4. týždeň tehotenstva

Vývoj oplodneného vajíčka

V tomto období sa už oplodnené a bohato sa deliace vajíčko nazýva embryo. 

Embryo je tvorené tromi vrstvami

  • z vnútornej vrstvy buniek sa vytvárajú dýchacie a tráviace orgány
  • z prostrednej vrstvy buniek sa vytvárajú kosti, chrupavky, svaly, srdcovocievny systém, močovo-pohlavný systém
  • z vonkajšej vrstvy buniek sa vytvárajú nervy, koža, vlasy

Placenta v tomto štádiu ešte nie vytvorená, tá začína plne fungovať až v 12. týždni tehotenstva.

Som TEHOTNÁ: Čo ma čaká?
Prečítajte si tiež:

Som TEHOTNÁ: Čo ma čaká?

Ako rastie bábätko

Vaše bábätko je v štvrtom týždni tehotenstva naozaj veľmi maličké. Má dva týždne a môže merať  0,36 až 1 milimeter. Má už rozoznateľnú disproporčné veľkú hlavičku, jemne ohnutý chrbát, nervový systém i telíčko. Začínajú sa vyvíjať aj končatiny. Na konci 4. týždňa tehotenstva môže už dokonca dieťatku biť srdiečko. Je z neho štvorkomorový orgán a bije frekvenciou dvakrát vyššou, ako je tá vaša. Vonkajšie bunky oplodneného vajíčka sa snažia napojiť na krvný obeh matky. Tieto bunky postupne vytvárajú placentu. Z ďalších vonkajších buniek sa vyvíja pupočná šnúra, ochranná blana zárodku. 

Čo sa deje s mamičkou

Nezľaknite sa ak budete slabo krvácať. Netreba si preto robiť starosti, je to prirodzené. Pripravujete sa na náročné obdobie a vo vašom tele prebieha množstvo zmien. Môže vás sprevádzať únava, spavosť, veľmi výrazné chute na jedlo. 

Môžu vás potrápiť i ranné nevoľnosti, či náladovosť a precitlivenosť. Takéto „stavy“ zvyčajne pretrvávajú u mamičiek v očakávaní i do konca tretieho mesiaca gravidity. Pravdepodobne postrehnete i zmeny na prsníkoch, ktoré budú  spôsobené mliečnymi žľazami. Čaká na vás množstvo psychických i fyzických príznakov. Každé tehotenstvo je veľmi individuálne, preto nie u každej mamičky sa musia tieto príznaky objaviť.

Telesné zmeny ešte nie sú viditeľné. V tomto období je predovšetkým potrebná pravidelná životospráva, dostatok spánku a oddychu, neprepínať sily, nedokazovať, že aj ak ste tehotná, všetko zvládnete.

Prvé tri mesiace tehotenstva sú rizikovým obdobím pre potrat (ext. zdroj potrat). Je potrebné sa vyvarovať zvýšenej telesnej námahe, hlavne tlakom na brušnú stenu, minimalizovať riziko infekcie, styk s chemikáliami, žiarením. Vyhýbať sa alkoholu, káve, liekom, ktoré nie sú nevyhnutné

Naďalej by ste mali užívať kyselinu listovú (ext. zdroj kyselina listová). Zo syntetických vitamínov by sa nemal užívať vitamín A.

Nezabudnite si urobiť tehotenský test a na definitívne potvrdenie vašej gravidity navštíviť svojho gynekológa. Plod, ktorý sa vyvíja vo vašom lone sa už nazýva embryo. Ale pokojne ho môžete nazývať i „moje dieťatko“.

Tip MAMA a ja

Ak vás trápia ranné nevoľnosti, vynechajte všetky ťažké jedlá. Začnite sa stravovať racionálne, konzumujte menšie porcie ľahko stráviteľných jedál. A najmä pravidelne. Mýtus o jedení za dvoch už dávno neplatí. Naopak, veľmi dôležitý pre vás i dieťatko je prísun vitamínov. Najdôležitejšie sú vitamíny A, B, C, D, E. Netreba zabúdať ani na železo, ktoré je nenahraditeľné pre zdravý rast buniek a tvorbu hormónov. Zinok potrebujete pre  imunitný systém, správnu funkciu a delenie buniek. Vápnik pomáha pri dobrej zrážanlivosti krvi, vedení nervových vzruchov, svalovej kontrakcii a raste kostí a kĺbov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: