4. týždeň tehotenstva
Od 4. dňa tohto týždňa sa oficiálne bude rátať váš druhý tehotenský mesiac. Oplodnené vajíčko sa presúva nadol vaším vajíčkovodom a v priebehu 3-10 dní sa dostane do maternice, kde sa usídli. Počas tohto obdobia implantácie môžete zaznamenať slabé krvácanie alebo „špinenie.“ Netreba si preto robiť starosti, je to prirodzené.
Ako rastie bábätko
Od okamihu počatia sa vajíčko začína samo deliť . Ku koncu tohto týždňa je to guľa s asi 200 bunkami a priemerom 4-5 mm. V tomto období sa už oplodnené a bohato sa deliace vajíčko nazýva embryo.
Vo vnútri tejto gule sa tvoria tri vrsty:
- z vnútornej vrstvy buniek (endoderm) sa vytvárajú dýchacie a tráviace orgány
- z prostrednej vrstvy buniek (mezoderm) sa vytvárajú kosti, chrupavky, svaly, srdcovocievny systém, močovo-pohlavný systém
- z vonkajšej vrstvy buniek (ektoderm) sa vytvára nervový systém, mozog, koža, vlasy
Na konci 4. týždňa tehotenstva môže už dokonca dieťatku biť srdiečko. Je z neho štvorkomorový orgán a bije frekvenciou dvakrát vyššou, ako je tá vaša.
Vonkajšia strana sa delí na dve časti:
- Vonkajšie bunky oplodneného vajíčka, tzv. choriové klky, sa snažia napojiť na krvný obeh matky. Tieto bunky postupne vytvárajú placentu. Zatiaľ fungujú aj ako placenta, to znamená že vyživujú zárodok a zároveň sa v nich tvoria hormóny, potrebné pre tehotenstvo. Placenta v začína plne fungovať až v 12. týždni tehotenstva.
- Z ďalších vonkajších buniek sa vyvíja pupočná šnúra, a plodový vak – ochranná blana zárodku, naplnená tekutinou, kde sa bude vyvíjať embryo.
Placenta v tomto štádiu ešte nie vytvorená, tá začína plne fungovať až v 12. týždni tehotenstva.
Som TEHOTNÁ: Čo ma čaká?
Viete, na čo vlastne slúži pupočná šnúra?
Tvorí životne dôležité spojenie medzi plodom a placentou. Pupočná šnúra má dve tepny a jednu dlhú žilu, pri narodení dosahuje väčšinou dĺžku 50 – 60 cm (ale môže i od 30 do 130 cm). Každých 30 sekúnd sa živiny a bohato okysličená krv transformujú z placenty do plodu pupočnou žilou a vracajú sa späť do placenty dvoma tepnami. Táto dômyselná metóda prírody zabezpečuje stálu dodávku kyslíka a živín a zároveň necháva krv matky separovanú od krvi dieťaťa.
Čo sa deje s mamičkou
Pripravujete sa na náročné obdobie a vo vašom tele prebieha množstvo zmien. Stále ešte nemusíte nič cítiť, alebo príznaky len začínajú. Môže vás sprevádzať únava, spavosť, veľmi výrazné chute na jedlo. Môžete pociťovať pálenie bradaviek, tlak v prsníkoch.
Telesné zmeny ešte nie sú viditeľné. Priberanie na váhe ešte nie je, môže sa začínať alebo zvýrazňovať ranná nevoľnosť. V tomto období je predovšetkým potrebná pravidelná životospráva, dostatok spánku a oddychu, neprepínať sily, nedokazovať, že aj ak ste tehotná, všetko zvládnete.
Pravdepodobne postrehnete i zmeny na prsníkoch, ktoré budú spôsobené mliečnymi žľazami.
Nezľaknite sa ak budete slabo krvácať. Netreba si preto robiť starosti, je to prirodzené. Pripravujete sa na náročné obdobie a vo vašom tele prebieha množstvo zmien. Môže vás sprevádzať únava, spavosť, veľmi výrazné chute na jedlo.
Môžu vás potrápiť i ranné nevoľnosti, či náladovosť a precitlivenosť. Takéto „stavy“ zvyčajne pretrvávajú u mamičiek v očakávaní i do konca tretieho mesiaca gravidity.
Čaká na vás množstvo psychických i fyzických príznakov. Každé tehotenstvo je veľmi individuálne, preto nie u každej mamičky sa musia tieto príznaky objaviť.
1.trimester tehotenstva - všetko, čo by ste mali vedieť
Prvé tri mesiace tehotenstva sú rizikovým obdobím pre potrat (ext. zdroj potrat). Je potrebné sa vyvarovať zvýšenej telesnej námahe, hlavne tlakom na brušnú stenu, minimalizovať riziko infekcie, styk s chemikáliami, žiarením. Vyhýbať sa alkoholu, káve, liekom, ktoré nie sú nevyhnutné
Naďalej by ste mali užívať kyselinu listovú (ext. zdroj kyselina listová). Zo syntetických vitamínov by sa nemal užívať vitamín A.
Tip MAMA a ja
Ak vás trápia ranné nevoľnosti, vynechajte všetky ťažké jedlá. Začnite sa stravovať racionálne, konzumujte menšie porcie ľahko stráviteľných jedál. A najmä pravidelne. Mýtus o jedení za dvoch už dávno neplatí. Naopak, veľmi dôležitý pre vás i dieťatko je prísun vitamínov. Najdôležitejšie sú vitamíny A, B, C, D, E. Netreba zabúdať ani na železo, ktoré je nenahraditeľné pre zdravý rast buniek a tvorbu hormónov. Zinok potrebujete pre imunitný systém, správnu funkciu a delenie buniek. Vápnik pomáha pri dobrej zrážanlivosti krvi, vedení nervových vzruchov, svalovej kontrakcii a raste kostí a kĺbov.