Ani krok bez vreckovky!

31.7.2010 v kategórii Tehotenstvo, autor Stanislava Mikolášová, DPA, foto: istockphoto.com

Máte vkuse zaborený nos do vreckovky a neviete sa zbaviť jeho upchania? Verte, že nie ste sami. Mnoho žien v tehotenstve zažíva príznaky upchaného nosa, kašeľ či kýchanie...

Máte vkuse zaborený nos do vreckovky a neviete sa zbaviť jeho upchania? Verte, že nie ste sami. Mnoho žien v tehotenstve zažíva príznaky upchaného nosa, kašeľ či kýchanie, ktoré označujeme spoločným názvom tehotenská nádcha. Tento stav vám môže výrazne ubrať na kvalite vašich dní, či už ťažkosťami počas spánku, alebo problémami s pohodlným dýchaním počas dňa.

Tehotenská nádcha vzniká kvôli tomu, že vďaka hormónom sa stáva nosová dutina oveľa prekrvenejšia a presiaknutejšia, preto dochádza k jej ľahšiemu podráždeniu, ktoré sa prejavuje začervenaním, opuchom a bolestivosťou. Žľazové bunky v nose produkujú väčšie množstvo hlienu, ktorý je bezfarebný, môže byť hustý alebo úplne riedky, a spôsobuje upchanie nosa alebo to, že vám z neho neustále tečie.

Tehotenská nádcha môže trvať okolo 6 týždňov a môže sa prejaviť kedykoľvek počas  tehotenstva, najčastejšie však v prvom trimestri. Hoci ide o veľmi nepríjemnú situáciu, tehotenská nádcha nie je nebezpečná pre vaše bábätko. V určitých prípadoch výrazne znemožňuje spánok a môže viesť k výraznej únave.

A aká pomoc je možná v prípade, že sa u vás objaví? Nanešťastie liečba nebýva vždy úspešná. Existujú však určité prípravky, ktoré pomáhajú zmierniť niektoré príznaky. Vopred sa o ich užívaní informujte u svojho lekára.

Prípravky s obsahom morskej soli – odstraňujú hlien, zlepšujú priechodnosť dýchacích ciest, zlepšujú normálne fungovanie žľazových buniek v nose.

Antihistaminiká – určité prípravky sú bezpečné aj v tehotenstve a odstraňujú kýchanie, svrbenie v nose a uvoľňujú upchanie nosa.

Nosné kvapky – sa spočiatku počas tehotenstva neodporúčali z obavy, že by mohli mať vplyv na vývoj dieťatka. Švédski vedci však vo svojej rozsiahlej štúdii zistili, že tieto prípravky sú bezpečné a môžu zlepšiť priebeh tehotenstva u žien s príznakmi nádchy a znížiť u nich stres spojený s týmto stavom.

Okrem užívania liečiv môžete skúsiť aj niektoré z nasledujúcich tipov:

  • 1. Pite veľa tekutín, hlavne vody. Vyhnite sa nápojom s obsahom kofeínu, ktoré majú odvodňovací účinok.
  • 2. Zvýšte si doma vlhkosť vzduchu, aby ste predišli vysušovaniu nosovej sliznice.
  • 3. Nezdržiavajte sa v zafajčenom prostredí.
  • 4. Spávajte v polosede.
  • 5. Doprajte si mierny pohyb, napríklad chôdzu. Zvýšenie cirkulácie krvi pomáha znížiť nepriechodnosť dýchacích ciest.