Chcete bábätko? Pripravujte sa a plánujte!

priprava na tehotenstvo
14.4.2016 v kategórii Snažilky, autor Stanislava Mikolášová, foto: istockphoto.com

Plánovanie a cielená starostlivosť, predtým než otehotniete, je veľkou pomocou pre vás aj pre vaše dieťatko.

Dni sa pomaly kotúľajú jeden za druhým, vy ste s partnerom spolu už nejaký ten piatok a už si ani neviete predstaviť, že by to bolo inak. Všetko máte zabehané a zladené, a tak vám myšlienka na zmenu ani nepríde na um...

Potom však stretnete v meste bývalú spolužiačku, ktorá si spokojne šoféruje v kočíku svoju ratolesť – a zrazu aj vy zatúžite vymeniť svoj dopravný prostriedok a spoznať aj tieto stránky ľudskej existencie. Vo svojom vnútri  začnete pociťovať túžobné chvenie a tikot biologických hodín je čoraz hlasnejší. Áno, je to tu, prebúdzajú sa vo vás materinské inštinkty, ktoré vám šepkajú, že už nastal čas rozmýšľať o ich naplnení.
Občasné poznámky vašich rodičov o tom, že by už tiež privítali vnúčatko, začínajú naberať reálne kontúry... Rozhodnutie je však na vás.

Pred plánovaním tehotenstva určite rozmýšľate aj o tom, ako by ste sa mali na toto výnimočné obdobie pripraviť. Čím môžete prispieť a na čo sa zamerať, aby ste prežili zdravé a šťastné tehotenstvo a znížili rizikové faktory, vám prezradia nasledovné riadky. Plánovanie a cielená starostlivosť, predtým než otehotniete, je veľkou pomocou pre vás aj pre vaše dieťatko.

Zdravotný stav

Jedným z najdôležitejších predpokladov pre vznik tehotenstva a donosenie zdravého dieťatka je dobrý zdravotný stav, a to rovnako po fyzickej, ako aj psychickej stránke. Je na vás zhodnotiť, či ste s partnerom dostatočne pripravení na zmeny, ktoré s týmto rozhodnutím zavítajú do vášho života. Určite by ste sa mali o tom spoločne otvorene porozprávať, aby ste predišli nedorozumeniam a nečakaným konfliktom. Ak už máte rozhodovanie za sebou... blahoželáme!

Teraz by ste mali navštíviť svojho lekára, aby vám spravil celkové vyšetrenie s prihliadnutím na to, že plánujete otehotnieť, teda tzv. predtehotenskú prehliadku. Genetické vyšetrenie a skríning sa u nás robí až v tehotnosti, pred otehotnením sa robí iba v prípade, že v blízkej rodine je výskyt genetickej vady, prípadne, keď pár už má za sebou niekoľko neúspechov (potraty) alebo keď sa im už narodilo jedno geneticky choré dieťa. Z čoho pozostáva takéto vyšetrenie?

 • Rodinná anamnéza - zameriava sa na výskyt vážnych ochorení u ostatných  členov rodiny, ako sú napríklad vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovina, ochorenia pečene, obličiek, dýchacieho systému, krvotvorby, rastová alebo mentálna retardácia a. i.
 • Genetický screening – sa snaží odhaliť prípadný výskyt dedične prenosných porúch a ochorení, medzi ktoré patrí napríklad Downov syndróm, hemofília, cystická fibróza, neurologické poruchy, ochorenia krvi...Toto cielené vyhľadávanie môže byť pred tehotenstvom vykonané na špecializovanom genetickom pracovisku a počas tehotenstva týmito vyšetrovacími postupmi: krvnými testami, amniocentézou, ultrazvukovým vyšetrením.
 • Osobná anamnéza – je vlastne sumár vami prekonaných ochorení a stavov vyžadujúcich si lekársku starostlivosť v minulosti a sústredí sa hlavne na:
  - zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú špeciálnu starostlivosť počas tehotenstva (napr.: epilepsia, cukrovka, srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak, ochorenia krvi a krvotvorby (napr. anémie), alergie, ochorenia obličiek atď.
  - zdravotné problémy, ktoré tehotenstvo vylučujú (stavy, kedy by tehotenstvo dostalo ženu do ohrozenia života),
  - úrazy chrbtice a panvovej oblasti,
  - predchádzajúce operácie,
  - priebeh minulých tehotenstiev, pôrodov a šestonedelí,
  - dlhodobé užívanie liekov.
 • Kontrola očkovaní
  Mali by ste mať absolvované všetky povinné očkovania, ktorými sa vám vytvorila potrebná imunita voči týmto infekčným ochoreniam. Ak máte v očkovaní nejaké medzery, je dobré ich radšej dohnať, kým je čas. Vakcinácia môže byť vykonaná minimálne tri mesiace pred plánovaným otehotnením. Rozhodovanie dlho neodkladajte, pretože je známe, že niektoré ochorenia (napr. Rubeola) počas tehotenstva môžu viesť k vážnym komplikáciám, potratu, či vývojovým poruchám u dieťatka.
  Aj keď sa niektoré z nich vďaka celoplošnému očkovaciemu programu u nás už takmer vôbec nevyskytujú, pri dnešnej zvýšenej migrácii obyvateľstva celého sveta to netreba podceňovať.
 • Infekcie
  Súčasťou vyšetrenia by malo byť testovanie na zistenie prítomnosti infekcie vo vašom organizme, či už sexuálne prenosných chorôb, infekcií močového traktu, alebo iných infekcií, ktoré môžu mať neblahý vplyv na plod a aj na vás, aby ste mohli byť včas preliečená, kým neprídete do iného stavu.
 • Celkové vyšetrenie – je taká malá previerka vášho organizmu a jeho jednotlivých systémov, orgánov a ich funkcií, či sú pripravené na zvládnutie tehotenstva a na zmeny s tým spojené (fyzikálne vyšetrenie, EKG, krvné testy, vyšetrenie moču, röntgenové vyšetrenie...).
  Pozn.: Ak trpíte nejakým vážnym ochorením, je vhodné absolvovať konzultáciu so špecialistom, ktorý sa o vás stará, aby vás informoval o všetkých rizikách a možných komplikáciách a tiež o možných riešeniach, ktoré by mohli priebeh tehotenstva a vášho ochorenia zosúladiť. Ak sa rozhodnete tehotenstvo absolvovať, pripravte sa, že budete pod drobnohľadom lekárov počas celých deviatich mesiacov, či už ambulantnou formou, alebo prostredníctvom hospitalizácie, prípadne ich kombináciou.
 • Gynekologické vyšetrenie – zhodnotí stav vašich reprodukčných orgánov. Tiež sa orientuje na odhalenie odchýlok v ich stavbe a funkcii a na prítomnosť ochorení, ktoré by si vyžadovali liečbu.
 • Hmotnosť – nikde nie je napísané, koľko by ste mali pred tehotenstvom vážiť. Ak vám však nadbytočné kilá začínajú prekážať v každodenných aktivitách a pohybe, je čas, aby ste s tým niečo urobili. Ak si s nadváhou neviete rady, poraďte sa s odborníkmi z tejto oblasti.
  Výrazná nadváha v kombinácií s tehotenstvom nie je práve ideálna, dokonca môže spôsobiť neplodnosť (o tom však píšeme na inom mieste – v rubrike Snažilky).
  Pripravte sa na to, že tehotenstvom sa vám hmotnosť značne zvýši, a to v relatívne krátkom období. U niekoho to môže byť učebnicových 10 – 12 kg a u niekoho aj viac ako 20 kg.

Životný štýl

Tehotenstvo je celkom dobrý dôvod na prehodnotenie svojho životného štýlu. Kroky a zmeny, ktoré v ňom spravíte ešte predtým, než k tomu dôjde, by vám mali pomôcť znížiť riziko vzniku komplikácií a pripraviť vás na pohodové prežitie tehotenstva, pôrodu a šestonedelia.

Zdravá a vyvážená strava je veľmi dôležitým prvkom pri zachovaní zdravia. Keď otehotniete, vaše dieťatko bude závisieť len od vás a vhodná strava mu zabezpečí zdravý rast a vývoj. Strava by mala mať pestré zloženie, ktoré by malo obsahovať dostatočný prísun vápnika, kyseliny listovej, vlákniny a vitamínov. V tomto smere by ste mali pridať, a naopak ubrať zo sladkostí, jedál rýchleho občerstvenia, pochutín a rôznych slaných maškŕt. Jedlá si zostavujte tak, aby to bola kombinácia týchto potravín: zelenina, ovocie, chlieb a pečivo (najlepšie celozrnné), cereálie, mliečne výrobky, cestoviny, ryža, mäso, ryby, vajíčka, strukoviny, orechy... K tomu všetkému nezabúdajte na pitný režim v spoločnosti zdravých tekutín, najmä  čistej vody. Navyše môžete užívať vitamínový prípravok s obsahom železa, vápnika a kyseliny listovej.

Pohyb a cvičenie

Pravidelným miernym cvičením si zlepšíte celkovú fyzickú kondíciu, činnosť obehového systému a vaše svaly budú pružné a pevné, čo sa vám určite v tehotenstve i pri pôrode zíde. Rôzne štúdie preukázali, že ženy, ktoré pravidelne cvičia pred tehotenstvom a aj počas neho, majú znížené riziko vzniku rôznych zdravotných problémov, ich pôrod býva kratší a menej bolestivý. V tehotenstve si cvičenie prispôsobte podľa aktuálneho trimestra a zamerajte sa na špeciálne tehotenské cviky, ktoré vám v časopise pravidelne prinášame.

Zlozvyky

Medzi zlozvyky, ktoré by ste mali pred tehotenstvom zo svojho života vylúčiť, patrí fajčenie, užívanie drog a liekov vytvárajúcich závislosť, alkoholu a nadmerného množstva kofeínu. Ak máte problém niektorú z týchto činností ukončiť, poraďte sa s odborníkom ako na to a otehotnenie radšej ešte odložte. Mnohé výskumy aj skúsenosti z praxe potvrdili, že spomenuté látky, ktoré sa do tela dostávajú, majú negatívny vplyv na vyvíjajúce sa dieťatko aj na matku v tomto jedinečnom období.

Nebezpečné chemické látky

Ak plánujete otehotnieť, dávajte si pozor na rôzne toxické chemikálie (napr.: olovo, pesticídy...) a žiarenie. Vystavovanie sa vysokým dávkam niektorých typov žiarenia, alebo toxickým substanciám môže mať vplyv na reprodukčnú schopnosť.

Pozor na stres

Už teraz začnite rozmýšľať, ako znížite mieru stresu vo svojom živote, pracovné zaťaženie a iné činnosti odoberajúce vám psychickú aj fyzickú energiu. Keď už vám začne rásť bruško, mali by ste vedieť, akú techniku zvolíte na zvládanie stresu – meditácia, joga, pokojná hudba, dýchacie cvičenie a. i.
Nezabúdajte na dostatok spánku, aby malo telo čas na regeneráciu, len potom bude pripravené na starostlivosť o nový život.

Domáce násilie

Ženám, ktoré sú týmto spôsobom zneužívané pred tehotenstvom, hrozí, že budú zneužívané aj v tehotenstve. V takomto prípade sa okamžite obráťte na políciu, odbor sociálnych vecí, ktoré majú kompetencie na riešenie tohto problému.

Od rozhodnutia k tehotenstvu

Niekomu sa môže zdať, že otehotnieť nie je žiadna veľká veda. Na prvý pohľad sa to tak naozaj môže javiť, keďže v mnohých vzťahoch sa partneri musia vysporiadať s neplánovaným tehotenstvom.
Je však veľa párov, ktoré by vedeli rozprávať o tom, koľko úsilia, trpezlivosti a viery treba, aby sa podarilo priviesť na svet vytúženého potomka. Vo svojej podstate je tehotenstvo dosť komplikovaná záležitosť, na ktorej sa podieľa množstvo faktorov, orgánov, chemických látok a procesov, ktorých cieľom je naplniť túžbu partnerov stať sa rodičmi.

Predpoklady otehotnenia

Pravidelný ovulačný cyklus – pravidelné dozrievanie vajíčka vo vaječníku a jeho následné vypudenie zo zrelého folikulu pôsobením hormónov. Prasknutie zrelého (Grafovho) folikulu znamená ovuláciu. K ovulácii dochádza medzi dvoma menštruáciami na 14. (+ /-2dni) deň u ženy, ktorá má pravidelný a fyziologický 28-dňový cyklus.

U žien, ktoré majú predĺžený menštruačný cyklus (nad 35 dní), býva prvá fáza predĺžená a k ovulácii dochádza až okolo 20. dňa v cykle. Problém s určovaním približného výskytu ovulácie je pri nepravidelných menštruačných cykloch. Na ovuláciu vplývajú aj vonkajšie faktory: výživa, stres, únava...Dozreté vajíčko „žije“ 24 hodín, kedy je schopné oplodnenia. Po uplynutí tohto času táto schopnosť zaniká.

Funkčné žlté teliesko (corpus luteum) – je vlastne ochrancom dozretého vajíčka a produkuje preň hormóny, hlavne progesterón, ktorý je v tehotenstve veľmi dôležitý. Ak dôjde k oplodneniu vajíčka, stane sa z neho po zahniezdení vajíčka tzv. tehotenské teliesko, ktoré udržuje správnu hladinu hormónov, kým nevznikne placenta, ktorá túto funkciu produkcie hormónov po ňom preberá. Najväčší význam má v úplných začiatkoch tehotenstva.

Cervikálny hlien – je hlien, ktorý sa nachádza v krčku maternice. V období ovulácie by mal mať správnu riedku konzistenciu, aby mohli spermie ľahko prejsť a putovať ďalej za vajíčkom.

Spermie – už nepochybne viete, že k tomu, aby ste otehotneli, potrebujete partnera, ktorý by má zdravú reprodukčnú schopnosť. Malo by u neho dochádzať k erekcii a hlavne k ejakulácii, kedy sú do ženských rodidiel transportované spermie. Spermie by mali byť vitálne a dostatočne pohyblivé, aby sa mohli preplaviť k vajíčku.
 
Funkčné vajíčkovody – by mali preukázať svoju funkciu tým, že svojím pohyblivým epitelom presunú oplodnené vajíčko až do maternice.
 
Maternica – uhniezdenie oplodneného vajíčka nastáva v maternici, ktorá pre neho pripraví kráľovské bývanie v podobe dostatočne prekrvenej a presiaknutej vnútornej sliznice (endometria) potrebnej hrúbky, aby malo vajíčko mäkké pristátie a mohlo sa mať ako vo vatičke ďalších 9 mesiacov. Na to je potrebné dostatočné hormonálne pôsobenie.

Psychika – silný fenomén

Pri otehotnení hrá veľkú úlohu psychika, ktorú netreba podceňovať. Váš zdravotný stav aj všetky vyšetrenia môžu dopadnúť dobre, a napriek tomu sa veci nemenia k želanému... Ak nie ste v psychickej pohode, ste v neustálom víre stresových situácií a okolie na vás vytvára tlak, či už v zamestnaní, alebo doma, organizmus sa len tak nedá nahovoriť na tehotenstvo, ktoré je preň mimoriadnou situáciou a bude si vyžadovať veľa energie.

Určite veľmi dobre poznáte tie chvíle, keď niečo veľmi, veľmi chcete a ono sa vám to nedarí za nič na svete. S tehotenstvom je to rovnaké. Pokiaľ svoje myšlienky budete živiť len márnou túžbou po dieťatku, možno sa vám nebude dariť prísť do iného stavu. Skúste ostať nad vecou a nechajte životu voľný priebeh. Zharmonizujte svoj život a majte rady samé seba. Pokiaľ sa vy budete cítiť v pohode a fajn, potom sa určite naplní aj vaše jedinečné poslanie stať sa mamou.

"Predkoncepčná príprava je dôležitou súčasťou starostlivosti o tehotné. V ideálnom prípade by mali byť všetky tehotnosti plánované a ženy by mali byť na tehotenstvo pripravené. Avšak až 30 % detí sa rodí z neplánovaných otehotnení. U zdravej ženy nejde až tak veľmi o závažný problém, horšie je, ak neplánovane otehotnie chronicky chorá žena, ktorá užíva niektoré lieky, alebo ak jej choroba môže tehotnosť nepriaznivo ovplyvniť a mala by byť pred otehotnením dôkladne liečená (napríklad cukrovka, epilepsia, poruchy zrážania krvi).

Na druhej strane, zdravá žena, ktorá plánuje otehotnenie, sa isto bude vyhýbať alkoholickým excesom, bude sa snažiť o skončenie s fajčením a prejde na zdravší životný štýl.

Žena pred otehotnením by mala absolvovať niektoré vyšetrenia. Príkladom je zubné vyšetrenie, pretože zuby v tehotnosti vykazujú zvýšenú kazivosť z dôvodu strát vápnika, a nevyliečený zápal v dutine ústnej môže viesť k predčasnému pôrodu. Z gynekologického hľadiska je vhodné cytologické vyšetrenie čapíka, pretože prípadný  pozitívny nález sa v tehotnosti rieši komplikovanejšie," -  hovorí MUDr. Jozef Záhumenský.

Môže vás zaujímať:

Tubárna neplodnosť
Príčiny neplodnosti skryté v maternici
Folikulometria a vyšetrovacie postupy pred liečbou neplodnosti