1. týždeň tehotenstva

Znie to troška zvláštne, ale je to tak. V prvom týždni tehotenstva sa vo vašom tele nič mimoriadne a zvláštne neodohráva.

Otehotnieť môžete najskôr počas ovulácie, ktorá nastáva až okolo desiateho dňa cyklu. A to už je druhý tehotenský týždeň.

Tehotenstvo sa nepočíta na kalendárne, ale na lunárne mesiace (jeden lunárny mesiac má dvadsaťosem dní). Čaká vás teda priemerne 40 týždňov gravidity rozdelených do troch trimestrov.

  • I. trimester: 1. – 12. tehotenský týždeň
  • II. trimester: 13. – 27. tehotenský týždeň
  • III. trimester: 28. – 40. tehotenský týždeň

Ako vyzerá jeden menštruačný cyklus:

Menštruačný cyklus sa začína prvým dňom menštruácie. K ovulácii, teda uvoľneniu ženského vajíčka z vaječníka, dochádza raz za mesiac. Je to zväčša medzi 10. a 14. dňom menštruačného cyklu. Následne sa vajíčko uvoľní z folikulu do vajíčkovodu.

Po ovulácii je vajíčko schopné oplodnenia do 12 – 24 hodín. To znamená, že žena môže počať iba 12-krát počas roka, aj to iba v priebehu niekoľkých dní. Tento čas sa ešte môže predĺžiť o hodiny, po čas ktorých sú životaschopné mužské spermie. Tie dokážu v ženskom genitálnom trakte prežiť 24 až 48 hodín. Výnimočne viac ako 72 hodín.

Ak k oplodneniu nedôjde, vajíčko sa v podobe ďalšej menštruácie z organizmu ženy vylúči spoločne s výstelkou z maternice. Celý proces sa takto každomesačne opakuje.

Tip MAMA a ja

Ak tehotenstvo plánujete, môžete hneď od samého začiatku, alebo i niekoľko týždňov pred, začať pripravovať svoj organizmus. Zbavte sa všetkých nevhodných látok ako alkohol, cigarety, stavte na zdravšie potraviny, doprajte si dostatok pohybu na čerstvom vzduchu ale i oddychu. Skúste čo najviac eliminovať stres a začnite užívať kyselinu listovú. Znižuje riziko potratov i predčasných pôrodov i riziko vývojových ochorení dieťatka.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: