3. týždeň tehotenstva

Počatie, ktoré možno rozdeliť na ovuláciu, oplodnenie a uhniezdenie oplodneného vajíčka, tak máte úspešne za sebou. Prešli tri týždne vašej gravidity a stále o nej nemusíte vedieť. Začínate už ale tušiť.

Prvé príznaky gravidity

Vo vašom tele sa zvyšujú hodnoty estrogénov a progesterónu. Vaše oplodnené vajíčko nesie v tomto štádiu kompletnú genetickú informáciu o farbe očí, vlasov, pohlavia. I keď je to veľmi individuálne, môžu sa u vás postupne začať prejavovať prvé príznaky tehotenstva v podobe zvýšenej únavy, spavosti, pocitov nevoľnosti.

Nezľaknite sa ani zvýšeného pošvového výtoku, zvláštnej chuti v ústach či citlivejších chuťových buniek. Môžu vám začať prekážať niektoré vône a vaša psychika sa začne meniť. Výkyvy nálady či precitlivenosť sú úplne bežné.

20 príznakov tehotenstva
Prečítajte si tiež:

20 príznakov tehotenstva

Pohlavie vášho bábätka

V momente počatia je rozhodnuté i o tom, či sa vám narodí chlapček alebo dievčatko. Pohlavie bábätka určuje spermia jeho otca. Každá spermia totiž obsahuje jeden X chromozóm ženský a jeden Y chromozóm  mužský. Aby sa narodilo dievčatko sú potrebné dva X chromozómy – jeden od matky a jeden od otca. Aby sa však počal chlapec treba X a Y chromozóm. Od matky bude chromozóm X a od otca tentoraz Y.

XX= dievčatko

XY= chlapec

Tip MAMA a ja

Pre väčšinu tehotenských testov je ešte priskoro, aby odhalili vaše tehotenstvo. Radovať sa je teda predčasné, ale relaxovať môžete. Doprajte si oddych, dostatok kvalitného spánku, môžete sa rozmaznávať masážami. Ideálne sú jemné olejové, ktoré upokoja vašu myseľ a navodia pocit relaxácie a uvoľnenia. Kvalitná, pestrá a vyvážená strava je pre zdravý vývoj vášho bábätka nevyhnutná.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: