3. týždeň tehotenstva

Vajíčko sa pohybuje po vajíčkovode smerom k maternici. Pokiaľ ste mali sex, spermie sa pohybujú krčkom maternice  smerom hore. Aby mohlo prísť k počatiu, spermia sa musí dostať cez vonkajšie vrstvy až do samého stredu vajíčka. K oplodneniu vajíčka  dochádza vo vajíčkovode Ak sa to stane, začína sa skutočné tehotenstvo.

Vývoj oplodneného vajíčka

Oplodnené vajíčko sa volá zygota (ext. zdroj zygota). K oplodneniu vajíčka  dochádza vo vajíčkovode a v priebehu troch dní sa dostane oplodnené vajíčko do maternice, kde sa usídli.

Ešte pred uhniezdením sa začína delenie zygoty.  Najprv na polovicu, potom každá polovica na polovicu až na milióny buniek, ktoré sa neskôr začínajú diferencovať na základ jednotlivých tkanív. V treťom týždni sa oplodnené vajíčko stihlo rozdeliť približne na 64 častíc. Ak dosiahne toto štádium, hovoríme mu morula.

Čo sa deje s mamičkou

Vo vašom tele sa zvyšujú hodnoty progesterónu. Tento hormón dáva vášmu telu vedieť, že ste tehotná a spôsobuje, že endometrium vytvára svoj prísun živín, čo vám bráni v menštruácii, ktorá by mala zanedlho nastať, kebyže nie ste tehotná.

Obdobie delenia vajíčka je zvlášť citlivé na škodlivé činitele, preto je stále dôležité zvažovať každú činnosť s ohľadom na tehotenstvo. Vyhýbajte sa preplneným priestorom, infekciám, alkoholu, liekom, žiareniu, chemikáliám. 

Ak sa tešíte na bábätko a tehotenstvo nie je prekážkou, nemusíte mať tehotenstvo hneď potvrdené gynekológom. Je na to ešte dosť času.

Prvé príznaky tehotenstva

Vo vašom tele sa zvyšujú hodnoty estrogénov a progesterónu. Vaše oplodnené vajíčko nesie v tomto štádiu kompletnú genetickú informáciu o farbe očí, vlasov, pohlavia. I keď je to veľmi individuálne, môžu sa u vás postupne začať prejavovať prvé príznaky tehotenstva v podobe zvýšenej únavy, spavosti, pocitov nevoľnosti.

Nezľaknite sa ani zvýšeného pošvového výtoku, zvláštnej chuti v ústach či citlivejších chuťových buniek. Môžu vám začať prekážať niektoré vône a vaša psychika sa začne meniť. Výkyvy nálady či precitlivenosť sú úplne bežné.

20 príznakov tehotenstva
Prečítajte si tiež:

20 príznakov tehotenstva

Pohlavie vášho bábätka

V momente počatia je rozhodnuté i o tom, či sa vám narodí chlapček alebo dievčatko. Pohlavie bábätka určuje spermia jeho otca. Každá spermia totiž obsahuje jeden X chromozóm ženský a jeden Y chromozóm  mužský. Aby sa narodilo dievčatko sú potrebné dva X chromozómy – jeden od matky a jeden od otca. Aby sa však počal chlapec treba X a Y chromozóm. Od matky bude chromozóm X a od otca tentoraz Y.

XX= dievčatko

XY= chlapec

Tip MAMA a ja

Pre väčšinu tehotenských testov je ešte priskoro, aby odhalili vaše tehotenstvo. Radovať sa je teda predčasné, ale relaxovať môžete. Doprajte si oddych, dostatok kvalitného spánku, môžete sa rozmaznávať masážami. Ideálne sú jemné olejové, ktoré upokoja vašu myseľ a navodia pocit relaxácie a uvoľnenia. Kvalitná, pestrá a vyvážená strava je pre zdravý vývoj vášho bábätka nevyhnutná.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: