Čo škodí tehotenstvu?
Počas tehotenstva môžete takmer všetko. Až na pár výnimiek. Na čo si dať pozor?
Röntgenové žiarenie, solárium, lieky, vírusové ochorenia, fajčenie, alkohol, drogy predstavujú riziko nielen pre tehotenstvo, ale hlavne pre vyvíjajúci sa plod.
Nebezpečné vyšetrenia v tehotenstve
Škodlive fyzikálne vplyvy v tehotenstve
Fajčenie, káva a lieky v tehotenstve
Nebezpečné vyšetrenia v tehotenstve
Röntgenové vyšetrenie
RTG vyšetrenie v kritickom období so sebou nesie nebezpečenstvo vrodených chýb. Preto sa nesmie robiť tehotnej žene do konca 3. mesiaca tehotenstva. Mimoriadne riziko pre vznik vrodených chýb je röntgenové vyšetrenie do 8. týždňa života. Preto je lepšie vyhnúť sa snímkovaniu počas prvého trimestra tehotenstva.
MRI
Vyšetrenie magnetickou rezonanciou – nemá sa robiť do konca 3. mesiace tehotenstva. Nie je jednoznačne dokázaný, ale ani vylúčený vplyv na vznik vrodených chýb. Po 4. mesiaca tehotenstva sa MRI odporúča ako bezpečné vyšetrenie pre plod a matku.
Ultrazvukové vyšetrenie
Doteraz nie sú dôkazy o vplyve ultrazvukového vyšetrenia na vznik vrodených chýb. Je známe, že ultrazvukové vlny sú nosičom energie a je možne predpokladať, že sú schopné vyvolať určité zmeny, ale stále je takéto uvažovanie len v teoretickej rovine. Je však dôležité, aby sa ultrazvukové vyšetrenie ordinovalo uvážene. V prvých troch mesiacoch tehotenstva sa nemá robiť doplerovské vyšetrenie plodu, pre možné negatívne účinky na plod. Viac Rizikové tehotenstvo
Škodlivé fyzikálne vplyvy v tehotenstve
Elektromagnetické vlnenie
Tu môžeme zaradiť vplyv žiarenia z elektrospotrebičov (rádio, TV, mikrovlnná rúra). Ich vplyv na tehotenstvo a plod nie je dostatočne dokázaný, ale ani vylúčený.
Prehriatie
Horúčka nad 38°C trvajúca niekoľko dní sa spája s prítomnosťou vrodených chýb u dieťaťa. Avšak nie je jasné, či to nie je v kombinácii s infekciou, ktorá horúčku zvyčajne sprevádza.
Saunovanie a solárium
Nepreukázalo spojitosť s výskytom vývojových odchýlok pri saunovaní počas tehotenstva, avšak návšteva solária v prvých troch mesiacov môže mať negatívny vplyv v dôsledku priameho slnečného žiarenia s tvorbou voľných kyslíkových radikálov a ich negatívneho pôsobenia na DNA. V ďalšom priebehu tehotenstva nie sú informácie o negatívnom pôsobení na plod. Viac Životospráva v tehotenstve.
Chemikálie
Tehotná žena by nemala pracovať v chemickom priemysle, kde je možnosť priameho styku napríklad s aromatickými uhľovodíkmi, ťažkými kovmi, organofosfátmi (postrekové prípravky v záhradníctve). Tieto chemikálie pôsobia na plod približne rovnako ako na dospelých jedincov (poruchy pečene, obličiek, vývojové chyby ak pôsobia v prvých troch mesiacoch života, karcinogénny účinok). Viac Rizikové tehotenstvo
Fajčenie, káva a lieky v tehotenstve
Fajčenie
Nikotín a jeho metabolity prechádzajú placentou do krvného obehu dieťaťa. Fajčenie sa môže sa podieľať na nízkej pôrodnej hmotnosti, prispieva k abrupcii (odlúčeniu) placenty a predčasnému pôrodu, môže viesť k odumretiu plodu. Zvažuje sa aj súvislosť so syndrómom náhleho úmrtia dojčiat, ktorých matky počas tehotenstva ale aj po pôrode fajčili.
Káva
Všeobecne sa udáva, že u zdravých žien 1 káva denne by nemala nepriaznivo vplývať na plod a tehotenstvo. Vyššia konzumácia prispieva k retardácii rastu plodu a teda k nízkej pôrodnej hmotnosti. Negatívny účinok sa znásobuje pri súčasnom pití väčšieho množstva kávy a súčasnom fajčení. Ak nie je možné náhle znížiť príjem kofeínu, odporúča sa postupne prechádzať na bezkofeinovú kávu.
Alkohol
Je dokázané, že užívanie alkoholu v tehotenstve môže viesť k mentálnym a telesným odchýlkam, ktoré sa prejavujú ako fetálny alkoholový syndróm. Alkohol ľahko prechádza placentou k plodu. Plod nemá vyvinutý enzymatický systém a nedokáže ho vylúčiť tak, ako matka. Alkohol môže narušiť neurologický vývoj dieťaťa.
Už 50ml tvrdého alkoholu denne môže spôsobiť u dieťaťa tzv. fetálny alkoholový syndróm, ktorý sa spája jednak z určitým výzorom deti, ale tiež spôsobuje mentálnu retardáciu, poruchy správania a učenia, hyperaktivitu. Ak sa požíva alkohol v prvých troch mesiacoch života, môže spôsobiť aj vrodené vývojové chyby. Viac Fetálny alkoholový syndrom.
Drogy
Negatívne na plod pôsobia aj drogy, spôsobujú predčasný pôrod, nízku pôrodnú hmotnosť, poruchy vývoja (hyperaktivita, neurologické poruchy, poruchy správania, poruchy učenia).
Ak matka užíva drogy, je potrebné oznámiť to pôrodníkovi, aby dieťa mohlo byť liečené akonáhle sa objaví prvý príznak abstinenčného syndrómu, bez zbytočného pátrania po príčine problémov.
Lieky
Nie všetky lieky sú nebezpečné pre plod, ale stále platí pravidlo, užívať lieky v tehotenstve len ak je to nevyhnutné. Pozor na syntetický vitamín A. Môže spôsobovať poškodenie plodu v prvých troch mesiacoch života.
Pri teplotách sa na zníženie teploty môže užívať Paralen. Je potrebné sa vyhnúť acylpyrínu, v každom období, takisto Ibuprofen môže byť pre plod nebezpečný v každom období tehotenstva.
Čo potrebujete vedieť o liekoch
- Ak trpíte chronickým ochorením je vhodné tehotenstvo plánovať. Oboznámte svojho ošetrujúceho lekára o plánovanom tehotenstve. Ten upraví liečbu tak, aby neškodila plodu. Snažte sa biť fit už pred tehotenstvom.
- Ak ste akútne chorá, neužívajte lieky na radu kamarátky ani nikoho iného okrem lekára. Ak je možné, hlavne v začiatkoch tehotenstva neužívajte žiadne lieky. Vždy pred požitím lieky si prečítajte príbalový leták a informujte a konzultujte liečbu so svojim lekárom
- Syntetické vitamíny užívajte len tie, ktoré vám odporučí lekár. Prvé tri mesiace tehotenstva neužívajte prípravky s vitamínom A.
Infekcie v tehotenstve
Každé infekčné ochorenie môže ohroziť tehotnú a plod. Najvyššie riziko je pri vírusových ochoreniach prekonaných na začiatku tehotenstva, prvé tri mesiace. Okrem bežných vírusových ochorení je pre plod nebezpečné ochorenie na rubeolu ( v dnešných časoh je ženská populácia očkovaná, takže vrodená rubeola je u nás raritná).
Nebezpečná je a toxoplazmóza, cytomegalovírusová infekcia a prvoinfekcia hepresom u tehotnej ženy. Ale aj ovčie kiahne môžu spôsobiť ochorenie plodu, ak ich žena prekona počas prvých 18 týždňov tehotenstva.
Vírusy a baktérie
Je známe, že vírusové ochorenia môžu vyvolať potrat, predčasný pôrod ale aj poškodenie plodu v zmysle vrodených vývojových chýb. Veľmi nebezpečný je cytomegalovírus, Ebstein Barrovej vírus, parvovírus, Herpes vírus, ale negatívny vývoj plodu môže spôsobiť aj vírus chrípky a celá škála iných vírusov.
Parazity
Toxoplazmóza, ktorej zdrojom sú napr. nakazené mačky, môže spôsobiť okrem iného závažné vrodené chyby, potrat, predčasný pôrod.
Stravovanie v tehotenstve
Vegetariánske stravovanie
Ženy stravujúce sa výlučne vegetariánsky potrebujú dopĺňať vitamín B12 kvôli správnemu vývoju mozgu dieťaťa. Plod je vnímavejší na nedostatok tohto vitamínu ako matka.
Taktiež je potrebné dopĺňať vápnik, železo, horčík, zinok a vitamíny skupiny B.
Ak tehotná vegetariánka neprijíma dostatočné množstvo bielkovín, môže sa odraziť na plode ako hypotrofia - podvýživa. Z lekárskeho hľadiska sa striktná vegetariánska a makrobiotická strava v tehotenstve neodporúča.