení skladba nápojov, ktoré sú pre nich vhodné. Základom pitného režimu by mala byť čistá voda, ideálna je i voda s citrónovou šťavou. Dodáva organizmu potrebné dávky vitamínu C. Bez obáv môžete popíjať i čaj z ostružiny malinovej. Táto rastlinka udržuje zdravý tonus maternice a zabraňuje potratom. Pŕchľava dvojdomá je zase výborným zdrojom vápnika a železa. Vitamínom C v šípkach podporíte svoj imunitný systém a predídete tak mnohým ochoreniam z prechladnutia. Roibos by ste mali piť najmä ak trpíte nevoľnosťami. Upokojuje žalúdok i nervy.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: