Kedy pocítite pohyby bábätka v brušku?

Redakcia | 25. november 2020
Pohyby bábätka

Spravidla signalizujú, že plod je v maternici v poriadku.

Vedeli ste, že prvorodička ich začína pociťovať v 20. týždni tehotnosti, viacrodička asi o 2 týždne skôr? 

Spravidla signalizujú, že plod je v maternici v poriadku. Samozrejme, má svoje obdobia spánku, keď sa takmer vôbec nehýbe, a obdobia aktivity, keď jeho pohyby nastávajúca mamička pociťuje zreteľne. Nie vždy sa tieto obdobia u tehuľky a plodu zhodujú, takže sa môže stať, že plod začne „kopkať“ práve vtedy, keď sa mamička teší na odpočinok.

Kedy by tehotná žena mala spozornieť

Pohyby plodu však môžu signalizovať aj to, že nie je v poriadku – vtedy sa prejavuje buď silnými a prudšími alebo veľmi slabými pohybmi. Žena by mala byť na pozore, ak po silných pohyboch nasledujú slabé pohyby, ktoré postupne slabnú, až ich celkom prestane cítiť. 

Tieto pohyby sú závislé aj od jej pohody:

  • Ak sa jej zvýši pulz alebo je v strese, aj plod sa hýbe prudšie, silnejšie.
  • Keď oddychuje, nehýbe sa, je možné ho miernym pohybom zobudiť – ale pamätajte, je to rovnaké, ako zobudiť bábätko zo spánku. 
Ak má tehotná žena čo i len trochu pochybnosti a pohyby plodu sa jej nezdajú byť v poriadku, je potrebné navštíviť svojho gynekológa alebo lekársku pohotovosť na gynekológii, kde sa zrealizujú potrebné vyšetrenia, aby bolo možné posúdiť, či je plod v maternici v poriadku.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: