5. týždeň tehotenstva
Je to 5. týždňov od poslednej menštruácie, ale len 3. týždne od oplodnenia.
Ako rastie bábätko
Celý zárodok je veľký asi 10mm, ale plod je veľký približne 2,5mm. Na hlavičke sa vytvárajú základy pre oči a uši. Formujú sa tiež srdcové steny, aby na konci týždňa mohlo srdiečko začať pracovať, ak sa tak ešte nestalo. Vzniká tráviaca sústava, obličky, svalovina a kostra. Dieťatko vo vašom lone čerpá živiny zo žĺtkového vaku, maternicových stien, ale už i z placenty.
V žiadnom inom období života neprebieha delenie buniek takou rýchlosťou ako práve v embryonálnom živote. Bunky sa začínajú diferencovať na základ pre vývoj jednotlivých sústav organizmu.
Delenie buniek prebieha intenzívne a bunky tvoria zhluky, ktoré sú základom kože, nervového systému, zmyslových orgánov, tráviaceho systému, pečene, pľúc, kosti, svalov, pohlavných orgánov. Časť buniek tvorí základ pre vývoj placenty. Tieto bunky začínajú fungovať ako placenta, to znamená že vyživujú zárodok a zároveň sa v nich tvoria hormóny, potrebné pre tehotenstvo.
Cvičenie pre tehuľky mesiac po mesiaci
Čo sa deje s mamičkou
Meškajúca menštruácia môže byť pre vás signálom na urobenie tehotenského testu. Napriek tomu, že ste tehotná, môže však byť jeho výsledok negatívny. Zopakujte ho preto opäť o ďalšie dva dni. Niekedy je totiž hladina tehotenského hormónu HCG v začiatočnom štádiu gravidity ešte nízka.
Nemajte obavy, ak sa vám bude chcieť stále iba spať. Vaše telo sa potrebuje vyrovnať s novou situáciou a pripraviť na záťaž, ktorá ho ešte čaká. Doprajte si toľko odpočinku, koľko potrebujete a koľko sa vám žiada. Niektoré mamičky sužuje v tomto období bolesť hlavy a nízky tlak, iné trpia zhoršeným trávením a plynatosťou.
Pomerne často sa však opakuje najmä upchatý nos. V tehotenstve sa neodporúčajú užívať kvapky do nosa. Tiež sa u vás môže vyskytnúť častejšie močenie. Je spôsobené tým, že rastúca maternica tlačí na močový mechúr. Ale i vašim zvýšeným príjmom tekutín. Ranné nevoľnosti, dokonca i zvracanie by mali ustať na konci tretieho trimestra.
Čo urobiť ako prvé pri podozrení na TEHOTENSTVO?
Príznaky tehotenstva (ext. zdroj príznaky tehotenstva) sú v tomto štádiu jasnejšie.
Ak sa tešíte na bábätko, ani v tomto štádiu nie je nutné ultrazvukové potvrdenie tehotenstva. Aj keď nie sú žiadne dôkazy o škodlivosti ultrazvuku, sú odborníci, ktorí odporúčajú ultrazvukové vyšetrenie až po 10. týždni tehotenstva.
Nie je nutné ešte ani gynekologické vyšetrenie. Ak sa rozhodnete pre návštevu gynekológa, zvyčajne sa jedna len o manuálne vyšetrenie. Pri prvom gynekologickom vyšetrení zistí gynekológ polohu a veľkosť maternice, spolu s pozitívnym tehotenským testom je to dostatočný dôkaz tehotenstva.
Naďalej platia pravidlá správnej životosprávy a vyhýbaniu sa nadmernej telesnej námahy, styku so škodlivinami, užívanie alkoholu, drog, liekov.
Tip MAMA a ja
Ak trpíte tehotenskou nádchou a máte neustále pocit upchatého nosu, vyskúšajte si slanou morskou vodou vyplachovať nosovú dutiny. Do malej plytkej misky si pripravíte slaný roztok s nízkym koncentrátom, upcháte prstami jednu dierku a druhou potiahnete roztok do nosa. Zvlhčí sa vám sliznica a budete dýchať ľahšie. Na uvoľnenie nosa môžete tiež skúsiť zvlhčovať vzduch v miestnosti.