Čo všetko v tele počas tehotenstva narastie?

Čo všetko v tele počas tehotenstva narastie?
30.10.2018 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Tehotenstvo ženu mení. Nielen psychicky, ale aj telo sa stáva iným.

Čo všetko v tele počas tehotenstva narastie?

30 – 50 % – o toľko sa zvýši objem krvi počas tehotenstva. Pravdaže, deje sa tak postupne. Čo je dôležité, nemení sa len objem krvi, ale aj jej zloženie.

10 – 12 % – srdce zvýši svoj objem o jednu desatinu až osminu, aby dokázalo do krvného obehu prepumpovať zvýšený objem krvi.

15  – až o 15 úderov za minútu sa môže zvýšiť počet úderov srdca tehuľky, takže ku koncu gravidity dosahuje 75 až 95 úderov za minútu. Mimochodom, srdiečko bábätka bije zhruba dvojnásobnou rýchlosťou než srdce matky, takže 120 až 160 úderov za minútu nie je u neho nič výnimočné.

1 – 1,5 kg – o túto hmotnosť počas tehotenstva narastú prsia. Je to zapríčinené prípravou pŕs na obdobie po pôrode, kedy budú musieť zabezpečiť výživu pre dieťatko. No už počas tehotenstva môže na bradavkách objavovať biela tekutina – ide o kolostrum, ktoré zatiaľ vyteká len vo veľmi malom množstve a je znakom, že mliečna žľaza sa na dojčenie zodpovedne pripravuje.

Zhruba rovnako, teda o 1 – 1,5 kg predstavuje aj nárast množstva vody a minerálov v tele budúcej mamičky.  Vyššie množstvo prejavujúce sa nemiznúcimi opuchmi však môže signalizovať problém s obličkami.

Najviac sa však počas tehotenstva zväčší maternica – je pôvodná hmotnosť narastie z 50 – 60 gramov na 900 – 1000 gramov, čo predstavuje 15 až 20-násobné zväčšenie. Ešte výraznejšie sa zvyšuje vnútorný objem maternice – kým pred tehotenstvom predstavuje niečo medzi 5 až 10 ml, v závere tehotenstva maternica udrží až 4 500 – 5 000 ml, pri väčšom plode či viacplodovej gravidite aj viac.

Placenta

Ide o úplne nový orgán, ktorý sa vyvinie až počas tehotenstva a z tela sa dostáva preč po pôrode dieťatka v samostatnej fáze pôrodu, ktorá sa označuje ako 3. pôrodná doba. Placenta svojím tvarom pripomína disk o priemere 15 – 20 cm a hrúbke 2 – 3 cm. Hmotnosť placenty môže dosiahnuť až pol kilogramu. Dotvára sa niekedy v prvej tretine gravidity (cca okolo 12. týždňa) a vďaka nej sa zabezpečuje presun okysličenej krvi a výživy od matky k plodu a opačným smerom sa odvádza „odpad“, ktorý plod produkuje.

Pupočník

Dĺžka pupočníka je v priemere okolo 50 cm, pričom sa v ňom nachádzajú dve artérie a jedna žila. Pupočník vedie od placenty k plodu.

Viete, že...

námahu tehuľky pri pôrode možno prirovnať situácii, v ktorej by vyniesla z prízemia na 3. poschodie po schodoch v rukách náklad o hmotnosti 100 kg?