Je iné byť otcom chlapčeka a dievčatka?

Veronika Nováková | 5. marec 2021
Otec a bábätko

Väčšina mužov si myslí, že splodiť chlapca je ten najvyšší level mužskosti.

Chlapček alebo dievčatko? Na pohlaví nezáleží, hlavne nech je bábätko zdravé... Toto je fráza, ktorá je stopercentne pravdivá, ale vnútri každého nastávajúceho rodiča zvyčajne existuje nejaká preferencia. Je iné byť otcom chlapčeka a dievčatka? To si objasníme v nasledujúcich riadkoch.

Bude to malý futbalista

Nech to znie akokoľvek divne, väčšina mužov si myslí, že splodiť chlapca je ten najvyšší level mužskosti. Týmto je jeho rola samca naplnená a nič nemôže prekonať pocit, že práve on to dokázal. Ibaže je vedecky dokázané, že v tomto prípade nejde o žiadne nadprirodzené schopnosti, ale skôr o genetiku oboch rodičov. Takže áno, môžete sa cítiť ako borec, že sa vám rodí jeden chlapec za druhým, ale nemusí to vôbec súvisieť s vašimi  sexuálnymi výkonmi. 

Muži si často predstavujú syna,  pretože si myslia, že sa do úlohy otca budú vedieť lepšie vžiť a hlavne budú mať s dieťaťom mužského pohlavia viac spoločných záujmov. Po narodení bábätka však môže dôjsť k prvým nedorozumeniam, pretože to malé klbko stále len spí, a aj keď  trošku podrastie, o futbal nejaví záujem, preferuje mamu a predstavy o tom, ako malému šampiónovi zaväzujete šnúrky na prvých kopačkách sa v tejto dobe začínajú trochu rozplývať...
Ale nevešajte hlavu! Rola otca ako takého naberá na dôležitosti približne od troch rokov. To ale vôbec neznamená, že prvé tri roky sa nemusíte starať, práve naopak. Vzťah medzi otcom a synom sa buduje už od začiatku tehotenstva, takže buďte prítomní, a nájdite si čas, ktorý bude patriť len vám. Napríklad také kúpanie. Je pravda, že mamy si myslia, že vedia všetko najlepšie, ale skúste sa každý deň v rovnaký čas venovať len synovi, napustite mu vodu, môžete sa spolu hrať a šantiť, umyť ho, nakrémovať a obliecť mu voňavé pyžamko.

To predsa zvládnete, že? Alebo aj taká, zdá sa, nepodstatná vec ako meniť plienky môže stáť za zrodením pevného vzťahu medzi otcom a synom, ktorého výsledky budete žať, keď sa váš syn viac začne rozhliadať po okolí. 
Vedzte, že príde ešte čas, keď budete pre vášho syna VY tým najväčším vzorom, vďaka ktorému sa naučí zvládať rôzne životné situácie, naučíte ho vyhrávať aj prehrávať, zdravo súperiť a budete to práve vy, komu sa bude chcieť v dospelosti podobať.
Je nesmierne dôležité, aby malo dieťa možnosť tráviť čas so svojím otcom, je to jeho vstupenka do sveta mužského pohlavia.

Čakáme princeznú

Počuli ste už o tom, že napriek tomu, že väčšina mužov túži po synovi, svoje otcovstvo si tak naozajstne vychutnajú až pri narodení dievčatka? Mať dcéru je pre mnohých mužov tak trochu science fiction, pretože si to možno ani len nevedia predstaviť. To malé bábätko v ružovej perinke totiž od samého začiatku bude malá žena so všetkým, čo k tomu patrí. A  aj keď si môžete myslieť, že tomuto svetu nerozumiete, do vašej dcéry sa zamilujete na prvý pohľad. A nemyslite si, že to bude len jednostranné. Čím bude vaša dcéra rásť, tým viac vás bude zbožňovať.

Otec je často prvou láskou svojej dcéry. Je to pre ňu idol, prvý muž v jej živote, na základe ktorého si neskôr bude vedieť vytvárať vzťahy s opačným pohlavím. Preto je veľmi dôležité, aby ste sa jej venovali, aj keď je vám svet princezien a poníkov na míle vzdialený... Je veľmi potrebné, aby ste svojej dcére dávali najavo vašu lásku a pocit dôležitosti, pretože práve od toho sa možno bude odvíjať jej sebaúcta v budúcnosti.

Dievčatká sa tatkovi jednoducho vždy chcú páčiť a vaše slová pochvaly sú základným pilierom pre poznanie jej ženskej hodnoty a budovanie zdravého sebavedomia.

Rozprávky už v brušku

O tom, že nastávajúce mamy sa svojim deťom prihovárajú a spievajú im, ešte kým sú v brušku, ste už možno počuli. Ale viete aj to, že otcov hlas je pre dieťa rovnako dôležitý a že práve vďaka nižším mužským tónom, ktoré dokážu znieť aj v dlhších vzdialenostiach, sa do bruška, kde vaše dieťa hniezdi, dostanú tóny vášho hlasu rýchlejšie?

Podľa rôznych vedeckých výskumov otcovia môžu nadviazať prostredníctvom hlasu vzťah so svojím dieťaťom, a to až do takej miery, že po narodení bude schopné na hlas otca reagovať? Takže smelo do toho, komunikujte s bruškom, rozprávajte rozprávky, opisujte mu krásy sveta, ktoré mu po narodení ukážete, porozprávajte dieťatku, aký bol váš deň, alebo mu zaspievajte pesničku. Len vás prosíme, rozprávajte ako dospelý človek, bez zbytočných zdrobnenín a šušlania.

Nechcete byť predsa zodpovedný za možné poruchy vo vývoji jeho reči... Pretože áno, aj to s tým môže súvisieť a otcovia, ktorí sa svojim deťom prihovárajú už v brušku, nielenže budujú pevné putá, ale je vedecky dokázané, že sa takýmto spôsobom podieľajú na vývoji ich jazykových a rečových schopností v budúcnosti. 

ockovia a bábätká v brušku

Zdravé korene pramenia z detstva

Aj keď trávia deti prvé roky života väčšinou s mamou, rovnakou dôležitá je prítomnosť otca. Práve otcovia totiž stoja za emocionálnou istotou detí a prostredníctvom nich získavajú potrebnú odvahu na to, aby okolitý svet objavovali bez strachu. Vďaka tejto istote môžu mať v budúcnosti lepšie predpoklady pri nadobúdaní priateľstva s kamarátmi alebo pri hľadaní si svojho miesta v kolektíve. Podľa štúdií je rané detstvo, ktorého súčasťou sú obaja rodičia, najideálnejším základom pri budovaní koreňov a identity dieťaťa. 
A potom je tu ešte niečo veľmi dôležité – prijmite pohlavie svojho ešte nenarodeného dieťaťa bez ohľadu na to, aké ste mali očakávania... 

Chceli ste Tomáška, ale bude to Zuzka?

Skvelé, stanete sa otcom dcéry, vášho milovaného dievčatka, ktoré budete ľúbiť a rešpektovať so všetkým, čo toto posolstvo prináša. Myšlienky, že ste chceli radšej toho chlapca, úplne vyhoďte z hlavy, lebo by ste mohli do svojej dcéry preniesť pocity viny a neistoty za niečo, za čo vôbec nemôže. 

A keď je namiesto Zuzky Tomáško?

Výborne, budete mať chlapčeka, s ktorým vás už naveky bude spájať krásne a ničím nenahraditeľné puto medzi otcom a synom. 

Lebo áno, milí oteckovia, je naozaj jedno, či to bude chlapec alebo dievča. Hlavne nech je zdravé.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: