7. týždeň tehotenstva

Ak je všetko v poriadku, lekár vám vystaví tehotenskú knižku. V prenatálnej poradni vás čaká ešte mnoho návštev a aj vyšetrení. Už máte zodpovednosť nielen za seba, ale i za svoje dieťatko. To môže mať v tomto období dĺžku až 1,3 cm.

Čo sa deje s mamičkou

V tomto období je sliznica pošvy náchylnejšia na kvasinky. Ak vás trápi svrbenie, pálenie či výtok, poraďte sa so svojím lekárom. Stále platí dôležitosť užívania prenatálnych vitamínov, najmä kyseliny listovej. Okrem tabletkovej formy môžete siahnuť i po prírodných zdrojoch, napríklad listovej zelenine, pečeni, celozrnných výrobkoch, strukovinách či niektorých druhoch ovocia.

Rýchle zmeny nálad a vysoká miera precitlivenosti sú u nastávajúcich mamičiek bežným javom. V tomto období to bude test trpezlivosti najmä pre vaše okolie. Skúste viac relaxovať, venovať sa príjemným činnostiam. Prospeje vám ľahké cvičenie a pobyt v prírode. Ak u vás stále pretrvávajú nevoľnosti, nezabúdajte na časté pitie tekutín. Zrýchľuje sa vám metabolizmus aj srdcová frekvencia. I keď zatiaľ iba mierne, začína sa zväčšovať i vaša maternica.

Ako rastie bábätko

Na ultrazvuku možno pozorovať tlkot srdiečka. Pracuje, čerpá krv smerom k pečeni a hlavnej tepne. Bábätko má utvorený i nervový systém. Zreteľne sa dajú rozpoznať končatiny, lebečné svaly, základy očí a uší. Vznikajú zárodky prstov a pomaly sa vyvíjajú aj kosti.

Hlava je v porovnaní s ostatným telom priveľká. Formuje sa na nej tvár s očami, ktoré sú ešte zatvorené. Dieťatko má pľúca a základné tráviace orgány, pečeň, obličky, pohlavné orgány. Ich vývoj však stále pokračuje.

Preto je nevyhnutné vyhýbať sa všetkým liekom a iným škodlivinám, ktoré by mohli spôsobiť poruchy tvorby jednotlivých orgánov. Ultrazvukom sú viditeľné aj priehlbinky, ktoré predstavujú budúce nozdry, jazyk, pery a zárodky budúcich zubov. Tento týždeň takmer zmizne chvostová časť. Srdiečko bábätka bije veľmi rýchlo, asi stopäťdesiat krát za minútu. 

Tip MAMA a ja

Mykotický zápal sa počas prvých dvanástich týždňoch neodporúča liečiť antimykotikami. Skúste mu preto predchádzať, napríklad zdravým a vyváženým jedálničkom. Obmedzte sladké pokrmy. Kvasinka Candida albicans potrebuje pre svoj rast práve jednoduché cukry. Namiesto toho zaraďte najmä probiotické výrobky. Pri svrbení a pálení môžete vyskúšať i upokojujúce účinky kokosového oleja. Jemne ho rozotrite v oblasti pošvového vchodu. Ak budú problémy pretrvávať, kontaktujte svojho gynekológa.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: