Zo života: Aj neplánované tehotenstvo môže skončiť šťastne

Zuzana | 28. marec 2018
novorodenec, tretie dieťa, neplánované tehotenstvo, bábätko

Pozerám na svojho spiaceho synčeka. Vyzerá ako anjel. Nežná tvárička, kučeravé vlásky, na perách mu i v spánku pohráva úsmev. Pozerám naňho a cítim nekonečnú vďaku a lásku.

Rozmýšľam nad tým, ako osud dopriava ľuďom deti. Ako posúva správne dieťa k správnym rodičom. Rozmýšľam nad tým, čo by bolo, keby sme zaváhali...

Náš život by bol ochudobnený o zdravé, krásne, múdre a vnímavé dieťa. Kus nášho srdca by nebol naplnený. Naša rodina by nebola úplná. Toto dieťa nám dáva lásku celým priehrštím, stmeľuje rodinu, je to náš „šťastko“.

Občas ma prepadnú výčitky svedomia, že som nad mojím tretím a neplánovaným tehotenstvom zaváhala. Mali sme dve už vyrastené deti, obaja s manželom stabilnú prácu, peňazí tak akurát. Rozhodla som sa, po dlhých rokoch materských dovoleniek, venovať sa už len práci. Plánovali sme, ako budeme teraz už s veľkými a samostatnými deťmi cestovať. Na ďalšie dieťa sme sa už rozhodne necítili. Ani vekom a ani zdravotne. Neuvažovali sme nad tým. V práci som sa zaručila, že s mojimi materskými dovolenkami je nadobro koniec a myslela som to vážne.

No, ako sa hovorí človek mieni a pán Boh mení, prihodilo sa aj nám čosi nepredvídané. Otehotnela som. Zistila som to neskoro, keďže sme sa voči tehotenstvu poctivo a zodpovedne chránili.

ultrazvuk, tehotenstvo, prvý trimester, druhý trimester

Paradoxne, na svoje tehotenstvo som neprišla sama! K tomuto zisteniu prispel môj ortopéd!

Po nejakom čase úporných bolestí chrbtice som zašla na vyšetrenie k ortopédovi. Tomu sa moje bolesti nepozdávali a poslal ma na ďalšie vyšetrenia, podozrenie padlo na pásový opar. Pre istotu ma však poslal aj na rtg. Bola som už na chodbe s výmenným lístkom, keď na mňa zakričal, či som si istá, že nie som tehotná. Zabudol si to overiť. Pobavilo ma to a so smiechom som mu odpovedala, že také niečo mu môžem určite zaručiť!

Blížiac sa k rtg pracovisku som spomalila. V tom momente som si uvedomila, že mi niekoľko týždňov mešká menzes. Nikdy som ho nemala pravidelný, preto som si to ani neuvedomila. Môžem byť predsa len tehotná? Prečo ma ten lekár tak zmiatol, veď to je hlúposť?! Bola som o tom presvedčená. Napriek tomu mi to nedalo a rozhodla som sa rtg preložiť na ďalší deň. Pre istotu som najprv zamierila do lekárne a kúpila si tehotenský test.

Nečakala som na ráno, tá myšlienka mi prišla taká absurdná, že som si test urobila ihneď. A prvýkrát v živote som videla dve úplne zreteľné čiarky, nedalo sa pochybovať...

Nie som na to pyšná, no manžel ma našiel doma plakať. Bola som zúfalá, takto to predsa nemalo byť, toto sme neplánovali! Šokovaní sme boli obaja, a to niekoľko dlhých dní a nocí, keď sme rozmýšľali, či to utiahneme, rozmýšľali, ako to zvládnem s rôznymi zdravotnými komplikáciami a ako to zvládne moje telo, ktoré už na tehotenstvá aj zabudlo. Zvažovali sme naozaj všetky možnosti. Dlhé hodiny som strávila sediac u gynekologičky, rozoberaním všetkých možností. Preplakala som more sĺz. Nechcela som prísť o svoje dieťa, no nevedela som si ani predstaviť porodiť ho, v tej chvíli sa mi to zdalo maximálne nezodpovedné.

V práci so mnou, jemne povedané, rozviazali priateľský vzťah. Moje tehotenstvo nebolo žiaduce a ja som sa predsa zaručila, že už na materskú nepôjdem. Šéfka mi odporučila potrat. Vraj je to normálne a bežné. Vraj si inak pokazím život.

Dnes viem, že som si nepokazila život, práve naopak. Toto dieťa je dar od Boha. Život nás občas dostane do zvláštnych situácií, robíme neplánované rozhodnutia, no ja verím, že všetko má svoj zmysel. Naše dieťa sa chcelo narodiť a vybralo si nás za rodičov.

Narodil sa silný a zdravý, napriek tomu, že som nevedomky v prvý trimester brala množstvo liekov. Svoj príchod na svet si načasoval presne na dušičky. Verím, že aj to malo svoj význam.

A ja každý večer, keď ho uspávam, cítim vďačnosť za to, že nám bol dopriaty.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: