2. týždeň tehotenstva

Vaša menštruácia už skončila. Práve teraz by mohlo prísť k otehotneniu, pretože jeden z vašich vaječníkov sa chystá uvoľniť vajíčko. 

Ak plánujete otehotnieť, mali by ste mať pohlavný styk práve v dňoch vašej ovulácie (10. – 14. deň od prvého dňa poslednej menštruácie). Ak máte pravidelný, ale dlhší menštruačný cyklus (t.j. od 1. dňa menštruácie prejde viac ako 30 dní k začiatku ďalšej menštruácie), dostanete neskôr i ovuláciu.

Najvyššia šanca na otehotnenie je v takomto prípade od cca 13. až 14. dňa od začiatku menštruácie.

Čo sa deje od poslednej menštruácie až do oplodnenia?

Maternica sa od 4. dňa od poslednej menštruácie pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. Sliznica maternice rastie, mohutnie tak, aby oplodnené vajíčko sa malo kam usídliť. Táto nová výstelka sa nazýva endometrium.

Ako dochádza k ovulácii?

Menštruačný cyklus sa začína prvým dňom menštruácie. K ovulácii, teda uvoľneniu ženského vajíčka z vaječníka, dochádza raz za mesiac. Je to zväčša medzi 10. a 14. dňom menštruačného cyklu. 

Počas ovulácie sa z jedného vaječníka uvoľní zrelé vajíčko. To pomocou rias vajcovodu putuje do maternice, kde môže prežiť až 24 hodín. Ak sa na tejto ceste „stretne“ so spermiou, dochádza v širšej časti vajíčkovodu k oplodneniu. Spermia obsahuje látku, ktorá rozpúšťa vonkajší obal vajíčka, môže tak doňho vniknúť. Keď sa dostane do vajíčka, stráca bičík. Nie je už pohyblivá a zahatá cestu ostatným spermiám. 

Delenie vajíčka

Čerstvo oplodnené vajíčko sa nazýva zygota. Začína sa rodiť nový život. Počas nasledujúcich 12tich – 20tich hodín po oplodnení dochádza k deleniu vajíčka na dve a pri tom kopíruje svoje DNA.

Delí sa ďalej a cestuje súčasne smerom do maternice spolu s vajíčkovodom. Výsledkom ďalšieho delenia, ktoré trvá približne 90 hodín je morula, ktorá má až 64 buniek.  Toto delenie sa tiež nazýva i ryhovanie.

Pod vonkajšou vrstvou buniek sa hromadí tekutina a vzniká tak dutý tvar nazývaný blastocysta. Tá prechádza okolo 5. dňa po oplodnení do maternice kde sa začína uhniezďovať. Z vnútornej vrstvy buniek blastocysty vzniká tzv. zárodočný terčík, základ budúceho embria.

Zo všetkých vzniknutých buniek budú iba niektoré vyvíjať embryo (ext. zdroj embryo). Ostatné sa zaslúžia na vytváraní plodových obalov a placenty, ktorá obklopuje bábätko v maternici. 

MAMA a ja tip

Ak plánujete mať bábätko, pokúste sa vyhýbať röntgenovému vyšetreniu. Nebezpečný môže byť napríklad röntgen bedrových kĺbov, dolnej chrbtice alebo brucha. Tu reálne hrozí možné poškodenie vyvíjajúceho sa plodu. Vyvarovať by ste sa tiež mali aj CT vyšetreniu (počítačovou tomografiou), či MRI – vyšetrenie magnetickou rezonanciou.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: