4. týždeň tehotenstva

Vývoj oplodneného vajíčka

V tomto období sa už oplodnené a bohato sa deliace vajíčko nazýva embryo. 

Embryo je tvorené tromi vrstvami

  • z vnútornej vrstvy buniek sa vytvárajú dýchacie a tráviace orgány
  • z prostrednej vrstvy buniek sa vytvárajú kosti, chrupavky, svaly, srdcovocievny systém, močovo-pohlavný systém
  • z vonkajšej vrstvy buniek sa vytvárajú nervy, koža, vlasy

Placenta v tomto štádiu ešte nie vytvorená, tá začína plne fungovať až v 12. týždni tehotenstva.

Telesné zmeny u ženy

Stále ešte nemusíte nič cítiť, alebo príznaky len začínajú.

Telesné zmeny ešte  nie sú  viditeľné. Priberanie na váhe ešte nie je, môže sa začínať alebo zvýrazňovať ranná nevoľnosť. V tomto období je predovšetkým potrebná pravidelná životospráva, dostatok spánku a oddychu, neprepínať sily, nedokazovať, že aj ak ste tehotná, všetko zvládnete.

Životospráva

Prvé tri mesiace tehotenstva je rizikové obdobie pre potrat. Je potrebné sa vyvarovať zvýšenej telesnej námahe hlavne s tlakom na brušnú stenu, minimalizovať riziko infekcie, styku s chemikáliami, žiarením. Vyhýbať sa alkoholu, káve, liekom, ktoré nie sú nevyhnutné

Naďalej by se mali užívať kyselinu listovú. Zo syntetických vitamínov by sa nemal užívať vitamín A.

Nezabudnite si urobiť tehotenský test a na definitívne potvrdenie vašej gravidity navštíviť svojho gynekológa. Plod, ktorý sa vyvíja vo vašom lone sa už nazýva embryo. Ale pokojne ho môžete nazývať i „moje dieťatko“.

Čo sa deje s mamičkou

Nezľaknite sa ak budete slabo krvácať. Netreba si preto robiť starosti, je to prirodzené. Pripravujete sa na náročné obdobie a vo vašom tele prebieha množstvo zmien. Môže vás sprevádzať únava, spavosť, veľmi výrazné chute na jedlo.

Môžu vás potrápiť i ranné nevoľnosti, či náladovosť a precitlivenosť. Takéto „stavy“ zvyčajne pretrvávajú u mamičiek v očakávaní i do konca tretieho mesiaca gravidity. Pravdepodobne postrehnete i zmeny na prsníkoch, ktoré budú  spôsobené mliečnymi žľazami. Čaká na vás množstvo psychických i fyzických príznakov. Každé tehotenstvo je veľmi individuálne, preto nie u každej mamičky sa musia tieto príznaky objaviť.

Ako rastie bábätko

Vaše bábätko je v štvrtom týždni tehotenstva naozaj veľmi maličké. Má dva týždne a môže merať  0,36 až 1 milimeter. Má už rozoznateľnú disproporčné veľkú hlavičku, jemne ohnutý chrbát, nervový systém i telíčko. Začínajú sa vyvíjať aj končatiny. Na konci 4. týždňa tehotenstva môže už dokonca dieťatku biť srdiečko. Je z neho štvorkomorový orgán a bije frekvenciou dvakrát vyššou, ako je tá vaša. Vonkajšie bunky oplodneného vajíčka sa snažia napojiť na krvný obeh matky. Tieto bunky postupne vytvárajú placentu. Z ďalších vonkajších buniek sa vyvíja pupočná šnúra, ochranná blana zárodku. 

Tip MAMA a ja

Ak vás trápia ranné nevoľnosti, vynechajte všetky ťažké jedlá. Začnite sa stravovať racionálne, konzumujte menšie porcie ľahko stráviteľných jedál. A najmä pravidelne. Mýtus o jedení za dvoch už dávno neplatí. Naopak, veľmi dôležitý pre vás i dieťatko je prísun vitamínov. Najdôležitejšie sú vitamíny A, B, C, D, E. Netreba zabúdať ani na železo, ktoré je nenahraditeľné pre zdravý rast buniek a tvorbu hormónov. Zinok potrebujete pre  imunitný systém, správnu funkciu a delenie buniek. Vápnik pomáha pri dobrej zrážanlivosti krvi, vedení nervových vzruchov, svalovej kontrakcii a raste kostí a kĺbov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: