Pomôžte mi, trápi ma tehotenská nevoľnosť!
Tehotenská nevoľnosť vie toto krásne obdobie skutočne znepríjemniť...
Tehotenská nevoľnosť je veľmi individuálnou záležitosťou
Ste šťastná. Vo vašom brušku rastie nový človiečik. Bohužiaľ, vaše telo vám to patrične pripomína. Štatistiky hovoria jasnou rečou.
Tehotenskou nevoľnosťou v rannom štádiu tehotenstva trpí asi 80 percent žien, pričom polovica z nich zvracia.
Vyskytuje sa v prvých mesiacoch gravidity, pričom najhoršia fáza sa prejavuje v ranných hodinách. V miernejšej intenzite môže pretrvávať aj počas dňa. Tehotenská nevoľnosť je charakterizovaná stratou chuti do jedla, zvracaním, celkovou nevoľnosťou a úzkosťou prerastajúcou do depresie.
Prečo ženy trpia tehotenskou nevoľnosťou?
Príčiny nevoľnosti v tehotenstve nie sú presne známe.
- Podľa viacerých zdrojov je zvracanie signálom vysokej hladiny hCG hormónu v tele budúcej mamičky a znakom, že s placentou je všetko v poriadku.
- Tehotenská nevoľnosť môže súvisieť aj s úrovňami hormónov menom estrogén, progesterón a tyroxín.
- Podľa evolučnej teórie majú tehuľky veľmi citlivý čuch a organizmus sa zvracaním bráni proti škodlivým látkam z okolitého prostredia.
- Častou príčinou je nízky krvný tlak alebo zmeny v metabolizme sacharidov.
Nech už je príčina akákoľvek, tehotenská nevoľnosť je nepríjemnou záležitosťou. Začína sa prejavovať v piatom alebo šiestom týždni tehotenstva. Ustúpiť by mala do štrnástich v krajnom prípade šestnástich týždňov. U väčšiny žien pominie do dvanástich týždňov. Výnimkou nie sú prípady tehotenskej nevoľnosti pretrvávajúcej počas celej gravidity.
Škodí tehotenská nevoľnosť bábätku?
Pokiaľ je tehuľka schopná aspoň niečo zjesť a pije veľa tekutín, zvracanie bábätko neohrozuje. V prípade, že sa zvracanie objavuje viackrát za deň, znemožňuje príjem tekutín a jedla a vedie ku strate hmotnosti, navštívte lekára.
Lekára vyhľadajte aj v prípadoch, keď je dávanie sprevádzané horúčkou alebo intenzívnymi bolesťami. Lokálna bolesť spôsobená napätím brušných svalov pri dávení je bežnou záležitosťou, ktorá neohrozuje malého človiečika.
Ak nevoľnosť nepominie do dvanásteho týždňa tehotenstva, informujte lekára. Pozor na nadmerné dávenie v tehotenstve - Hyperemesis gravidarum, ktoré vedie k podvýžive plodu a rieši sa hospitalizáciou.
Ako eliminovať príznaky tehotenskej nevoľnosti?
- Jedzte malé dávky jedla viackrát za deň (ideálne 6 až 8-krát denne) zložené z bielkovín a komplexných sacharidov. Ak vynechávate jednotlivé jedlá, riziko výskytu nevoľnosti a jej intenzita sa zvyšuje.
- Nikdy si po jedle nechoďte ľahnúť!
- Snažte sa eliminovať korenené, mastné, vyprážané a silno aromatické alebo kyslé pokrmy.
- Proti tehotenskej nevoľnosti pomáhajú citróny alebo zázvor. Ak cítite nevoľnosť, ovoňajte plátok citróna alebo vypite vodu ochutenú citrónom. Noste so sebou zázvorové cukríky, pite zázvorové nápoje alebo čaje. Sú účinnou zbraňou proti zvracaniu.
- Pite dostatok tekutín, ale dodržiavajte pravidlo, že piť treba polhodinu až hodinu pred jedlom. Rovnaká zásada platí pre dopĺňanie tekutín po jedle. Zabudnite na pitie počas konzumovania potravín.
- Nepodceňujte kvalitný spánok a oddych. Nebojte sa zdriemnuť si počas dňa.
- Vyhýbajte sa prostrediu, kde je príliš teplo a nedostatok čerstvého vzduchu.
- Pohyb v tehotenstve zmierňuje príznaky tehotenskej nevoľnosti – prechádzajte sa, plávajte alebo vykonávajte cvičenia určené pre tehotné.
- Na nočnom stolíku majte poruke tekutiny a sušienky, keksy alebo cereálne výrobky, po ktorých siahnete v prípade akútneho hladu.
- Ak užívate doplnky výživy určené tehotným ženám, jedzte ich vo večerných hodinách, aby sa stihli aspoň čiastočne vstrebať. Dávkujte ich spolu s jedlom.
- Konzultujte s lekárom užívanie vitamínu B6, ktorý eliminuje stres, úzkosť a zvracanie. Pozor na predávkovanie, ktoré je pre dieťatko nebezpečné!
- Každé ráno najprv zobnite niečo drobné v posteli a až potom vstaňte.
- Nepodceňujte silu vonných olejov (citrón, limetka, zázvor), ktoré využívajte najmä pri relaxácii.
Mohlo by vás zaujímať aj: Lekár radí: Tehuľka pod drobnohľadom alebo Aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?