Alkohol v tehotenstve ovplyvňuje vývoj mozgu dieťaťa
U detí sa objavili negatívne účinky, aj keď boli vystavené iba veľmi nízkym množstvám alkoholu.
Nový výskum University of Sydney ( ext. zdroj výskum) zistil, že aj malé množstvo alkoholu počas tehotenstva môže mať vplyv na vývoj mozgu dieťaťa a je spojené s väčšími psychickými problémami u detí. Štúdiu zverejnili v prestížnom časopise American Journal of Psychiatry (ext. zdroj American Journal of Psychiatry).
Príbeh Lucie: Adoptovali sme si Matúška. Jeho mama bola alkoholička
Alkohol a tehotenstvo
Vedci skúmali, či konzumácia alkoholu v tehotenstve súvisí s psychologickými, behaviorálnymi, nervovými a kognitívnymi rozdielmi u detí vo veku od 9 do 10 rokov. So vzorkou 9 719 mladých ľudí ide o najväčšiu štúdiu zameranú na skúmanie dopadov pitia alkoholu počas tehotenstva. Za nízku úroveň pitia sa považovali 1 až 2 nápoje vypité príležitostne, za vysokú max. 6 nápojov za týždeň.
Z pozorovaných detí bolo počas tehotenstva 25 % vystavených alkoholu. 60 % bolo vystavených nízkej hladine alkoholu a 40 % vyššej.
- U detí, ktoré boli vystavené nízkym hladinám alkoholu, sa vyskytli väčšie emočné problémy, úzkosť, depresie a problémy so správaním (vrátane zlej pozornosti a impulzívnosti) ako u detí, ktoré neboli vystavené alkoholu.
- U detí, ktoré boli vystavené vyššej hladine alkoholu (približne 36 nápojov) v prvých 6 – 7 týždňoch tehotenstva, bola o 25 % častejšie diagnostikovaná porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
FAScinujúce deti: Nezničte život dieťaťu jedným pohárikom
„Náš výskum zistil, že aj malé množstvo alkoholu konzumovaného matkou počas tehotenstva môže mať výrazný vplyv na vývoj mozgu dieťaťa,“ uviedla hlavná autorka štúdie Briana Lees z Matilda Center. „U detí sa objavili negatívne účinky, aj keď boli vystavené iba veľmi nízkym množstvám alkoholu vo veľmi skorom tehotenstve (približne 16 nápojov počas prvých 6 až 7 týždňov), a potom matka prestala piť. Problém je v tom, že veľa žien nevie, že sú už tehotné a popritom pijú alkohol. “