1. týždeň tehotenstva
Znie to troška zvláštne, ale je to tak. V prvom týždni tehotenstva sa vo vašom tele nič mimoriadne a zvláštne neodohráva.
Otehotnieť môžete najskôr počas ovulácie, ktorá nastáva až okolo desiateho dňa cyklu. A to už je druhý tehotenský týždeň.
Tehotenstvo sa nepočíta na kalendárne, ale na lunárne mesiace (jeden lunárny mesiac má dvadsaťosem dní). Čaká vás teda priemerne 40 týždňov gravidity rozdelených do troch trimestrov.
- I. trimester: 1. – 12. tehotenský týždeň
- II. trimester: 13. – 27. tehotenský týždeň
- III. trimester: 28. – 40. tehotenský týždeň
Postupne sa dozviete, aký je skutočný stav, čo môžete čakať, aké zmeny vás čakajú a ako rýchlo prídu, ako sa vyvíja vaše dieťatko, čo je potrebné urobiť, aby bábätko sa narodilo zdravé, čomu sa vyhýbať.
1. týždeň tehotenstva
Kedy sa vlastne začína tehotenstvo? Tehotenstvo trvá 270 dní. Prvý deň tehotenstva sa ráta od prvého dňa poslednej menštruácie. Žena ale nie je tehotná od prvého dňa poslednej menštruácie.
Žena otehotnie až v priebehu ovulácie – uvoľnenia zrelého vajíčka z vaječníkov. Ovulácia je najčastejšie medzi 10. -14. dňom od začiatku menštruácie. Preto vlastne prvý týždeň tehotenstva sa nejedná o skutočné tehotenstvo.
Prirodzene plánované rodičovstvo: OVULAČNÉ TESTY
Čo sa deje od poslednej menštruácie až do oplodnenia
Maternica sa od 4. dňa od poslednej menštruácie pripravuje na prijatie oplodneného vajíčka. Sliznica maternice rastie, mohutnie tak, aby oplodnené vajíčko sa malo kam usídliť. Pri mužskom orgazme sa uvoľní až 400 miliónov spermií. Ak aspoň jedná spermia sa spojí s vajíčkom dochádza k oplodneniu. Spermie sú schopné oplodniť vajíčko 24-48 hodín po pohlavnom styku.
Ako si vypočítate termín pôrodu
K prvému dňu poslednej menštruácie pripočítate 7 dní a odpočítate 3 mesiace. To je termín vášho pôrodu.
Dôležité: Už pred tehotenstvom ale aj počas prvých troch mesiacov je vhodné užívať kyselinu listovú ako prevenciu proti vzniku vrodených vývojových chýb.
Vieme predvídať alebo ovplyvniť pohlavie?
Oplodnené vajíčko ma kompletnú genetickú zostavu. Každé vajíčko nesie so sebou 23 chromozómov rovnako každá spermia má 23 chromozómov. Takže oplodnené vajíčko a rodiaci sa nový život by mal mať 46 chromozómov spolu, 23 od matky a 23 od otca. K tomu je potrebné pripočítať pohlavné chromozómy.
Poznáme 2 pohlavné chromozómy – X a Y:
- Nositeľom pohlavného chromozómu X je vajíčko.
- Spermia je nositeľom pohlavného chromozómu X alebo Y.
To, či sa narodí chlapec alebo dievča závisí od toho, ktorá spermia je ,,šikovnejšia“ Či tá, ktorá má v sebe X chromozóm alebo tá, ktorá je nositeľom Y chromozómu.
Ak s vajíčkom splynie spermia s chromozómom X, narodí sa dievča. Ak s vajíčkom splynie spermia s pohlavným chromozómom Y, narodí sa chlapec. Pohlavie teda závisí od spermie.
Životospráva ženy
Už pred otehotnením by žena mala dodržiavať pravidelný režim a vhodnú životosprávu. Ak trpí chronickým ochorením, je vhodné, aby toto ochorenie bolo stabilizované a užívanie liekov minimalizované. Ak užívate lieky, je potrebné upovedomiť vášho odborného lekára, že chcete byť tehotná alebo tehotenstvo nevylučujete, aby prispôsobil liečbu tehotenstvu.
V prvých mesiacoch sa vyhýbajte preplneným priestorom z dôvodu infekcie, neužívajte zbytočne lieky bez konzultácie s gynekológom, vyhýbajte sa žiareniu, nekonzumujte surové alebo nedostatočne tepelne upravené hlavne mäsové a mliečne výrobky, obmedzte údeniny, konzervačné látky.
Ako vyzerá jeden menštruačný cyklus:
Menštruačný cyklus sa začína prvým dňom menštruácie. K ovulácii, teda uvoľneniu ženského vajíčka z vaječníka, dochádza raz za mesiac. Je to zväčša medzi 10. a 14. dňom menštruačného cyklu. Následne sa vajíčko uvoľní z folikulu do vajíčkovodu.
Po ovulácii je vajíčko schopné oplodnenia do 12 – 24 hodín. To znamená, že žena môže počať iba 12-krát počas roka, aj to iba v priebehu niekoľkých dní. Tento čas sa ešte môže predĺžiť o hodiny, po čas ktorých sú životaschopné mužské spermie. Tie dokážu v ženskom genitálnom trakte prežiť 24 až 48 hodín. Výnimočne viac ako 72 hodín.
Ak k oplodneniu nedôjde, vajíčko sa v podobe ďalšej menštruácie z organizmu ženy vylúči spoločne s výstelkou z maternice. Celý proces sa takto každomesačne opakuje.
Lekár radí: Čo všetko treba vedieť o menštruačnom cykle
Tip MAMA a ja
Ak tehotenstvo plánujete, môžete hneď od samého začiatku, alebo i niekoľko týždňov pred, začať pripravovať svoj organizmus. Zbavte sa všetkých nevhodných látok ako alkohol, cigarety, stavte na zdravšie potraviny, doprajte si dostatok pohybu na čerstvom vzduchu ale i oddychu. Skúste čo najviac eliminovať stres a začnite užívať kyselinu listovú. Znižuje riziko potratov i predčasných pôrodov i riziko vývojových ochorení dieťatka.
TOP 11 potravín, ktoré obsahujú kyselinu listovú