Otázky aj odpovede: Tehotenské všeličo

Otázky aj odpovede: Tehotenské všeličo
22.6.2016 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Hľadajte spolu s nami odpovede na otázky, ktoré môžu postretnúť aj vás...

Môžem otehotnieť v šestonedelí?

ÁNO. Telo sa po pôrode dokáže rýchlo zregenerovať a hormonálny cyklus je schopný za niekoľko týždňov fungovať ako pred tehotenstvom. A keďže dôkaz toho – ovuláciu – mamička popri starostlivosti o bábätko nemusí postrehnúť, otehotnenie je možné aj počas šestonedelia. Ak netúžite prirýchlo po ďalšom bábätku, radšej milovanie počas šestonedelia neskúšajte (neodporúča sa to ani zo zdravotných dôvodov).

50 dôvodov, prečo byť v tehotenstve šťastná

Môžem byť tehotná, ak mi test vyšiel negatívne?

ÁNO.  Negatívny tehotenský test nemusí byť v začiatkoch tehotenstva hodnoverný. Hladina HCG (tehotenského hormónu) stúpa pozvoľne a v ranom tehotenstve ho testy neukážu. Čas na prvý test je najvhodnejší asi týždeň po vynechaní menštruácie.

Čítajte viac: Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?

Môžem byť tehotná, ak mám príznaky tehotenstva krátko po sexe?

ÁNO aj NIE. Nevoľnosť, zvracanie, precitlivenosť... sa síce pripisujú tehotenstvu, ale môžu súvisieť aj s inými stavmi. Ak sa tak cítite krátko po sexe a domnievate sa, že ste tehotná, neostáva vám nič iné, iba počkať na termín menštruácie a urobiť si tehotenský test, ktorý vašu dilemu rozrieši. Spomínané príznaky môžu signalizovať aj niečo iné, napr. problémy so štítnou žľazou, zvýšenú meteosenzitívnosť, migrénu ap. Pre tehotenstvo sú typické až asi dva týždne po oplodnení.

Vyberáte meno pre dieťa? 5 rád, ako vyberať meno pre bábätko