Sex a otehotnenie: Pravdy & povery

Sex a otehotnenie: Pravdy & povery
12.5.2018 v kategórii Mama, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Aj vy hľadáte špeciálny návod na otehotnenie? Tradícia, múdre knižky, časopisy ich ponúkajú dosť, no sú zaručené? Pozrime sa na najpopulárnejšie mýty a ak sa niečím (na vlastnú zodpovednosť) necháte inšpirovať, dajte nám vedieť, či bocian zakrúži aj nad vaším domom!

Tehotenstvo je zázrak. A hoci sú dnes veda a medicína vo sférach, o ktorých naši predkovia ani nechyrovali, napriek tomu nedokážu tajomstvo života odkliať tak, aby každý pár, ktorý túži po dieťati, otehotnel.

Zopár faktov o sexe
Prečítajte si tiež:

Zopár faktov o sexe

Dieťa ako vytúžený cieľ

„S manželom sa snažíme o bábo už tretí rok. Nepočítam množstvo tehotenských testov, ktoré som už minula. Vždy, keď sa najviac snažíme a zasa nič, rozumovo si zdôvodním, prečo sa to nepodarilo, napr. že som bola chorá, príliš nervózna... No z času na čas príde kríza a nezaberie žiaden argument...“, vyznáva sa Sylvia.

Takýchto vyznaní by bolo možné čítať na stovky. Ja ťažké nájsť odpoveď na otázku, prečo... Dnes vám však nechceme prehlbovať smutné myšlienky, ale naopak, chceme priniesť nádej a optimizmus, aby ste sa mali lepšie a pozitívnejšie sa naladili, veriac, že každým dňom ste bližšie k naplneniu svojho sna.

Počatie dieťaťa: Pravdy & povery

Ktoré „tézy“ sa teda odporúčajú ako prostriedok na otehotnenie a na čo si zasa dávať pozor?

Správna poloha na počatie dieťaťa

Traduje sa, že ak chcete otehotnieť, najistejšie je to v tzv. misionárskej polohe. Pri tejto polohe dochádza k preniknutiu v žiaducom uhle a penis je veľmi blízko krčka maternice.

Odborníci však podotýkajú, že žiadna zo sexuálnych polôh neovplyvňuje schopnosť ejakulátu preniknúť do hlienu krčka maternice. Počas plodných dní má žena (nemajúca zdravotné ťažkosti brániace počatiu) dostatok hlienu, ktorý je potrebný na prenos „osudovej“ spermie k vajíčku. Poloha pri sexuálnom styku na tom nič ne(z)mení.

10 tipov ako povzbudiť libido
Prečítajte si tiež:

10 tipov ako povzbudiť libido

Otázkou polohy sa odporúča zaoberať iba ženám, ktoré majú špecifické ťažkosti, ako napr. dozadu otočenú maternicu. U týchto žien je vhodné, aby si pri sexuálnom styku ľahli na brucho. Krček maternice je tak viac vpredu, čo uľahčí oplodnenie.

Podloženie vankúšom po sexe

Žena by mala po styku ostať ležať na chrbte, panvu si podložiť vankúšom a nohy si vo zvýšenej polohe oprieť o stenu – čítala o tom už nejedna snažilka.

Faktom však je, že žiaden hodnoverný výskum to nepotvrdil. Po výrone semena sa spermie ocitnú v hliene krčka maternice za niekoľko minút a do rodidiel ženy putujú vlastnými silami. S vankúšom alebo bez neho, spermie si poradia.  

Ako často mať sex, ak chcem otehotnieť

Niektoré páry sa kvôli skorému otehotneniu snažia milovať čo najčastejšie – každý alebo každý druhý deň. Aj tu však platí, že kvantita a kvalita nemusia ísť spolu ruka v ruke.

O vysvetlenie sme požiadali gynekológa MUDr. Petra Brenišina. „Sexuálne aktivity treba plánovať tak, aby v čase plodných dní bola kvalita ejakulátu čo najvyššia, takže pred obdobím plodných dní celkom osoží niekoľkodňová abstinencia (cca 4 až 5 dní).

Hoci má muž obrovskú zásobu spermií a po sexe sa spermie relatívne rýchlo „dopĺňajú“, dá sa povedať, že pri každodennom sexe sa buď minú, alebo nestihnú dostatočne dozrieť, takže keď príde u partnerky plodný deň D, nachádza sa v ejakuláte primálo „bojovníkov“ na dobytie vajíčka – a aj tých, čo sú tam, možno prirovnať skôr k bábätkám než k bojovníkom.“

Takže možno povedať, že príliš častý sex potomstvo nezaručí... Odborník na liečbu neplodnosti MUDr. Radomír Hredzák k tomu dodáva:Zistilo sa, že pri príliš častej ejakulácii (osem a viackrát do týždňa) dochádza k zhoršeniu parametrov ejakulátu. Najlepšia pohyblivosť spermií sa zistila pri ejakulácii každé tri až štyri dni. Takže pohlavný styk každé 2 – 3 dni maximalizuje šancu na prirodzené otehotnenie, keďže spermie prežívajú v ženských genitáliách až 7 dní. Ak chce žena otehotnieť, odporúčame mať pohlavný styk 2 – 3-krát do týždňa, čo optimalizuje šancu na graviditu.“

sex a otehotenenie

Vášeň je pre počatie dieťaťa dôležitá

Tak aj týmto sa už vedci zaoberali. A čo zistili? Vášeň u mužov neovplyvňuje kvalitu spermií, hoci na kvalite sexuálneho styku určite pridáva. U žien je to trocha inak. Objavila sa štúdia, ktorá tvrdí, že ženy, ktoré sa ľahšie vzrušia, otehotnejú skôr. Či je to naozaj tak sa však nedokázalo.

Protilátky proti spermiám

Že netušíte, o čom je reč? MUDr. Brenišin vysvetlí problém, ktorý síce nie je častý, no mnohým párom sa stal „osudným“ pri plánovaní bábätka. „Stáva sa, že u niektorých žien sa tvoria protilátky proti spermiám partnera – vlastne tieto protilátky spermie doslova likvidujú, takže nie je možné, aby došlo k otehotneniu. Preto sa v súčasnosti pamätá aj na túto možnosť, pričom pri jej zistení je možné nasadiť príslušnú liečbu, ktorá potlačí tvorbu protilátok. Následne žena nemá problém otehotnieť a donosiť zdravé dieťa.“

Stále, stále, stále sex

Sex nám matka príroda nadelila ako prostriedok na zabezpečenie budúceho potomstva – a vo väčšine z nás je túžba mať deti hlboko zakódovaná. Chcú ich mať zvyčajne aj tí ľudia, ktorí o sebe občas vyhlasujú opak.

Ak sa však nedarí nejaký čas splodiť potomka, hoci sú obaja partneri v poriadku, môže sa milovanie premeniť na doslova otrockú povinnosť mať sex, či už na to partneri majú chuť alebo nie. Je veľký rozdiel, či máte sex preto, že chcete, alebo preto, že „práve dnes musíte“.

„Problém je v tom, že – hlavne u ženy – sa môže túžba čím skôr otehotnieť doslova pretvoriť v akýsi vnútorný kŕč, ktorý akoby otehotneniu bránil,pripomína MUDr. Brenišin. „Stretávame sa s tým aj u párov, ktoré sa snažia o ďalšie tehotenstvo, napr. po predchádzajúcom potrate či po narodení dieťatka s vrodenou vývojovou chybou – akoby sa žena ďalšieho tehotenstva kdesi v podvedomí obávala...

Niekedy pomôže – paradoxne – práve antikoncepcia. Ak sa žena cíti  pred otehotnením chránená a svoju túžbu otehotnieť vedome odsunie na nejaký čas na vedľajšiu koľaj. Mnohokrát to stačí na to, aby sa uvoľnila (rovnako aj partner) a aby opäť našli v sebe chuť milovať sa vtedy, kedy sa im to páči. Po vysadení antikoncepcie dôjde v spravidla krátkom čase k otehotneniu.“

Netreba to však chápať ako pravidlo. Pretože nechuť na sex nenahrádza antikoncepciu. K mnohým otehotneniam došlo aj vtedy, keď bol pohlavný styk vynútený. Na druhej strane – vydarené milovanie zakončené orgazmom niekedy môže vo výnimočných prípadoch viesť aj k otehotneniu mimo vypočítaných plodných dní.

Kedy sa milovať, aby sme počali dieťa?

Človek patrí medzi najmenej „plodné“ živočíchy. Pravdepodobnosť, že zdravá žena otehotnie so zdravým mužom počas jedného menštruačného cyklu, je asi 25 %. Štatistika hovorí, že pri pravidelnom (2 – 3-krát do týždňa) a nechránenom pohlavnom styku otehotnie 80 % zdravých žien do jedného roka, zvyšných 20 % otehotnie neskôr a nemusí ísť o narušenú plodnosť.

Ktoré dni počas menštruačného cyklu sú teda „najideálnejšie“ na počatie? MUDr. Hredzák hovorí: „Najviac gravidít vzniká počas obdobia šiestich dní pred ovuláciou, pričom šiesty deň je deň ovulácie. Predpokladá sa, že najvyššia pravdepodobnosť otehotnenia je pri pohlavnom styku dva dni pred ovuláciou.“

Milé snažilky, veríme, že naša miniexkurzia vám pomôže dívať sa na vaše snažilkovanie pozitívne. Veď to samy poznáte, psychika je veľká čarodejnica. Držíme vám palce a tešíme sa na vaše príbehy!

Sex po pôrode - malý sprievodca
Prečítajte si tiež:

Sex po pôrode - malý sprievodca