6. týždeň tehotenstva

Ste v polovici druhého mesiaca gravidity. Návšteva gynekológa vám s najväčšou pravdepodobnosťou potvrdí vaše tehotenstvo.

Čo sa deje s mamičkou

Je pravdepodobné, že i keď vám bruško ešte príliš nevytŕča, začali ste už priberať na váhe. Môžete si to všimnúť i na tesnejšom oblečení. Nielen v oblasti bokov a pásu, ale i cez prsia.

Paradoxne, mamičky ktoré trpia rannými nevoľnosťami môžu v tomto období schudnúť. Ak by boli vaše problémy neznesiteľné, poraďte sa so svojím gynekológom. Keďže sa bábätku v tomto období vytvárajú najdôležitejšie orgány, eliminujte všetko, čo by mu mohlo škodiť. Alkohol, fajčenie, ale i neprimerané množstvo kávy. Ak trpíte nízkym tlakom, môžete si dopriať jednu, maximálne dve šálky denne.

Návšteva gynekológa

V tomto období navštívi väčšina nastávajúcich mamičiek svojho gynekológa. Ten po vykonaní ultrazvukového vyšetrenia potvrdí tehotenstvo a vyplní tehotenskú knižku.

U lekára budete odpovedať na mnohé otázky súvisiace s vaším zdravotným stavom. Doterajšie problémy, ochorenia, alergie, lieky, ktoré užívate. To všetko by mal váš gynekológ poznať. Počas prvej návštevy prenatálnej poradne vám tiež zmerajú krvný tlak, hmotnosť, prípadne vyšetria moč. Pri ultrazvukovom vyšetrení sa zisťuje najmä to, či sa oplodnené vajíčko uchytilo v maternici.

V prípade uhniezdenia vajíčka vo vajcovode sa musí tehotenstvo prerušiť. Pokiaľ je všetko v poriadku, vajíčko je uchytené v zhrubnutej výstelke maternice. Do 12. týždňa gravidity sa ultrazvuk vykonáva predĺženou sondou cez pošvu.

Ako rastie bábätko

Vaše dieťatko meria v tomto období 2 až 4 mm. Srdiečko mu bije, napriek tomu, že je veľké ako makové zrniečko. Postupne sa vyvíjajú všetky orgány. Bábätko má svoj vlastný krvný obeh, v ktorom prúdi krv. Ako prvé z končatín sa vyvíjajú ruky. Uzatvára sa neurálna rúra, z prednej časti sa vyvinie mozog, zo zadnej miecha. 

Tip MAMA a ja

Pokiaľ trpíte rannými nevoľnosťami, skúste začať deň zjedením sladkej sušienky alebo niečoho malého ešte v posteli. Pomaly sa posaďte a až potom vstaňte. Rozložte si stravu na 5 menším porcií počas dňa. Dôležitý je i pitný režim. Proti nevoľnostiam je ideálny čaj z rumančeka pravého alebo roibos. Oba sú vhodné i pre tehuľky.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: