6. týždeň tehotenstva

K oplodneniu došlo  pred 4. týždňami, od poslednej menštruácie je to 6. týždňov.

Ako rastie bábätko

Už v tomto období sa dajú rozoznať jednotlivé časti tela dieťatka. Je prítomný  základ pre vývoj hlavičky, svalstva či kostry. Embryo má veľkosť približne 2-4mm. Začína biť srdiečko. 

Srdiečko je v tomto čase veľmi jednoduché, až v 24. týždni tehotenstva sa formujú predsiene a komory. Začínajú  sa tvoriť cievy, ktoré spájajú plod s placentou a zabezpečujú výživu a prívod kyslíka. Začína sa vytvárať základ mozgu, črevná trubica, základ pečene, podžalúdkovej žľazy, obličiek, hrbolček pre pohlavné orgány.

V tomto období je rast plodu mimoriadne rýchly, formujú sa zárodky všetkých dôležitých častí tela. Preto toto obdobie je veľmi citlivé na nepriaznivé faktory, ktoré môžu negatívnym pôsobením na rozvíjajúce sa embryo spôsobiť závažné vrodené chyby, resp. viesť k potratu. Preto v tomto období je mimoriadne dôležité vyhýbať sa nepriaznivým vplyvom. Žena by mala mať správnu životosprávu, dostatok spánku, vyhýbať sa alkoholu, žiareniu, fajčeniu, chemickým vplyvom, infekciám, užívaniu liekov.

Čo sa deje s mamičkou

Je pravdepodobné, že i keď vám bruško ešte príliš nevytŕča, začali ste už priberať na váhe. Môžete si to všimnúť i na tesnejšom oblečení. Nielen v oblasti bokov a pásu, ale i cez prsia.

Paradoxne, mamičky ktoré trpia rannými nevoľnosťami môžu v tomto období schudnúť. Ak by boli vaše problémy neznesiteľné, poraďte sa so svojím gynekológom. Keďže sa bábätku v tomto období vytvárajú najdôležitejšie orgány, eliminujte všetko, čo by mu mohlo škodiť. Alkohol, fajčenie, ale i neprimerané množstvo kávy. Ak trpíte nízkym tlakom, môžete si dopriať jednu, maximálne dve šálky denne.

Prsia sú prekrvené, zväčšené, začínajú sa pripravovať na tvorbu kolostra (ext. zdroj kolostrum). Častá je ranná nevoľnosť, zvýšená únava.

Návšteva gynekológa

V tomto období navštívi väčšina nastávajúcich mamičiek svojho gynekológa. Ten po vykonaní ultrazvukového vyšetrenia potvrdí tehotenstvo a vyplní tehotenskú knižku.

U lekára budete odpovedať na mnohé otázky súvisiace s vaším zdravotným stavom. Doterajšie problémy, ochorenia, alergie, lieky, ktoré užívate. To všetko by mal váš gynekológ poznať. Počas prvej návštevy prenatálnej poradne vám tiež zmerajú krvný tlak, hmotnosť, prípadne vyšetria moč. Pri ultrazvukovom vyšetrení sa zisťuje najmä to, či sa oplodnené vajíčko uchytilo v maternici.

V prípade uhniezdenia vajíčka vo vajcovode sa musí tehotenstvo prerušiť. Pokiaľ je všetko v poriadku, vajíčko je uchytené v zhrubnutej výstelke maternice. Do 12. týždňa gravidity sa ultrazvuk vykonáva predĺženou sondou cez pošvu.

Okrem manuálneho vyšetrenia je potrebné sa pripraviť aj na laboratórne testy. Tieto sú zamerané na vyšetrenie krvného obrazu, krvnej skupiny a Rh faktora, vyšetrenie hladiny hormónov, protilátok proti vírusovým ochoreniam- toxoplazmóza (ext. zdroj toxoplazmóza), rubeola, cytomegalovírus, syfilis, HIV, chlamýdie, vyšetrenie moču, vyšetrenie hladiny cukru. Ďalšie vyšetrenia určí lekár na základe rodinnej a osobnej anamnézy.
Naďalej je potrebné užívať kyselinu listovú.

Ste v polovici druhého mesiaca gravidity. 

Vyšetrenia v tehotenstve
Prečítajte si tiež:

Vyšetrenia v tehotenstve

Tip MAMA a ja

Pokiaľ trpíte rannými nevoľnosťami, skúste začať deň zjedením sladkej sušienky alebo niečoho malého ešte v posteli. Pomaly sa posaďte a až potom vstaňte. Rozložte si stravu na 5 menším porcií počas dňa. Dôležitý je i pitný režim. Proti nevoľnostiam je ideálny čaj z rumančeka pravého alebo roibos. Oba sú vhodné i pre tehuľky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: