Dokedy má tehuľka PRACOVAŤ?

Dokedy má tehuľka PRACOVAŤ?
6.8.2019 v kategórii Tehotenstvo, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Možno aj vy riešite túto dilemu. Portál www.theguardian.com uverejnil štúdiu o tom, že pre ženu je práca po dobu 8 mesiacov tehotenstva rovnako škodlivá ako fajčenie.

Výskum na univerzite v Essexe, pod vedením prof. Marca Francesconiho, Emilie Del Bonovej a Johna Ermischa, čerpal údaje z dvoch štúdií realizovaných v Spojenom kráľovstve a jednej v Spojených štátoch. Výsledok pozorovania stoviek tehotných žien bol šokujúci.

 

S prácou v treťom trimestri opatrne!

Výskumníci zistili, že účinok dlhodobej práce v neskorých štádiách tehotenstva bol u žien rovnaký ako účinok fajčenia počas tehotenstva. Deti, ktorých matky pracovali v priebehu tehotenstva 8 a viac mesiacov, boli v priemere o 230 g ľahšie ako ich rovesníci, ktorých mamy prestali pracovať skôr.

Výskum poukázal aj na to, že deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou sú vystavené vyššiemu riziku zdravotných ťažkostí, oneskoreného vývoja a môžu tiež neskôr trpieť rôznymi problémami. Vedci zistili, že vplyv práce počas tehotenstva bol výraznejší u žien, ktoré vykonávajú fyzicky náročnú prácu a u starších matiek.

Jeden z autorov štúdie prof. Marco Francesconi uviedol, že vlády jednotlivých krajín by mali zvážiť vhodné motivácie pre zamestnávateľov, ktorí by svojim tehotným zamestnankyniam ponúkali možnosť flexibilnejšie sa uplatniť na trhu práce počas materskej dovolenky.