5. týždeň tehotenstva

Bábätko má už vytvorené základy mozgu, miechy, chrbtice a nervových uzlín. A náznaky tráviaceho systému, úst a čeľustí. Jeho srdiečko už pracuje v uzatvorenom krvnom obehu a čerpá krv, ktorá môže byť úplne iná (aj v súvislosti s krvnou skupinou) ako tá vaša.

Čo sa deje s mamičkou

Meškajúca menštruácia môže byť pre vás signálom na urobenie tehotenského testu. Napriek tomu, že ste tehotná, môže však byť jeho výsledok negatívny. Zopakujte ho preto opäť o ďalšie dva dni. Niekedy je totiž hladina tehotenského hormónu HCG v začiatočnom štádiu gravidity ešte nízka.

Nemajte obavy, ak sa vám bude chcieť stále iba spať. Vaše telo sa potrebuje vyrovnať s novou situáciou a pripraviť na záťaž, ktorá ho ešte čaká. Doprajte si toľko odpočinku, koľko potrebujete a koľko sa vám žiada. Niektoré mamičky sužuje v tomto období bolesť hlavy a nízky tlak, iné trpia zhoršeným trávením a plynatosťou. Pomerne často sa však opakuje najmä upchatý nos. V tehotenstve sa neodporúčajú užívať kvapky do nosa. Tiež sa u vás môže vyskytnúť častejšie močenie. Je spôsobené tým, že rastúca maternica tlačí na močový mechúr. Ale i vašim zvýšeným príjmom tekutín. Ranné nevoľnosti, dokonca i zvracanie by mali ustať na konci tretieho trimestra.

Ako rastie bábätko

Dieťatko vo vašom lone meria od temena po zadoček približne 1.25 mm. V tomto období je dôležité, aby malo vaše telo dostatočné zásoby kyseliny listovej a ostatných vitamínov na zdravý vývoj  mozgu, miechy, svalov a kostí. Na hlavičke sa vytvárajú základy pre oči a uši. Formujú sa tiež srdcové steny, aby na konci týždňa mohlo srdiečko začať pracovať, ak sa tak ešte nestalo. Vzniká tráviaca sústava, obličky, svalovina a kostra. Dieťatko vo vašom lone čerpá živiny zo žĺtkového vaku, maternicových stien, ale už i z placenty.

Tip MAMA a ja

Ak trpíte tehotenskou nádchou a máte neustále pocit upchatého nosu, vyskúšajte si slanou morskou vodou vyplachovať nosovú dutiny. Do malej plytkej misky si pripravíte slaný roztok s nízkym koncentrátom, upcháte prstami jednu dierku a druhou potiahnete roztok do nosa. Zvlhčí sa vám sliznica a budete dýchať ľahšie. Na uvoľnenie nosa môžete tiež skúsiť zvlhčovať vzduch v miestnosti.
Tehotenstvo: Ach, tie hormóny!
Prečítajte si tiež:

Tehotenstvo: Ach, tie hormóny!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: